عنوان مقاله : برنامه نویسی اندروید: شروع کار

برنامه نویسی اندروید: شروع کار

برنامه نویسی اندروید یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین شاخه های برنامه نویسی است و از بازار های فوق العاده ای برخوردار است به طوری که شما با یک ایده ی به جا و مناسب می توانید به یک سطح درآمدی بالا دست پیدا کنید. برتری دیگر برنامه نویسی اندروید استفاده از java برای برنامه نوسی  و xml برای طراحی است. و به حالتی دست شما را در برنامه نوسی باز می گذارد. اندروید فرزند خلف دنیای opensource بوده به طوری که پایه ی این سیستم عامل از سیستم عامل محبوب لینوکس بوده و زبان ui آن جاوا بوده و در حال حاضر زبان برنامه نویسی آن هم جاوا می باشد. این قابلیت برای برنامه نویس های فوق العاده است چون برنامه نویس های opensource سورس خود را در اختیار دیگران قرار می دهند که برای آموزش و استفاده در پروژه استفاده می شود.

شروع برنامه نویسی اندروید به مقدمات و برنامه هایی نیاز دارد:

studio-hero

۱ – Android Studio:

در گذشته برای برنامه نویسی اندروید از ایکلیپس استفاده می شد ولی در حال حاضر شرکت گوگل IDE قدرتمند خود را که به نام اندروید استدیو نام دارد را منتشر کرده است اندروید استدیو بر پایه ی Intelij بوده و بسیار کارآمد و غنی برای برنامه نویسی اندروید است و تمامی سرویس های گوگل و امکانات را شامل می شود. در دو نسخه ی با Sdk و بدون Sdk می باشد که نسخه ی دارای SDK سازگار تر بوده و نصب راحتری دارد

android-developers-logo

۲ – Android Sdk:

البته اگر از نسخه فول اندروید استدیو استفاده کنید به نصب sdk نیازی نخواهید داشت . Sdk مخفف Software Development kit می باشد و به عنوان ابزاری کامل برای شروع برنامه نویسی است و sdk شامل تمامی کلاس ها و کتابخانه های و فریم ورک های طراحی و سیستمی است و ابزاری هم برای ساخت و اجرای نرم افزار اندروید دارد. می توان گفت مهم ترین ابزار برنامه نویسی اندروید می باشد.

java-logo

۳ – Oracle Jdk:

JDK مخفف java development kit می باشد و با این نرم افزار جاوا بروی سیستم اجرا می شود و می توان کد نویسی جاوا را شروع کرد. این نرم افزار شامل تمامی کلاس های اصلی ، فریم ورک ها ، کلاس ها ، متد ها و …. زبان جاوا می شود ، هرچند با زبان های دیگر مانند سی شارپ و … می توان برای اندروید برنامه نویسی کرد اما از نظر بنده جاوا بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید بوده و بسیار بهینه و قدرتمند می باشد.

android-ndk

۴ – Android NDK:

این ابزار برای برنامه نویسی اندروید به زبان های ++C و #C است. که تمامی موارد مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید با این زبان ها را دارد.

توجه: کاربران ایرانی به علت تحریم های گوگل قادر به دریافت مستقیم Sdk نیستند و برای دریافت آن می توان با جست و جو در گوگل از سایت دیگری آن را دانلود کرد.

این قسمت پیش درآمدی بر آغاز کار و آشنایی با ابزار و اصول مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید می باشد. در بخش بعدی به معرفی کامل سیستم عامل اندروید و تمامی بخش های آن که دانستن آن برای شروع نیاز است می پردازیم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *