عنوان مقاله : آشنایی با چیپست اسنپدراگون ، انواع کوالکام اسنپدراگون در گوشی

آشنایی با چیپست اسنپدراگون ، انواع کوالکام اسنپدراگون در گوشی

یکی از چیپست هایی که بسیار کاربراد و استفاده دارد چیپست اسنپدراگون که در بسباری از گوشی ها مورد استافده قرار گرفته است.

در این مقاله، علاوه بر اگزینوس و اسنپدارگون، چیپست تگرای انویدیا راه هم در مقایسه گذاشته ایم. در پایان هم به مقایسه ی مدل های مختلف نوت ۴ که به همین مقوله مربوط است، پرداخته ایم.با گجت نیوز همراه باشید.

مقایسه اجمالی دو چیپست اسنپدارگون و اگزینوس:

سامسونگ برای محصولات خود از دو نوع چیپست استفاده می کند: اگزینوس(ساخته ی خود سامسونگ و البته از نظر مالی به صرفه تر) و اسنپدراگون. مثلاً گلکسی نوت ۴، دارای مدل های مختلفی است که هر یک برای مناطق خاصی در نظر گرفته شده اند. (در پایان همین پست می توانید لیست و جدول مقایسه ای این مدل ها را ببینید) که در بعضی از این مدل ها از چیپست اگزینوس و در بعضی دیگر از اسنپدارگون استفاده شده است. به منظور فهم بیشتر و سریع تر، تفاوت این دو نوع چیپست را در جدول مقایسه ای بیان کرده ایم. اما تفاوتی که در این جدول به آن اشاره نشده،  استفاده ی اگزینوس از تکنولوژی HMP، است که باعث استفاده ی بهینه از پردازشگر می شود.(یعنی در زمان بیکاری دستگاه، تمام هسته ها، جز یکی می توانند خاموش شوند)

 مقایسه ی چیپست های اسنپدراگون ، اگزینوس و تگرا:

نکسوس ۶ از راه رسید و برای نخستین بار پردازنده ی ۶۴ بیتی اندروید، یعنی سوک تگرا انویدیا K1 در دسترس قرار گرفت. چندی پیش نیز سامسونگ مشخصه های پردازنده ی اگزینوس ۷ Octa  را اعلام کرد که شبیه به اگزینوس ۵۴۳۳ ARMv8 به نظر می رسد.

اگر چه ساپورت ۶۴ بیتی و معماری جدید، ویژگی های خوبی هستند اما تست واقعی این چیپ ها بستگی به عملکرد آنها دربازار اسمارت فون ها دارد. خوشبختانه در حال حاضر مجموعه ای از بنچمارک ها برای هر سه سوک موجود است که در هر قسمت، مقایسه ی خود را به کمک آنها انجام میدهیم. در زیر جدول مقایسه ای این سه چیپست را مشاهده می کنید:

 

(Exynos 7 Octa (5433
Snapdragon 805
(Tegra K1 (Denver
هسته هایCPU ۴x Cortex-A57 + 4x Cortex A53 ۴x Krait 450 ۲x Nvidia Denver
کلاک هایCPU ۴x 1.9GHz + 4x 1.3GHz ۴x 2.7GHz ۲x 2.5GHz
GPU Mali-T760 Adreno 420 ۱۹۲ CUDA core Kepler
 کلاک GPU ۶۹۵MHz ۶۰۰MHz ۹۵۰MHz
حافظه LPDDR3 LPDDR3 LPDDR3
۶۴ بیتی؟ بله خیر بله
پردازش ۲۰nm ۲۸nm ۲۸nm
دوربین ماکسیمم نامعلوم ۲x 55MP ۲x 20MP
نمایشگر ماکسیمم ۱۶۰۰p ۲۱۶۰p ۲۱۶۰p

 طراحی CPU

عملکرد CPU در اسنپ دراگون ۸۰۵، نسبت به اسنپ دراگون ۸۰۰ و ۸۰۱، تغییر چندانی نکرده است. سرعت معمولی کلاک در محدوده ی ۲.۵ GHz است، بنابراین  اسنپ دراگون ۸۰۵، با سرعت کلاک ۲.۷ GHz پیشرفت کرده است.

از طرف دیگر اگزینوس سامسونگ به سمت طراحی هسته ی پردازنده ی  Cortex-A53 و Cortex-A57 رفته که درمقایسه با طراحی های Cortex-A15/A7، هم در عملکرد و هم در بهره ورری انرژی بهبود قابل توجهی را نشان می دهد.سرعت کلاک برای Cortex A53 و Cortex-A57 به ترتیب ۱.۳ GHz و ۱.۹GHz است.

تگرا K1 انویدیا دارای سرعت کلاک ۲.۵ GHz است. معماری CPU، پردازنده ای با عملکرد بسیار بالا به دست می دهد.  انویدیا هسته های پردازنده ی دنور خود را با حافظه ی کش ۱۲۸ MB، برای ذخیره ی کدها، مناسب کرده است.

 

 

 

انویدیا این فرآیند را «بهینه سازی کد داینامیک» می نامد که با اپلیکیشن های مبتنی بر ARM کار می کند. این پردازنده، پرکاربردترین دستورالعمل ها را ذخیره کرده و آنها را به ترتیبی کاملاً بهینه شده قرار می دهد، که باعث عملکردی بسیار عالی برای پرکاربردترین اپلیکیشن ها می شود. اما اگر کد، در حافظه نباشد، پردازنده باید دستورالعمل های را خودش، پردازش کند که ممکن است عملکرد را در مقایسه با پردازنده ی ARM  واقعاً آهسته کند.

 

 

 

برای حل این مسئله، پردازنده ی دنور، یک میکرومعماری سوپراسکالر ۷ روشی را به کار می گیرد، که اجازه ی اجرای ۷ دستورالعمل برای کامل کردن هر دستور در هر کلاک می دهد که ظرفیت پذیرش بسیار بیشتری نسبت به پردازنده ی معمولی ARM دارد، اما عیب آن این است که انرژی اضافی و مقدار بیشتری فضای مرده را اشغال می کند. انویدیا تلاش کرده که با تلفیق قدرت و بهینه سازی دستورالعمل های پرکاربرد، نسبت به رقبایش، پردازنده ی با کارآیی بالا بسازد.

 

مقایسه ی عملکرد GPU

Geekbench، تنها تستی است که روی پردازنده ی دنور انویدیا انجام شده است، بنابراین باید مقایسه ی عملکرد را تنها براساس یک بنچمارک انجام دهیم. البته  بنچمارک ها فقط یک نمونه  از مقایسه ی عملکرد در دنیای واقعی هستند و ممکن است خطا داشته باشند.

 

 

 

خست عملکرد تک هسته را بررسی می کنیم،  همانطور که می بینید قدرت فوق العاده ی هسته های دنور، به راحتی در این زمینه پیشی می گیرند، چیپ اگزینوس ۷، که در نوت ۴ موجود است، به ویژه با توجه به سرعت کمتر کلاک هسته های Cortex-A57 ، در مقایسه با اسنپدراگون ۲.۵GHz+ و تگرا Cortex-A15 ، عملکردی قوی نشان می دهد. همانطور که انتظار می رود، اسنپدراگون ۸۰۵، نسبت به اسنپدارگون ۸۰۰، پیشرفت بسیار اندکی داشته است.

 

 

در مورد عملکرد چندهسته ای، می بینیم که اگزینوس سامسونگ به خاطر ماهیت ۸ هسته ای خود برنده می شود. طراحی جدید، اگزینوس ۵۴۲۰ قدیمی را شکست داده و دستاوردهای بزرگی را در سری های ۸۰۰ اسنپدارگون به دست می آورد.

در این قسمت، چیپ دنور انویدیا،  تنها با یک چیپ دو هسته ای، خوب عمل می کند. اسنپدراگون ۸۰۵ ،  عملکرد ضعیف تک هسته ای خود را با هسته های اضافی جبران کرده و به ویژه در برابر چیپ جدید طراحی اپل A8، خوب عمل می کند. اما فاصله ی زیادی بین پردازنده های نسل ARMv7 و ARMv8  وجود دارد.

 

قدرت گرافیکی:

عملکرد اسنپدراگون ۸۰۵ آدرنو ۴۲۰، نسبت به آدرنو ۳۳۰، حدود ۴۰% بهبود یافته، در حالیکه تگرا K1، دارای نسخه ی بسیار بهره ورتری از نظر انرژی است. چیپ اگزینوس سامسونگ نیز از چیپ گرافیکی فوق العاده قدرتمند Mali-T760 استفاده می کند.

برای تست GPU، بنچمارک های «نمایشگر خاموش» که در زیر لیست شده را بررسی می کنیم. این رویکرد به ما اجازه می دهد تا عملکرد را  بدون ویژگی های خاص یک دیوایس، مانند رزولوشن نمایشگر و سرعت رفرش بررسی کنیم؛ چرا این موارد، نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

 

 

 

دوباره تگرای انویدیا، به لطف  معماری GPU کپلر قدرتمندش، در صدر قرار می گیرد. ادرنو کوآلکام ۴۲۰، بهبود ۴۰ درصدی عملکرد را با پیشی گرفتن از ۳۳۰، و  T-760 نشان میدهد.

در بنچمارک T-Rex، به نظر می رسد Mali-T760، فراتر از انتظار ظاهر شده است. از طرف دیگر چیپ A8 اپل، اگرچه در تست GFXBench خوب عمل کرده است، اما در تست Futuremark، افت می کند.

این بنچمارک ها، در مورد بهره وری انرژی اطلاعات زیادی  به دست نمی دهند. چیپ های اسنپدارگون و اگزینوس برای اسمارت فون هایی که معمولاً باتری های کوچک تری دارند، مناسب ترند، در حالیکه تگرای انویدیا، برای تبلت هایی با باتری های بزرگتر مطلوب است. خروجی گرما هم مسئله ای است که با این چند بنچمارک نمی توان در مورد آن چیز فهمید.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *