عنوان مقاله : آموزش گام به گام جیلبریک کردن آیفون

آموزش گام به گام جیلبریک کردن آیفون

هر روز بر تعداد استفاده کنندگان گوشی همراه اپل بیش از بیش می شود به همین منظور آموزش صحیح و آشنایی با تکنیک های جدید اپل یکی از نیازهای مهم و الزامی برای استفاده کنندگان از این برند می باشد.حال می خواهیم آموزشی به شما دهیم که شاید از نون شب برای شما واجب تر باشد!

یک تعریف خودمونی از جیلبریک (Jailbreak):

جیلبریک کردن به عملی گفته می شود که در طی آن شما به فایل های سیستمی دستگاه خود دسترسی خواهید داشت همچنین می توانید اپلیکیشن های کرک شده را به صورت رایگان روی دستگاهتان نصب کنید.

همواره سیاست شرکت اپل بر اختصاصی سازی و تا اندازه ای محدود کردن امکانات کاربر بوده است. محدود کردن کاربر به این معنی که در حالت پیش فرض اپل اجازه انتخاب تعداد معدودی آهنگ به عنوان رینگ تون در آیفون را به شما می دهد , اپل اجازه تغییر در لاک اسکرین (صفحه ای که هنگام قفل کردن دستگاه ظاهر می شود ) را به شما نمی دهد , اپل اجازه تغییر آیکون ها را به شما نمی دهد , چیزی به نام دلیوری مسیج ها در آیفون وجود ندارد , قابلیت ارسال فایل از طریق بلوتوث به سایر گوشی ها در آی دیوایس ها نیست و …

بر خلاف تعریف اشتباه و غلطی که در وب فارسی بوجود آمده است , جیلبریک کردن در اصل برای دسترسی به اعمال گفته شده ساخته شده است , البته که شما می توانید با جیلبریک کردن از اپ هایی که باید هزینه آن را پرداخت , به صورت رایگان استفاده کنید , اما این هدف شماره یک و اولیه جیلبریک کردن نیست.

بنابر این چیزی به نام تضییع حق مولف در بطن و اصل جیلبریک کردن نیست، این موضوع نیز در حقوق آمریکا تایید شده است و جیلبریک کردن عملی غیر قانونی محسوب نمی شود.

حتی افرادی که هزینه اپ ها را در اپ استور پرداخت می کنند نیز می توانند از جیلبریک بودن دستگاهشان نیز استفاده کنند.

j2

پرسش های متداول در خصوص جیلبریک (Jailbreak):

در ابتدا باید گفت جیلبریک کردن فقط روشی است برای دست یافتن به دنیای تازه ای در iOS (سیستم عامل مخصوص اپل) و بحث امنیتی در این مورد کاملا بستگی به شما دارد، که از توئیک های (توئیک به بسته های نرم افزاری گفته می شود که در دستگاه شما تغییرات ظاهری و یا سیستمی ایجاد می کنند) امن و مطمئن استفاده کنید.

آیا جیلبریک قانونی است؟

بله! قانون آمریکا جیلبریک را قانونی اعلام کرده و به کاربر اجازه نصب هر نرم افزار و بازی را می دهد البته کمپانی اپل این قانون را قبول ندارد و دستگاههای جیلبریک شده را مردود اعلام می کند و پشتیبانی نمی کند.

آیا جیلبریک کردن به دستگاه آسیب می رساند؟

نرم افزارها و بازیهایی که جیلبریک می شوند، توسط هزاران نفر دانلود و تست می شود و اصولاً به دستگاه آسیبی نمی رساند، اما چون دستگاه، نرم افزارها و بازی ها دستکاری شده اند و تائید شده نیستند امکان آسیب مستقیم یا غیر مستقیم را دارند.

چند نوع جیلبریک داریم؟

دو نوع جیلبریک داریم: جیلبریک ناپایدار Tethered و جیلبریک پایدار Untethered

جیلبریک ناپایدار Tethered:

در این نوع از جیلبریک با هر بار خاموش یا ریست کردن، دستگاه قادر به بالا آوردن سیستم عامل نیست و نیاز به یک نرم افزار کمکی Boot دارد تا بتواند سیستم عامل را بالا بیاورد. معمولاً وقتی جیلبریک فریموری ارائه می شود ابتدا به همین صورت ناپایدار ارائه می شود و پس از مدتی در صورت امکان جیلبریک پایدار آن فریمور ارائه می شود.

جیلبریک پایدار Untethered:

در این نوع از جیلبریک با هر بار خاموش یا ریست کردن، دیگر نیازی به نرم افزار های کمکی جهت Boot کردن دستگاه نیست و دستگاه به راحتی بالا می آید و بدون مشکل می توان از آن استفاده کرد.

راهنمای جیلبریک کردن iOS 9  برای آیفون و آیپد:

تنها چند روز بعد از عرضه iOS 9، تیم Pangu اعلام کرد که موفق شده تا این نسخه را جیلبریک کند. چند روز بعد، آن‌ها این نسخه را عرضه کردند. اما سوال اصلی در اینجا بود: تیم Pangu ناگهان از کجا وارد بازی جیلبریک شد؟ درواقع این تیم در سال ۲۰۱۴ پا به عرصه جیلبریک کردن گذاشت.
در این سال، آن‌ها موفق شدند تا جیلبریک Untethered از iOS 7.1 را عرضه کنند. اما ظاهر شدن تیم Pangu از ناکجاآباد، باعث شده بود تا شک افراد درباره امنیت یا حتی کارایی جیلبریک عرضه‌شده توسط آن‌ها بیشتر شود. البته بعد از گذشت مدت زمانی خاص، این نسخه توانست نظر مثبت بسیاری از افراد فعال در این زمینه را جلب کند. آن‌ها حتی موفق شدند تا تنها دو روز بعد از عرضه iOS 8 توسط اپل، نسخه جیلبریک آن را عرضه کنند؛ عملکردی که شاید هنوز هم سریع‌ترین عرضه جیلبریک باشد.
در حال حاضر نرم‌افزار Pangu 9 قادر است تا آیفون، آیپد و آیپاد تاچ‌هایی که با iOS 9.0، iOS 9.0.1 و iOS 9.0.2 کار می‌کنند را جیلبریک کنند. افرادی که از iOS 9.1 استفاده می‌کنند، باید این نسخه از برنامه را برای کامپیوتر خود دریافت کنند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مراحل زیر، برای این نسخه نیز همچون Pangu 9 خواهد بود و تفاوتی با آن ندارد.
پس می‌توانید با دنبال کردن این مراحل، دستگاه iOS 9.1 خود را نیز جیلبریک کنید. اما افرادی که از iOS 9.2 استفاده می‌کنند، باید همچنان برای انتشار جیلبریک مناسب آن صبر کنند؛ چراکه گروه‌های جیلبریک کننده، هنوز موفق نشده‌اند تا ضعف موردنیاز خود را در این نسخه پیدا کنند.

برنامه Pangu 9 که از آن برای جیلبریک iOS استفاده می‌کنیم، با دستگاه‌های زیر سازگار است:

•    آیفون ۶s، آیفون ۶s پلاس، آیفون ۶، آیفون ۶ پلاس، آیفون ۵s، آیفون ۵c، آیفون ۵، آیفون ۴s
•    آیپد ۴، آیپد ۳، آیپد ۲، آیپد مینی ۴، آیپد مینی ۳، آیپد مینی ۲، آیپد مینی ۱، آیپد ایر ۲، آیپد ایر ۱
•    آیپاد تاچ ۶ و آیپاد تاچ ۵

پس می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر، آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ خود را در iOS 9 جیلبریک کنید. گفتنی است که مراحل با استفاده از نسخه ویندوز برنامه Pangu 9 نشان داده شده‌اند:

1334646653_jail1
۱- تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات
اولین قدم پیش از انجام جیلبریک روی دستگاه، گرفتن بک‌آپ (نسخه پشتیبان) از اطلاعات ضروری شما در آیفون و آیپد است. این کار می‌تواند از طریق ابزار موجود در آیتیونز یا حتی iCloud انجام شود. اگرچه بسیاری از کاربران سرویس جیلبریک Pangu 9 بسیار از عملکرد آن راضی بوده‌اند، اما بهتر است اطلاعات ضروری و حیاتی خود را با ریسک پاک شدن مواجه نکنید. ممکن است در طول نصب نرم‌افزار جیلبریک، موردی با مشکل مواجه شود و از شما درخواست کند تا گوشی خود را کاملا پاک کنید. در این صورت بهتر است یک نسخه پشتیبان از اطلاعات ضروری خود داشته باشید. روش این کار نیز اهمیتی ندارد. می‌توانید این کار را به‌صورت دستی یا از طریق نرم‌افزاری انجام بدهید.

۲-.دانلود نرم‌افزار Pangu 9 برای کامپیوتر
دومین مرحله برای جیلبریک کردن دستگاهی با سیستم‌عامل iOS، دانلود برنامه Pangu 9 است. از طریق کلیک رو این لینک، می‌توانید نسخه Mac را دریافت کنید. همچنین نسخه Pc از این لینک قابل دانلود است. همچنین باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزار آیتیونز (iTunes) در کامپیوتر شما نصب شده است. در روند کاری به آن نیازی نخواهیم داشت، اما فایل‌های نصبی آن برای برنامه Pangu 9 نیاز هستند.

۳-غیرفعال کردن موارد امنیتی
برای نصب دقیق، کامل و البته صحیح جیلبریک، باید تمامی موارد امنیتی را از سر راه آن بردارید. پس این کار را با غیرفعال کردن رمز عبور، تاچ آیدی (اسکنر اثرانگشت) و همچنین سرویس Find my iPhone آغاز کنید.

۴-اجرای برنامه Pangu 9 روی کامپیوتر
بعد از اینکه از اطلاعات ضروری و مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کردید و لایه‌های امنیتی مثل رمز عبور، تاچ آیدی و Find My iPhone را از سر راه برداشتید، اکنون نوبت به جیلبریک کردن دستگاه شما می‌رسد. بعد از دانلود برنامه Pangu 9، روی کامپیوتر خود فایلی با پسوند .exe را اجرا کنید.
البته به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با زدن کلیک راست، این برنامه را از طریق حالت Run ad administrator اجرا کنید تا از مشکلات سطح دسترسی در ویندوز جلوگیری کنیم. درواقع با اجرای برنامه در حالت ادمین، دیگر با این‌گونه از مشکلات مواجه نمی‌شوید و روند جیلبریک کردن دستگاه iOS سریع‌تر پیگیری می‌شود. کاربران Mac نیز می‌توانند به‌راحتی روی فایل کلیک کنند.
jail2
۵-اتصال دستگاه iOS به کامپیوتر
بعد از اجرای برنامه، دستگاه iOS خود را به Pc یا Mac از طریق کابل متصل کنید. بعد از انجام این کار، درصورتی که برنامه Pangu 9 باز باشد، به‌صورت خودکار دستگاه شما را تشخیص می‌دهد. بعد از اینکه دستگاه شما تشخیص داده شد، کافی است گزینه Start را بزنید تا روند جیلبریک کردن دستگاه شما آغاز شود.
jail3
۶-قرار دادن دستگاه روی حالت پرواز (Airplane Mode)
بعد از زدن گزینه Start، به‌راحتی می‌توانید مراحلی که نرم‌افزار از شما درخواست می‌کند را جلو ببرید. البته در قسمتی از روند جیلبریک، باید دستگاه خود را روی حالت پرواز قرار بدهید. این کار نیز می‌تواند از طریق دسترسی به کنترل سنتر (کشیدن صفحه از پایین به بالا) انجام بگیرد. البته این قابلیت از طریق بخش تنظیمات نیز در دسترس شما است.

۷-خاموش و روشن شدن دستگاه iOS
بعد از اینکه عبارت Jailbreak completed را روی صفحه ببینید، دستگاه شما جیلبریک شده است. بعد از خاموش و روشن شدن، نرم‌افزار Cydia را مشاهده خواهید کرد که درواقع همان نسخه جیلبریک شده اپ استور اپل است.

۸-باز کردن Cydia و دانلود موارد ضروری
بعد از اتمام کار، در گوشی خود Cydia را باز کنید تا تنظیمات ضروری انجام شود. این کار تنها چند ثانیه زمان می‌برد اما بسیار حیاتی است. هنگامی که این برنامه تنظیمات موردنیاز را انجام داد، شما آزاد هستید تا برنامه‌ها و دیگر ویژگی‌هایی که توسط جامعه جیلبریک ارائه می‌شود را روی آیفون یا آیپد خود دانلود کنید.

یک هشدار: ممکن است ویژگی‌های جدید یا اپلیکیشن‌هایی که در Cydia دانلود می‌کنید، با iOS 9 سازگار نباشند و باعث خروجی ناگهانی از برنامه شوند. همچنین عملکرد دستگاه با استفاده از این برنامه‌ها بسیار کند می‌شود. اما می‌توانید لیستی از برنامه‌های سازگار با iOS 9 را در این لینک مشاهده کنید.

نحوه ی ری‌استور (restore) آیفون جیلبریک شده:

ممکن است شرایطی ایجاد شود که به‌واسطه آن مجبور باشید تا آیفون جیلبریک شده خود را ری‌استور کنید. این موضوع می‌تواند به دلیل عملکرد کند و ضعیف برنامه‌ها یا دلایل دیگری باشد. اگرچه با استفاده از آیتیونز می‌توانید به‌راحتی آیفون خود را ری‌استور کنید، اما موضوع این است که با انجام این کار، جیلبریک دستگاه شما پاک می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد CoolStar، توسعه‌دهنده برنامه SemiRestore، به کاربران سیستم‌عامل‌های iOS 5 تا iOS 9 اجازه می‌دهد تا آیفون یا آیپد خود را «نیمه ری‌استور» کنند تا جیلبریک دستگاه همچنان روی آن باقی بماند.

برنامه SemiRestore برای اجراشدن به OpenSSH روی دستگاه‌های جیلبریک شده نیاز دارد. البته در این بین بهتر است یک نکته حیاتی را به شما بگوییم که ارزش مطالعه را دارد. درواقع به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بخش بالا بردن امنیت در دستگاه جیلبریک شده را بار دیگر مطالعه و البته آن را اجرا کنید؛ چراکه نصب کردن OpenSSH بدون تغییر دادن رمز عبور بخش root، باعث می‌شود تا هکر حتی از راه دور نیز قادر باشد به دستگاه شما دسترسی پیدا کند.

iphone6s

حل مشکل runtime error در Pangu 9

اگر هنگام اجرای برنامه Pangu 9 با پیام runtime error مواجه شدید، جای نگرانی نیست، چراکه این مشکل یک راه‌حل دارد. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزار آیتیونز روی دستگاه شما نصب شده است؛ زیرا همان‌طور که در مراحل قبلی نصب نیز اشاره کردیم، Pangu 9 به تعدادی از فایل‌های نصبی آیتیونز نیاز دارد. اما اگر در صورت نصب بودن آیتیونز نیز باز هم با این پیام مواجه شدید، باید راه‌حل دوم را امتحان کنید.

برای حل این مشکل، باید آیتیونز و تمامی برنامه‌های کمکی آن را از روی سیستم خود پاک کنید. برای این کار، این برنامه‌ها را از سیستم حذف کنید:
•    iTunes
•    Apple Software Update
•    Apple Mobile Device Support
•    Bonjour
•    Apple Application Support

بعد از پاک کردن این موارد و ری‌استارت کردن کامپیوتر، وقت آن است تا بار دیگر این نرم‌افزار را از سایت اپل دانلود و روی سیستم خود نصب کنید. بعد از انجام این کار، دیگر با اجرای Pangu 9 به مشکلی برنخواهید خورد.

369

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *