عنوان مقاله : آموزش فتوشاپ-مقدماتی ۳ (اختصاصی)

آموزش فتوشاپ-مقدماتی ۳ (اختصاصی)

در این بخش سعی داریم اموزش فتوشاپ را از مرحله ی خیلی ساده شروع کنیم و طی چندین مطلب بیشتر فتوشاپ را آموزش دهیم.

قسمت های قبل این اموزش :

مقدماتی ۱

در مقدماتی ۱ قواعد ساده برای باز کردن سیو کردن و کار با فایل و شیپ های فتوشاپ را اموزش دادیم برای کسانی که میخواهند از صفر شروع کنند.

مقدماتی ۲

مقدماتی ۲ به سراغ ابزار تکست (ابزاری برای نوشتن) و براش (به اصطلاح ابزار نقاشی) رفتیم

و در قسمت سوم این اموزش یعنی مقدماتی ۳ میخواهیم بر روی ابزار Select که یکی از مهم ترین و گسترده ترین ابزار فتوشاپ است کار کنیم.

ابزار select برای وقتی است که میخواهید یک کادری را انتخاب کنید و افکت ها و ابزار ها فقط بر آن کادر تاثیر بگذارند و در بقیه ی نقاط کار هیچ تاثیری نگذارند. برای مثال شما میخواهید سر یک مجسمه را رنگ کنید ولی دستتان باعث میشود که بقیه جاها هم رنگ بخورد. برای انجام این کار سر مجسمه را Select میکنید و دیگر نگران این نیستید که جاهای دیگری از کار رنگی شود.

1
بر روی ابزار نشان داده شده کلیک راست کنید تا زیر مجموعه های ابزار Select نمایان شود.

2
با چهار زیر مجموعه رو به رو میشویم که هرکدام قابلیت انتخاب کادر به اشکال مختلف را دارد کاربر میتواند با توجه به نیاز خود یکی از این ها را انتخاب کند

3
ما اولی را انتخاب میکنیم و یک کادر در داخل عکس انتخاب میکنیم حال ابزار براش را ورداشته و در کل کار میکشیم. میبینیم فقط تاثیرات بر روی کادر انتخابی اعمال میشود و در بقیه ی نواحی کار هیچ تاثیری گذاشته نمیشود.

ولی این انتخاب مربعی یا استوانه ای برای انتخاب کادر ما خیلی کم است شاید ما بخواهیم ترکیب هزار تایی از این مربع ها استفاده کنیم و در جاهای مختلف ولی ما فقط در این حالت قادر هستیم یک کادر انتخاب کنیم. اگر به بالای کادر فتوشاپ نگاه کنید همانجا که تنظیمات ابزار قرار دارد با چهار گزینه ی زیر رو به رو میشوید.

4
گزینه ی اول سمت چپ همان انتخاب تکی ساده کادر است که همیشه اول کار با آن سرو کار داریم.

گزینه ی دوم برای این است که هرچندتا کادری که میخواهیم به کار ببریم در نواحی مختلف یا کنار هم و یا حتی چسبیده مثل مثال زیر.

5

با این قابلیت شما میتوانید هر کادری که لبه های تیز دارد را بسازید.

حال فرض کنید شما کادر بزرگی را ساختید ولی یک مربع در وسط آن را نخواهید در کادر باشد.دو راه در پیش رو دارید اول اینکه با مربع ها همه جاهایی که میخواهید را کادر بندی کنید جز آن مربع وسط و راه دوم استفاده از سومین گزینه ای تنظیمات Select فتوشاپ است.

6

مانند تصویر بالا گزینه ی سوم را انتخاب میکنیم و کادری در وسط کادر انتخابی انتخاب میکنیم حال اون کادر خالی شده و دیگر جزو کادر انتخابی ما نخواهد بود.

گزینه ی چهارم برای زمانی ساخته شده است که بخواهید. ناحیه ی اشتراکی بین دو کادر انتخابی را انتخاب کنید. برای استفاده از این ابزار گزینه ی ۴ را انتخاب کرده یک کادر انتخاب کنید یا اگر کادر را قبلا انتخاب کرده اید کادر دوم را انتخاب کنید تا اشتراک این دو کادر Select شود.

نکته : اگر اشتراکی بین این دو کادر وجود نداشته باشد هیچ کادری انتخاب نمیشود.

7

حال فکر کنید بخواهید همه جا جز کادر انتخابی را انتخاب کنید. فتوشاپ برای این یک قابلیت تعریف کرده بر منوی select  گزینه ی invert رو بزنید.

9

ولی این ابزار ها برای انتخاب های ساده بود هرچقدر هم بخواهیم با این کادر ها دقیق کار کنیم نمیتوانیم صورت یک انسان را انتخاب کنیم. برای همین موضوع شرکت ادوبی ابزار دیگری برای تکمیل این ابزار در اختیار استفاده کنندگان گذاشته است.

8
به زیر مجموعه های این ابزار توجه کنید:

Lasso Tool : این ابزار تا وقتی دست شما بر روی کلیک راست موس باشد میتوانید کادر خود را انتخاب کنید مانند یک مداد عمل میکند تا وقتی که کلیک راست موس را نگه داشته باشید. وقتی کلیک راست موس را رها کنید اگر طرح کامل باشد اون کادر انتخاب میشود اگر کامل نباشد خودش آن را کامل میکند و انتخاب میکند.

Polygano Lasso Tool : این ابزار مانند ابزار بالا عمل میکند ولی شما میتوانید نقطه گذاری بکنید و وقتی موس را راه کنید به نقطه ی قبلی باز میگردد. برای پایان دادن به کادر بندی باید کنترل را نگه دارید و نقطه ی جدیدی تعریف کنید تا کادر بندی شود.

Magnetic Lasso Tool : این ابزار هوشمند ترین ابزار این مجموعه است بسیار شبیه ابزار بالا است و دارای نقطه گذاری است ولی با توجه به اختلاف رنگ هوشمند تر عمل میکند و کادر را بهتر انتخاب میکند مانند یک آهنربا.

نظر شما درباره ی این قسمت اموزش فتوشاپ یعنی مقدماتی ۳ چیست؟

مدیر وبسایت نئو,برنامه نویس,عاشق دنیای تکنولوژی,پیروی سبک طراحی فلت

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *