عنوان مقاله : کارت گرافیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

کارت گرافیک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در این مقاله می خواهیم شما را با مفاهیم اولیه کارت گرافیک و ویژگی ها آن و هم چنین راهنمای خرید یک کارت گرافیک خوب آشنا نماییم.

 كارت گرافیك در كامپیوتر شخصی دارای جایگاهی خاص است . كارت های فوق اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط كامپیوتر را اخذ و آنها را بگونه ای تبدیل می نمایند كه برای انسان قابل مشاهده باشند. در اغلب كامپیوترها ، كارت های گرافیك اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر ، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می كنند. در كامپیوترهایLaptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند زیرا این  كامپیوترها

شاطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می دهند.

تعریف ساده ای از کارت گرافیک:

یك كارت گرافیك پیشرفته، یك برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یك پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز  گرافیكی ، طراحی شده است . اكثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده كه به كمك آنها می توان عملیات گرافیك را انجام داد. كارت گرافیك دارای اسامی متفاوتی نظیر : كارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیك ، آداپتور گرافیك و آداپتور ویدئو است .

مشخصات اصلی یک کارت گرافیک:

یک کارت گرافیک از اجزای مختلفی تشکیل شده اما پیش از معرفی اصلی‎ترین و مهترین آن‌ها، نخست نگاهی داشته باشیم بر مدل گذاری کارت‌های گرافیک؛ سازندگان کارت گرافیک معمولاً محصولات خود را بر اساس قالب استانداردی نامگذاری می‌کنند که بدین صورت است:

Manufacturer+Family+GPU+Series+Memory Capacity

سازنده، برند، مدل پردازنده گرافیکی، سری، حجم حافظه ویدئویی

برای نمونه : GIGABYTEGeForceGTX 980 TiG1 Gaming6GB GDDR5

البته ممکن است محصولات سازنده های مختلف دارای پیشوند و یا پسوندهای دیگری هم باشند و یا فاقد برخی بخشها باشند اما فرم استاندارد؛ معمولاً به همین شکل است. برای نمونه گاهی اسم راهکار خنک سازی (نظیر Windforce 3x) نیز ذکر می شود.

پردازنده گرافیکی (GPU): قلب تپنده هر کارت گرافیکی پردازنده آن است. انجام کلیه محاسبات و ترسیمات گرافیکی بر عهده پردازنده گرافیکی است و مهم‌ترین شاخصه هر کارتی است که بخوبی در مدل آن به چشم می‌خورد. پردازنده گرافیکی بسیاری از خصوصیات کارت را تعیین می‌کند از این رو یک کارت بر اساس مدل پردازنده گرافیکی آن شناخته می‌شود. (برای نمونه GTX 970، R9 280 و…)

asus_geforce_gtx_980_20an

حافظه ویدئویی: از نظر اهمیت و تاثیر در عملکرد؛ حافظه ویدئوی در جایگاه دوم و پس از پردازنده گرافیکی جای می‌گیرد. حجم حافظه ویدئویی بر اساس گیگابایت است و اشتباهاً از سوی برخی افراد معیار اثرگذاری آن را همین قرار می‌دهند. اما ظرفیت اسمی نمی‌تواند نشان دهنده کارایی واقعی باشد و برای نمونه یک کارت ۱ گیگابایتی می‌تواند از یک کارت ۴ گیگابایتی حافظه ویدئویی مفید تری داشته باشد. این عامل تاثیر گذار «پهنای باند حافظه» است.

پهنای باند حافظه: مقدار حافظه‌ای است که در یک ثانیه، پردازنده گرافیکی به آن دسترسی دارد و هرچه که مقدار آن بیشتر باشد معمولاً بهتر است (مگر اینکه پردازنده گرافیکی در بکارگیری آن ناتوان باشد). اما این عامل کلیدی مستقیماً از ظرفیت اسمی ناشی نمی‌شود و نسل حافظه بکار رفته، رابط پهنای حافظه (Bus) و فرکانس حافظه، عواملی هستند که پهنای باند حافظه را تعیین می‌کنند.

gddr3vsgddr5

یکی از عوامل تاثیر گذار بر پهنای باند نهایی؛ نسل تراشه حافظه بکار رفته است که در دو نوع DDR3 و GDDR5 موجود هستند. تراشه‌های GDDR5 معمولاً برتری کامل دارند. ممکن است که یک کارت گرافیک با هر دو نوع حافظه ویدئویی عرضه شود، برای نمونه GT 730 1GB GDDR5 پهنای باند بیشتری نسبت به GT 730 4GB DDR3 دارد و از این رو همواره مدلهای GDDR5 بر‌تر هستند. البته در کارت‌های رده بالا تراشه‌های DDR3 به هیچ عنوان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و این مسئله صرفاً به کارت‌های میان رده و پایین رده مربوط می‌شود.
پهنای باند حافظه از عامل دیگری نیز مستقیماً تاثیر می‌گیرد که پهنای رابط حافظه (BUS) نامیده می‌شود. این عامل مستقیماً به خود پردازنده گرافیکی بر می‌گردد و ممکن است که یک پردازنده گرافیکی با رابط‌های مختلفی عرضه شود. واحد پهنای رابط حافظه بیت (Bit) است و هرچه که بیشتر باشد؛ پهنای باند حافظه نیز بیشتر خواهد بود. پهنای رابط حافظه را می‌توان به تعداد لین‌های یک اتوبان تشبیه کرد که هرچه تعداد آن بیشتر باشد عبور و مرور در حجم بیشتر و با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد (برای نمونه ۱۲۸ بیت، ۲۵۶ بیت، ۳۸۴ و ۵۱۲ بیت).

نکات مهم هنگام انتخاب کارت گرافیک:

کارت‌های مدل مرجع با هماهنگی خود AMD و انویدیا و حتی بطور مستقیم توسط خود این دو تولید می‌شوند و از این رو میان سازندگان مختلف، کوچک‌ترین تفاوت کارایی و کیفیتی وجود ندارد. بنابراین مدل‌های مرجع هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند و اختلاف قیمت آن‌ها به عوامل دیگری از جمله سوءاستفاده از خوش نامی سازندگان مشهور بر می‌گردد.
در انتخات کارت‌های سفارشی میان سازندگان مختلف، خیلی حساسیت به خرج ندهید، معمولاً اختلاف کارایی خیلی محسوس نیست، مگر در مواردی که قصد اورکلاک کارت را داشته باشید.
فریب گفته فروشندگان در تعریف و تمجید از برخی سازندگان و یا تخریب برخی دیگر را نخورید، هیچ “سازنده بد” و یا “بی‌کیفیتی که زود خراب می‌شود”، وجود ندارد. کلیه کارت‌ها با هماهنگی انویدیا و AMD تولید می‌شوند و می‌بایست همه آن‌ها از شرایط لازم برخوردار باشند تا اجازه فروش پیدا کنند.
اگر خواهان کارایی بالا‌تر اما بدون دردسر و نگرانی از اورکلاکینگ هستید، مدل‌های سفارشی با فرکانس پیش فرض بالا‌تر یا‌‌ همان مدل‌های از پیش اورکلاک شده را انتخاب کنید.
پردازنده‌های گرافیکی رده پایین و میان رده نظیر GTX 750 ،GTX 750 Ti ،GTX 950 ،GTX 960 و RX 470 واقعاً به خنک کننده‌های بزرگ و سه فنِ نیاز ندارند، اگر اختلاف قیمت‌ها زیاد بود، از خرید مدل‌های با خنک کننده حرفه‌ای پرهیز کنید.
ترجیحاً هیچگاه از کانکتورهای مبدل تغذیه برای کارت‌های گرافیک استفاده نکنید، چرا که احتمال آسیب دیدن خود کارت گرافیک و حتی منبع تغذیه وجود دارد. پس می‌بایست خود منبع تغذیه کانکتورهای لازم را داشته باشد.
از ترکیب کارت گرافیک قدرمند یا حرفه‌ای با پردازنده (CPU) رده پایین و میان رده پرهیز کنید، چراکه باعث ایجاد گلوگاه و عدم امکان استفاده از پتانسیل کامل کارت گرافیک می‌شود.

دلیل اختلاف قیمت های کارت های گرافیگ:

احتمالاً پس از انتخاب یک مدل پردازنده گرافیکی مشخص (برای نمونه GTX 980 Ti) با اختلاف قیمت بسیار چشمگیری میان سازندگان مختلف مواجه می‌شود. متاسفانه بسیاری از افراد گران‌ترین‌ها را بهترین می‌دانند، اما شاید جالب باشد که بدانید تقریباً قیمت جهانی همه کارت‌های سفارشی مبتنی بر‌‌ همان پردازنده گرافیکی یکسان است. پس این اختلاف قیمت از کجا ناشی می‌شود؟
این اختلاف قیمت‌ها آشکارا گران فروشی و سوء استفاده از خوشنامی و شهرت برند‌ها است و شرکت‌های وارد کننده و گارانتی کننده از محبوبیت برند‌ها میان کاربران ایرانی به نفع خود بهره می‌گیرند. البته خود شرکت‌های گارانتی کننده بهانه‌های مختلفی برای این کار از جمله “خدمات پس از فروش بهتر” می‌آورند اما واقعاً در مقایسه با حجم مبلغ اضافی که از کاربران ایرانی دریافت می‌کنند، خدمات آن‌ها کاملاً غیر معقول و هدر دادن پول است. پس پیشنهاد می‌شود که سراغ برندهای خوش قیمت‌تر بروید. در نظر داشته باشید که شرکت‌های وارد کننده و گارانتی کننده کاملاً در قیمت گذاری محصولات آزاد هستند و قیمت بالاتر لزوماً به معنای کارایی بهتر نخواهد بود.
آنچه که به عنوان «کیفیت» از آن نام برده می‌شود؛ هیچ تعریف مشخصی نداشته و تنها تلاشی برای دریافت سود بیشتر از خریداران است.

691811953entelhab-reshteh

راهنمای خرید گارت گرافیک:

برای بودجه‌ی پایین‌تر از ۴۰۰ هزار تومان کارت گرافیک معرفی نخواهد شد. اصولا امکان خریدِ کارت گرافیک گیمینگ با این بودجه‌ها وجود ندارد و در صورت خرید هم این کارت‌ها در هیچ سطحی جواب‌گوی نیاز بازی‌های جدید و حتی بازی‌های قدیمیتر نخواهند بود.
ملاکِ ما برای اجرای بازی‌ها در سطح رزولوشن توصیه شده با میانگین نرخ فریم ۳۰ فریم بر ثانیه است و صرفا اجرا شدن یا نشدن بازی برای معرفی یا انتخاب کارت گرافیکی برای ما دلیلِ انتخاب نیست، چرا که بدون داشتن کمینه‌ی ۳۰ فریم در طول صحنه‌های مختلف بازی، داشتن تجربه‌ای لذت بخش، بدون وقفه و مطابق با استانداردِ بازی‌های روز امکان پذیر نخواهد بود.

خرید کارت گرافیک با هزینه ۴۰۰ هزار تومانی:

 

کاربری

این کارت برای بازی‌های جدید با پایین‌ترین تنظیمات و بازی‌های قدیمی(۲ سال پیش) با کیفیت متوسط یا خوب و رزولوشن ۷۲۰p یا ۱۲۸۰ در ۷۲۰ مناسب خواهد بود.

انتخاب اول: NVIDIA GT 740 2GB

asus_-740-2gb-750

مشخصات کارت  گرافیک

نام GK107 میزان حافظه ۲۰۴۸MB
نوع تراشه GK107-425-A2 نوع حافظه GDDR5
پروسه‌ی ساخت ۲۸nm گذرگاه حافظه ۱۲۸bit
تعداد ترانزیستورها ۱,۲۷۰million پهنای باند ۸۰٫۰GB/s
ابعاد ۱۱۸mm² سرعت  تراشه‌ی گرافیکی ۹۹۳MHz
تعداد هسته‌ها ۳۸۴ سرعت حافظه ۱۲۵۰MHz
واحدهای TMU ۳۲ سرعت موثر حافظه ۵۰۰۰MHz
واحدهای ROP ۱۶ نرخ پیکسل ۷٫۹۴GPixel/s
تعداد کلاسترهای پردازشی ۲ قدرت ترسیم ۳۱٫۸GTexel/s
منبع تغذیه ۴۰۰W راندمان پردازش محاسبات اعشاری ۷۶۲٫۶GFLOPS

اگر امیدی به گرفتن راندمان مناسب از کارتی در این رده باشد، فقط باید از آن در سیستم‌های با بودجه‌ی خیلی محدود و با سطح توقع پایین در بازی‌ها یا برای اجرای بازی‌هایی که در بررسی‌ها مشخص شده باشد که موتور بسیارسبکی دارند استفاده کرد. رزولوشن هدف این کارت فقط با مانیتورهای١٧ یا ١٩ اینچی مطابقت دارد. این کارت جانشین مدل GT 640 انویدیا شده که تا مدتی پیش در این رده‌ی قیمتی با کارت گرافیکی HD 7750/7770 از ای‌ام‌دی رقابت می‌کرد و کم و بیش هم راندمان نسبتا ضعیف و مشابه‌ای را داشتند. کارت رقیب در این رده اکنون مدل R7 250X یا R7 360 است که به نوعی تغییر نام یافته‌ی همان نسل قبلی است.

 

خرید کارت گرافیک با هزینه ۵۰۰ هزار تومانی:

کاربری

این کارت برای بازی‌های جدید با موتور گرافیکی سبک و متوسط با تنظیمات پایین و بازی‌های قدیمی‌تر با کیفیت متوسط یا خوب و رزولوشن ۷۲۰p یا ۱۲۸۰ در ۷۲۰ و در برخی موارد رزولوشن ۹۰۰p مناسب خواهد بود.

انتخاب اول: AMD R7 260X 2GB

r7-260x

مشخصات کارت  گرافیک

نام Bonaire میزان حافظه ۲۰۴۸MB
نوع تراشه Bonaire XTX نوع حافظه GDDR5
پروسه‌ی ساخت ۲۸nm گذرگاه حافظه ۱۲۸bit
تعداد ترانزیستورها ۲,۰۸۰million پهنای باند ۱۰۴GB/s
ابعاد ۱۶۰mm² سرعت  تراشه‌ی گرافیکی ۸۹۶MHz
تعداد هسته‌ها ۳۸۴ سرعت حافظه ۱۶۲۵MHz
واحدهای TMU ۵۶ سرعت موثر حافظه ۶۵۰۰MHz
واحدهای ROP ۱۶ نرخ پیکسل ۱۷٫۶GPixel/s
تعداد کلاسترهای پردازشی ۱۴ قدرت ترسیم ۶۱٫۶GTexel/s
منبع تغذیه ۴۵۰W راندمان پردازش محاسبات اعشاری ۱,۹۷۱GFLOPS

با اینکه تراشه‌ی بکار رفته در این کارت عمر زیادی کرده است، اما هنوز هم می‌تواند انتخابِ اول پرداخت هزینه در این رده‌ی بودجه‌ای باشد و حتی رقیبش از اِنویدیا که همان GTX 750 باشد را هم به راحتی پشت سر گذارد. در واقع توان پردازش HD 7770 یا R7 260X جدید به طور محسوسی بالاتر از GTX 750 با معماریِ جدیدِ مکسول است و به همین دلیل به عنوان انتخاب اول ما در این رده‌ی قیمتی اعلام می‌شود.

انتخاب جایگزین: NVIDIA GTX 750 ۲GB

مدل‌های موجود در بازار

نام برند مدل قیمت در بازار ایران (تومان)
Gigabyte GTX 750 OC 2GB ۵۱۰ هزار تومان
Zotac GTX 750 2GB ۴۹۰ هزار تومان
ASUS GT 750 OC 2GB ۵۱۰ هزار تومان

 

خرید کارت گرافیک با هزینه ۶۰۰ هزار تومانی:

کاربری

کارتی کم مصرف  برای بازی‌های جدید با تنظیمات متوسط در رزولوشن ۹۰۰p و تنظیمات پایین در رزولوشن ۱۰۸۰p .

انتخاب اول: NVIDIA GTX 750Ti 2GB

asus_gtx750ti-oc-2gd5

مشخصات کارت  گرافیک

نام GM107 میزان حافظه ۲۰۴۸MB
نوع تراشه GM107-400-A2 نوع حافظه GDDR5
پروسه‌ی ساخت ۲۸nm گذرگاه حافظه ۱۲۸bit
تعداد ترانزیستورها ۱,۸۷۰million پهنای باند ۸۶٫۴GB/s
ابعاد ۱۴۸mm² سرعت  تراشه‌ی گرافیکی ۱۰۲۰MHz
تعداد هسته‌ها ۶۴۰ سرعت حافظه ۱۳۵۰MHz
واحدهای TMU ۴۰ سرعت موثر حافظه ۵۴۰۰MHz
واحدهای ROP ۱۶ نرخ پیکسل ۱۶٫۳GPixel/s
تعداد کلاسترهای پردازشی ۵ قدرت ترسیم ۴۰٫۸GTexel/s
منبع تغذیه ۴۵۰W راندمان پردازش محاسبات اعشاری ۱,۳۰۶GFLOPS

کارت ۶۴۰ هسته‌ای ۷۵۰Ti اولین کارتی بود که شرکت انویدیا بر اساس معماری مکسول معرفی کرد و توانست در عین مصرف توان بسیار پایینتر نسبت به نسل قبلی خود با معماری کپلر، راندمان بالاتری را هم عرضه کند. گر چه این کارت به راحتی مدل‌های مشابه‌ای مانند GTX 650Ti را پشت سر می‌گذارد اما حریف کارت گرافیک قدرتمند و معروف GTX 660Ti نمی‌شود و این ماموریت را به مدل‌های قویتر از تراشه‌های بزرگتر نسل بعدی بر اساس GM204 محول می‌کند. این کارت هنوز یک مدلِ ارزان قیمت و رده پایین در بازی‌ها محسوب می‌شود و با رعایت برخی شرایط و چشم پوشی از برخی تنظیمات می‌توان آن را برای رزولوشن‌های بالاتر هم مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال این کارت می‌تواند در بازی معروف BioShock Infinite ساخته شده بر اساس موتورِ آنریل، راندمان متوسط ۴۸ فریم بر ثانیه را در رزولوشن ۱۰۸۰p و آخرین تنظیمات به همراه FXAA تولید کند که کاملا قابلِ بازی کردن است.

انتخاب جایگزین: هیچ

مدل‌های موجود در بازار

نام برند مدل قیمت در بازار ایران (تومان)
ASUS GTX 750 Ti OC 2GB ۶۲۰۰۰۰
GigaByte GTX 750 Ti OC 2GB ۵۸۰۰۰۰
MSI GTX 750 Ti OC Gaming TF IV 2GB ۶۲۰۰۰۰

 

خرید کارت گرافیک با هزینه ۷۰۰ هزار تومانی:

 

کاربری

راندمان این کارت در بازی‌های جدید با افکت‌های سنگین و پیچیده با تنظیمات متوسط و در برخی موارد نزدیک به بالا و رزولوشن  ۱۰۸۰pشما را شگفت زده خواهد کرد.

انتخاب اول: NVIDIA GTX 950 2GB

evga-gtx-950-1

مشخصات کارت  گرافیک

نام GM206 میزان حافظه ۲۰۴۸MB
نوع تراشه GM206-250-A1 نوع حافظه GDDR5
پروسه‌ی ساخت ۲۸nm گذرگاه حافظه ۱۲۸bit
تعداد ترانزیستورها ۲,۹۴۰million پهنای باند ۱۰۶GB/s
ابعاد ۲۲۸mm² سرعت  تراشه‌ی گرافیکی ۱۰۲۴MHz
تعداد هسته‌ها ۷۶۸ سرعت حافظه ۱۶۵۳MHz
واحدهای TMU ۴۸ سرعت موثر حافظه ۶۶۱۲MHz
واحدهای ROP ۳۲ نرخ پیکسل ۳۲٫۸GPixel/s
تعداد کلاسترهای پردازشی ۶ قدرت ترسیم ۴۹٫۲GTexel/s
منبع تغذیه ۴۰۰W راندمان پردازش محاسبات اعشاری ۱,۵۷۳GFLOPS

این کارت از تراشه‌ی جوانتر و کوچکتر GM206، ساخته شده با فناوری ۲۸ نانومتری بر اساس معماری مَکسول قدرت گرفته و از نظر ژنتیکی با کارت گرافیکی GTX 960 ریشه‌های یکسانی دارد، چرا که از تراشه‌ی یکسان اما با برخی واحد‌های غیر فعال شده بهره می‌گیرد. این کارتِ گرافیک به راحتی می‌تواند به بازی‌های جدید در رزولوشن FHD فائق آید و فریم قابل قبولی را هم ارائه کند. در مقایسه با رقبای دیگر در همین رده‌ی قیمت، بررسی‌ها نشان می‌دهند که راندمان GTX 950 از R9 370/R9 270 که آن هم محصول همرده‌ای است و توانِ مناسبی دارد کمی بهتر عمل می‌کند، مخصوصا اگر از انواع اورکلاک شده یا OC هم باشد.

انتخاب جایگزین: AMD R9 370 2GB

مدل‌های موجود در بازار

نام برند مدل قیمت در بازار ایران (تومان)
Gigabyte GTX 950 OC 2GB ۶۸۰ هزار تومان
Gigabyte GTX 950 OC WF 2X 2GB ۷۰۰ هزار تومان
EVGA GTX 950 OC Superclocked ACX v2.0 2GB ۶۸۰ هزار تومان

 

خرید کارت گرافیک با هزینه ۸۰۰ هزار تومانی:

کاربری

برای بازی‌ با تنظیمات  متوسط یا خوب و رزولوشن ۱۰۸۰pو البته با فدا کردن برخی تنظیمات سنگین مناسب خواهد بود. تنها مزیت این مدل به کارت GTX 950 فقط میزانِ بافر گرافیکیِ کارت است، وگرنه از نظر راندمان برابر یا حتی کمی پایین‌تر از آن عمل می‌کند.

انتخاب اول : هیچ

انتخاب جایگزین: AMD R9 370 4GB

asus_-740-2gb-750

مشخصات کارت  گرافیک

نام Trinidad میزان حافظه ۲۰۴۸MB
نوع تراشه Trinidad PRO نوع حافظه GDDR5
پروسه‌ی ساخت ۲۸nm گذرگاه حافظه ۲۵۶bit
تعداد ترانزیستورها ۲,۸۰۰million پهنای باند ۱۷۹GB/s
ابعاد ۲۱۲mm² سرعت  تراشه‌ی گرافیکی ۹۲۵MHz
تعداد هسته‌ها ۱۰۲۴ سرعت حافظه ۱۴۰۰MHz
واحدهای TMU ۶۴ سرعت موثر حافظه ۵۶۰۰MHz
واحدهای ROP ۳۲ نرخ پیکسل ۲۹٫۶GPixel/s
تعداد کلاسترهای پردازشی ۱۶ قدرت ترسیم ۵۹٫۲GTexel/s
منبع تغذیه ۵۰۰W راندمان پردازش محاسبات اعشاری ۱,۸۹۴GFLOPS

تراشه‌ی این کارت بر اساس معماری CGN 1.0 و با اسم رمز ترینیداد ساخته شده و تغییر نام یافته‌ی همان R9 270 از نسل قبلی، اما با بهینه سازی فرکانس کاری است. اگر قصد خرید کارتی با حافظه‌ی گرافیکی بالا برای ذخیره سازی بافت‌های سنگین در بازی‌هایی مثل GTA V و یا Batman: Arkham Night را داشته باشید، حافظه‌ی اضافی این کارت برای بالا بردن برخی گزینه‌های گرافیکی به کار خواهد آمد، حتی اگر آن را برای رزولوشن ۱۰۸۰p در نظر داشته باشید.در رزولوشن‌های بالاتر اصولا استفاده از این کارت آن‌قدر هم امیدوار کننده نخواهد بود و بستگی به عنوانِ بازی، تجربه‌ی بازی هم متفاوت خواهد بود.

مدل‌های موجود در بازار

نام برند مدل قیمت در بازار ایران (تومان)
ASUS Strix R7 370 OC Gaming DCII 4GB ۸۴۰ هزار تومان
MSI R9 370 OC Gaming TF V 4GB ۷۳۰ هزار تومان

خرید کارت گرافیک با هزینه یک میلیون تومانی تومانی:

کاربری

تراشه‌ی ۱۰۲۴ هسته‌ای با معماری مکسول قابلیت‌هایی فراتر از اینها دارد و مدلی که دارای حافظه‌ی پرسرعت ۴ گیگابایتی باشد را می‌توان با هدف اجرای بازی‌های سنگین در رزولوشن‌های بالاتر از ۱۰۸۰p مثل ۲K و حتی با تنظیمات پایینتر در رزولوشنِ ۴K هم مدنظر قرار داد.حافظه‌ی بیشتر در این کارت امکان کار با حجم بافت‌های با رزولوشن بالاتر را بدون افت فریم و ایجاد لگ فراهم خواهد کرد. حتما می‌دانید که اگر بافر گرافیکی کمتر از میزان مورد نیاز در هنگام اجرای بازی بوده و سر ریز شود، بخشی از آن به حافظه‌ی اصلی سیستم منتقل می‌شود که پهنای باندِ بسیار کمتری نسبت به رم کارت گرافیکی داشته و باعث ایجاد وقفه و افت فریم‌های ناگهانی خواهد شد.

انتخاب اول: NVIDIA GTX 960 4GB

strix-gtx-960-4gb-box-750

مشخصات کارت  گرافیک

نام GM206 میزان حافظه ۴۰۹۶MB
نوع تراشه GM206-300-A1 نوع حافظه GDDR5
پروسه‌ی ساخت ۲۸nm گذرگاه حافظه ۱۲۸bit
تعداد ترانزیستورها ۲,۹۴۰million پهنای باند ۱۱۲GB/s
ابعاد ۲۲۸mm² سرعت  تراشه‌ی گرافیکی ۱۱۲۷MHz
تعداد هسته‌ها ۱۰۲۴ سرعت حافظه ۱۷۵۳MHz
واحدهای TMU ۶۴ سرعت موثر حافظه ۷۰۱۲MHz
واحدهای ROP ۳۲ نرخ پیکسل ۳۶٫۱GPixel/s
تعداد کلاسترهای پردازشی ۸ قدرت ترسیم ۷۲٫۱GTexel/s
منبع تغذیه ۴۵۰W راندمان پردازش محاسبات اعشاری ۲,۳۰۸GFLOPS

مدل ۴ گیگابایتی ارزش ۱۰۰ هزار توان هزینه‌ی بالاتر را دارد و مزیتش این است که به دور از دغدغه‌ی کم آوردن حافظه‌ی گرافیکی در بازی‌های جدید و آینده که به طور روز افزونی حتی در رزولوشن ۱۰۸۰p هم در بالاترین تنظیمات به بافر گرافیکی ۳ تا ۳.۵ گیگابایت نیاز پیدا می‌کنند، از بکار گیریِ آن در رزولوشن‌های بالاتر هم لذت برد.

انتخاب جایگزین: AMD R9 380 4GB

مدل‌های موجود در بازار

نام برند مدل قیمت در بازار ایران (تومان)
Gigabyte GTX 960 OC G1 Gaming WF 3X 4G ۱ میلیون و ۷۵ هزار تومان
ASUS GTX 960 OC Gaming TF V 4GB ۹۶۰ هزار تومان
Inno3D GTX 960 OC HerculeZ X2 4GB ۱ میلیون تومان

 

کارت گرافیک  یا گرافیک آنبورد را انتخاب کنم؟!

CPU یا مادریردی که می‌خرید به احتمال زیاد خودش یک پردازنده گرافیکی آن بورد داشته باشد. برای فهمیدن این که چنین گرافیک آنبوردی هست یا نه، کافیست به پورت‌های خروجی مادربورد نگاهی بیندازید. اگر خروجی تصوری مثل VGA، DVI یا HDMI پیدا کردید، مادربورد یا پردازنده اصلی شما دارای یک گرافیک آنبورد است. اگر از لپتاپ استفاده می‌کنید، به سادگی می‌توانید به مشخصات آن مراجعه کنید.

اگر قصد انجام کارهای ساده مثل وبگردی، استفاده از برنامه‌هایی مانند ورد، انجام بازی‌های ۲ بعدی یا ۳ بعدی با تنظیمات کیفیت پایین دارید و از طرفی سراغ بازی‌های سنگین و برنامه‌هایی مثل فتوشاپ نخواهید رفت یا قصد انجام کارهایی مثل طراحی، رندرینگ و استفاده از چندرسانه‌هایی با کیفیت زیاد را ندارید، گرافیک آنبورد می‌تواند کار شما را راه بیندازد.

اما اگر برعکس این باشد و بخواهید کارهای سنگین تری انجام دهید یا بازی‌هایی که به گرافیک بیشتری نیاز دارند را بازی کنید، قطعاً به یک کارت گرافیک نیاز خواهید داشت.

 

 

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *