عنوان مقاله : تفاوت های بین کنسول هایی که ۴K را ساپورت می کنند و معمولی

تفاوت های بین کنسول هایی که ۴K را ساپورت می کنند و معمولی

این روز ها افرادی که برای خرید کنسول نسل ۸تمی به بازار می روند همیشه این سوال را در ذهن دارند که آیا باید PS4 Slim بخرند یا PS4 Pro، حالا اگر بخواهند PS4 Pro داشته باشند تفاوت آن چیه؟ آیا ارزش پول اضافه ای که پرداخت می کنم رو داره یا نه؟ و چرا های دیگری که ممکن برای هر کسی که قصد خرید کنسولو داشته باشه پیش بیاد. در ادامه این مطلب قصد توضیح این چرا ها و علت آن ها را داریم….

به صورت خلاصه اگر من بخواهم هدف خودم رو در این مطلب بهتون بیان کنم باید اینو بگم که اگر تلوزیون یا مانیتوری که از قابلیت پردازش رزلوشن ۴K برخوردار باشه داشته باشید به نظر من اشتباهه که PS4 Pro نخرید و خرید اونو حتما بهتون پیشنهاد میکنم، اما اگر این تلوزیون یا مانیتور را دارا نیستین توصیه میشه که از یک PS4 معمولی استفاده کنید و پول اضافه اون رو صرف خرید یک بازی یا یک دسته بازی دیگه کنید زیرا تفاوت عمده و خاصی بین این کنسول در یک مانیتور ۱۰۸۰p یا Full HD دیده نمیشه.

حال در ادامه این مطلب توضیحاتی درباره سخت افزار این دو کنسول، قابلیت هاش، بازی هاش، و نحوه پردازش اون ها بیان می کنیم که به عنوان شروع در تصویر زیر توضیحات کامل تفاوت های سخت افزاری بین هر سه کنسول رو مشاهده می کنید.

همانطور که در جدول بالا مشاهده میکنین تفاوت بزرگی میان این دو کنسول مشاهده نمیشه و شباهت بسیاری به لحاظ سخت افزاری دارن اما خوب به دلیل نیاز به پردازش ۴K لازم میشه که کمی سرعت پردازنده و همچنین پردازشگر گرافیکی بیشتر باشه. اما صحبت هایی میشه که مثلا فریم ریت بازی ها در PS4 Pro بیشتر از فریم PS4 Slim یا معمولیه، اما حتی اگر در فیلم هایی که مقایسه بین این دو را انجام داده اند نگاه کنید متوجه می شوید که اختلاف تفاوت فریم ریت بازی ها ۱ فریم یا ماکسیموم ۳ فریم بوده که این موضوع واقعا خارج از دید انسان هاست. بنابراین این دو کنسول به لحاظ سخت افزاری شباهت زیادی بهم دارند و فقط در سرعت پردازش کردن کمی Pro بهتر است و آنهم فقط به دلیل پردازش کردن ۴K بوده و به هیچ وجه تاثیر آنچنانی بر روی فریم بازی نخواهد داشت.

اما نکته جالبه توجه دیگر این است که برخی از بازی ها بر روی PS4 Pro از قابلیت ۴K بهرمند نیستند، یعنی نمی توانند که با رزلوشن کامل اجرا شوند، به همین منظور در برخی مواقع این رقم از ۴K به ۳K در برخی از بازی ها حتی به ۲K نیز میرسد، یعنی همان رزلوشن Full HD زیرا که این کنسول با این سخت افزار قادر نیست که تمامی بازی ها رو با رزلوشن کامل ۴K اجرا کند و در برخی موارد برای بهتر شدن فریم مجبور می شود که رزلوشن بازی را پایین تر بکشد.

اما مورد بعدی که به PS4 Pro برتری می دهد وجود قابلیت HDR که در PS4 Pro فعال است. این قابلیت به صورت خلاصه کاری می کند که مدلینگ، Texture و جذابیت کلی فضای بازی بیشتر شود، به عبارتی پردازش بازی بسیار قشنگ تر از حالت معمولی می شود، برای مثال نور ها در بازی طبیعی تر بوده و بافت های زمین و اسمان بسیار قشنگ تر دیده می شوند. هر چند این قابلیت در تمامی بازی ها فعال نبوده و همچنین در تمامی تلوزیون ها نیز به خوبی دیده نمی شود، اما قابلیتی است که اگر تلوزیون ۴K را دارا باشید کاملا ارزش خرید را به شما می دهد. در ادامه تفاوت بین بازی با قابلیت HDR و بدون اون رو مشاهده می کنید. (تصویر اول بر روی PS4 معمولی و تصویر دوم بر روی PS4 Pro است)

 

در تصویر اول اسمان به طور مصنوعی یک دست و ابر ها هیچ شکل خاصی ندارند اما با افزودن این قابلیت در تصویر دوم آسمان به شکل طبیعی تر و هر کدام از ابر ها شکل خاصی به خود گرفته اند که باعث طبیعی تر شدن و زیبا تر شدن اسمان شده است.

موضوع دیگر درباره پشتیبانی از قابلیت VR در این کنسول نسبت به کنسول معمولی است، به طور خلاصه بخواهیم بیان کنیم تفاوتی در قابلیت های دیگر این دو کنسول وجود ندارد، یعنی اپدیت ها یکسان بوده، بازی ها یکسان بوده و همچنین پشتیبانی از VR هم در هر دو کنسول به طور کامل و موفق عمل شده است.

به طور کلی بخواهیم بیان کنیم خرید PS4 Pro برای تمامی کسانی که از یک مانیتور یا تلوزیون قدرتمند بهره می برند پیشنهاد شده و برای دیگر افراد اصلا توصیه نمیشه و پیشنهاد میشه که از یک PS4 معمولی برای سرگرم کردن خود استفاده کنند.

 

I'M A Gamer.... Not That I Don't Have Life..... It's Because I Choose To Have Many!

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *