عنوان مقاله : با تایم لپس در ویندوز فون عکاسی کنید!

با تایم لپس در ویندوز فون عکاسی کنید!

با تایم لپس در وین فون عکاسی کنید که تجربه ای لذت بخش است و از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد.

سایت آکسفورد، واژه تایم لپس را این گونه تعریف می کند:

تکنیکی از عکاسی از صحنه است که با فریم های متعدد در فواصل زمانی مختلف و معین برای ثبت تغییراتی که به آرامی در طول زمان به وقوع می پیوندد استفاده می شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که شما بخواهید از گزینه تایم لپس استفاده کنید. اگر شما بخواهید از گزینه ویدیو استفاده کنید مطمئنا با ویدیویی پر حجم و طولانی روبرو خواهید شد که حتی انتقال آن به دستگاهی دیگر نیز خسته کننده است. برای همین تایم لپس برای ثبت تغییراتی که در فاصله زمانی طولانی رخ می دهند بهتر است. زیرا تایم لپس یک ویدیو نیست، بلکه متشکل از چند عکس است.

دلیل دیگر می تواند نشان دادن حرکت یک جسم باشد که به صورت بسیار آهسته در حال حرکت است. همانند رویش یک گیاه یا حرکت خورشید و ماه.

دلیل شما برای عکاسی تایم لپس هر چه که است، بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار بدهید:

حتما از سه پایه استفاده کنید:

اگر شما خواهان این باشید که یک تایم لپس حرفه ای و بدون نقص داشته باشید، داشتن یک سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین در این فاصله زمانی طولانی لازم خواهد بود.

برای این منظور می توانید از پایه گوریلی (GorillaPod) استفاده کنید و برای اتصال آن از گریپ های موجود در بازار استفاده کنید. نوکیا لومیا ۱۰۲۰ در پک خود یک گریپ عالی دارد که به راحتی می توانید آن را به هر سه پایه ای متصل نمایید.

به جای پایه گوریلی نیز می توانید از ابزارهایی چون UltraPod™ II به همراه گریپ RetiCAM® استفاده کنید. این ها فقط ترکیب های پیشنهادی هستند. به عنوان مثال من از ترکیب سه پایه سونی مدل VCR-100T به همراه یک گریپ ارزان قیمت استفاده می کنم که هر دو به راحتی در بازار ایران یافت می شوند. یا حتی با کمی فکر lمی توانید یک سه پایه ارزان بسازید.

کادربندی صحیح:

اگر هدف شما گرفتن یک تایم لپس از غروب خورشید را دارید بهتر است قبل از اقدام به آن صحنه را بررسی نمایید. روز قبل از عکاسی صحنه را مورد بررسی قرار دهید، میدان حرکت خورشید را مد نظر بگیرید. همچنین محل غروب خورشید را به خاطر بسپارید تا بتوانید در روز بعد کادر بندی درست را انجام دهید تا خورشید در هنگام حرکت و غروب در بهترین نقاط کادر باشد.

گر چه می دانیم که اگر قرار باشد از حرکت خورشید از طلوع تا غروب تایم لپس تهیه کنیم ممکن است خورشید از کادر ما بیرون برود. در تهیه چنین تایم لپسی صحنه به صورت مداوم تغییر کرده و به سمت راست (جهت حرکت خورشید نسبت به کادر ما) کشیده می شود. در این حالت کادر باید به گونه ای بسته شود که کادر فقط از یک سمت نیاز به اصلاح داشته باشد. برای مثال با گذشت زمان لازم نباشد کادر را به سمت بالا ببریم تا خورشید را به این علت که ارتفاع گرفته و از بالای کادر خارج شده است در کادر بیاوریم.

در فوکوس بمانید:

فوکوس اصولی و درست یکی از بهترین شیوه های بیان در عکاسی است و اگر اشتباهی در آن صورت بگیرد می تواند عکس را کاملا خراب و گنگ کند.

اگر می خواهید از عبور ابرها برفراز یک تپه بلند تایم لپس بگیرید، مطمئن شوید که فوکوس را به درستی انجام داده اید.

زمان همه چیز است:

تصویر برداری از حرکت خورشید در طول روز با تایم لپس بسیار راحت و لذت بخش است.

سه پایه، گریپ و لومیای خود را آماده کنید و کادر را ببندید. اما یک لحظه صبر کنید! بهترین فاصله زمانی برای عکاسی از خورشید چیست؟ برنامه و سایت های مختلفی برای بدست آوردن فاصله زمانی وجود دارد. این برنامه ها و سایت ها می توانند شما را برای بدست آوردن فاصله زمانی بهتر راهنمایی کنند. سایت هایی چون sunrisesunset یا NOAA ESRL Sunrise/Sunser Calculator  یا برنامه ای همانند Sunset calculator Lite .

برنامه های تایم لپس:

نسخه فعلی لومیا کمرا از ویژگی تایم لپس بی بهره است. اما در استور می توان تعدادی برنامه مناسب و با امکانات عالی پیدا کرد.

ProShot – $۲.۹۹

ProShot را اغلب ما می شناسیم. نرم افزاری که تعداد زیادی ویژگی کاربردی مانند عکاسی HDR و تایم لپس را شامل می شود.

در این برنامه می توانید با مشخص کردن فاصله زمانی و مدت زمان عکاسی شروع به گرفتن تایم لپس کنید. باید این نکته را هم بگوییم که امکان تنضیم ISO، سرعت شاتر و تراز سفیدی نیز وجود دارد.

Timelapse Pro – free

Timelapse Pro یک نرم افزار اختصاصی در زمینه تایم لپس است که قدرت و انعطاف خوبی در این زمینه دارد.

شما می توانید رزولیشن تصویر را تا ۳۸.۲ مگاپیکسل انتخاب کنید (اگر دستگاه شما این رزولیشن را داشته باشد) سپس زمان شروع و پایان عکاسی را تنظیم کنید و در آخر یک افکت برای ویدیو خروجی در نظر بگیرید. با اینکه این برنامه به ظاهر رایگان است اما فعال سازی برخی از ویژگی های آن نیاز به پرداخت مبلغ ۲.۹۹ دلاری دارد.

Jey Lapse -free

Jey Lapse یک برنامه ایرانی است که رایگان بوده و به خوبی از عهده تهیه یک تایم لپس عالی بر خواهد آمد. همچنین بر خلاف برنامه ProShot می توانید از درون برنامه خروجی ویدیو بگیرید و آن را به اشتراک بگذارید. با راهنمای موجود در برنامه نیز می توانید به خوبی قسمت های مختلف برنامه را فراگیرید.

در پایان شما می توانید در اینستاگرام با جست و جو تگ #timelapse  ایده های خوبی پیدا کنید. یادتان نرود تایم لپس خود را با هشتگ #axphone برای ما به اشتراک بگذارید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *