عنوان مقاله : چه خبر هفته؟! (شماره ۲۰ – رونمایی از فناوری!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۲۰ – رونمایی از فناوری!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۲۰ – رونمایی از فناوری!)

با چه خبر هفته ی شماره ۲۰ و موضوع رونمایی از فناوری در خدمت شما دوستان هستیم:

 

رشد اندروید در آمریکا همچنان ادامه دارد

 

 

رشد اندروید و افزایش سهم بازار این سیستم‌عامل نسبت به آی‌او‌اس در آمریکا، همچنان ادامه دارد.

از آنجا که اپل همیشه توجهات زیادی به خود جلب می‌کند، فراموش کردن این موضوع که اندروید پرطرفدارترین سیستم‌عامل در آمریکا و در جهان به شمار می‌رود، آسان است. در حقیقت شایعاتی در مورد تأخیر در معرفی گوشی هوشمند آیفون ۸ منتشر شده و در همین شرایط، CIRP گزارش داده که سهم بازار اندروید همچنان در حال افزایش است.‌

بر طبق تحقیقات CIRP، در فاصله‌ی بین ماه‌های آوریل تا ژوئن ۲۰۱۷، ۶۷ درصد از گوشی‌های هوشمند فعال‌شده در آمریکا به اندروید مجهز هستند. این در حالی است که سهم این سیستم‌عامل در همین بازه‌ی زمانی در سال گذشته، ۶۳ درصد بوده است. سهم گوشی‌های فعال‌شده‌ی مجهز به سیستم‌عامل آی‌او‌اس در بازه‌ی زمانی مورد اشاره در آمریکا، از ۳۲ درصد به ۳۱ درصد کاهش یافته است.

جاش لوییتز، مؤسس CIRP، می‌گوید:

در حال حاضر اندروید و آی‌او‌اس در بازار گوشی‌های هوشمند به‌عنوان دو سیستم‌عامل غالب شناخته می‌شوند و حتی سهم بازار گوشی‌های ساده از سهم ویندوزفون بیشتر است. در این بین، سهم اندروید از سیستم‌عامل آی‌او‌اس بیشتر بوده و نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد کرده است. به نظر می‌رسد طولانی شدن چرخه‌ی جایگزینی گوشی‌های مجهز به سیستم‌عامل آی‌او‌اس، به اندروید اجازه داده است سهم بازار بیشتری نسبت به سایر سیستم‌‌های عامل‌ موبایل از جمله ویندوز، بلک‌بری، آی‌او‌اس و گوشی‌های ساده داشته باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث بالا رفتن سهم بازار اندروید شده و این در حالی است که سهم سیستم‌عامل آی‌او‌اس همچنان بدون تغییر باقی مانده و حتی رو به کاهش است. یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این وضعیت، عدم اعمال تغییرات بزرگ در دو مدل آیفون قبلی است. در واقع باید گفت آیفون ۶ آخرین سری از گوشی‌های هوشمند اپل است که نسبت به نسل قبلی‌اش تغییر چشم‌گیری دارد و از آن به بعد، مدل‌های جدیدتر آیفون فقط با تغییرات جزئی همراه هستند. از سوی دیگر، سامسونگ با عرضه‌ی دو گوشی هوشمند پرچم‌دار جدید خود یعنی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس، توجهات زیادی به خود جلب کرده و در سه‌ماهه‌ی گذشته، سهم بازارش را به ۴۲ درصد رسانده است.

بی‌شک کمپانی اپل با معرفی گوشی آیفون ۸، آیفون ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس در پاییز، امسال نمایش قدرتمند‌تری خواهد داشت؛‌ با این حال اندروید همچنان در بازار سیستم‌‌های عامل‌ موبایل به رهبری خود ادامه می‌دهد.

 

شکایت تولیدکنندگان محصولات اپل از کوالکام به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین آنتی تراست

 

 

چهار کمپانی تولیدکننده‌ی محصولات سخت‌افزاری اپل با ادعای زیر پا گذاشتن قوانین رقابتی، از کوالکام شکایت کردند.

به گزارش رویترز، کوالکام در جریان نزاع پتنتی خود با اپل، باید در دادگاه حاضر شود و به شکایت چهار کمپانی تولیدکننده‌ی محصولات اپل در مورد اتهام زیر پا گذاشتن قوانین آنتی تراست پاسخ دهد.

اطلاعات ارائه‌شده نشان از آن دارند که چهار کمپانی فاکسکان، پگاترون، کُمپال و ویسترون به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین آنتی تراست، از کوالکام شکایت کرده‌اند. این چهار کمپانی دادخواست خود را روز سه‌شنبه تسلیم دادگاه منطقه‌ای جنوب ایالات کالیفرنیا کرده‌اند. به نظر می‌رسد این شکایت در پاسخ به فشارهایی باشد که از جانب کوالکام به این کمپانی‌ها به‌منظور پرداخت حق پتنت‌هایش وارد می‌شود.

بر اساس سخنان تئودور بوتروس، وکیل چهار کمپانی مورد نظر در این پرونده، کوالکام به‌صورت علنی تأیید کرده است که شکایت از این چهار کمپانی رابطه‌ی مستقیم با اپل دارد و به‌نوعی تنبیه این چهار کمپانی به دلیل همکاری با اپل است. بوتروس شکایت چهار کمپانی را مطرح کردن خواسته و دفاع این چهار کمپانی در برابر کوالکام عنوان کرده است.

اپل در ماه ژانویه‌ی سال جاری با طرح شکایتی از کوالکام، این کمپانی را به دلیل فسخ تخفیف یک میلیارد دلاری برای اپل تحت تعقیب قرار داد. اپل اعلام کرده است که کوالکام در واکنش به همکاری اپل با رگولاتوری کره‌ی جنوبی که در نهایت منجر به جریمه‌ی کوالکام شد، این تخفیف یک میلیارد دلاری را باطل کرده است. اپل همچنین علاوه بر شکایت، از کمپانی‌هایی که محصولات سخت‌افزاری این کمپانی را تولید می‌کنند، خواسته است حق پتنت کوالکام را به این کمپانی پرداخت نکنند. این موضوع در نهایت باعث شدکوالکام در ماه می شکایتی از کمپانی‌های مورد نظر در دادگاه مطرح کند.

کوالکام را باید بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌ی نیاز اپل به مودم‌های مورد استفاده در آیفون و سایر محصولاتش خواند. کوالکام در کنار فروش مودم، از محل دریافت حق پتنت فناوری‌هایش نیز کسب درآمد می‌کند.  دِرِک آبرلی، یکی از مدیران کوالکام، در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

با وجود ادعای اپل علیه کوالکام برای نادیده گرفتن تخفیف یک میلیارد دلاری، تولیدکنندگان محصولات اپل موظف هستند حق پتنت این کمپانی را تحت قراردادی که بین طرفین امضا شده است، پرداخت کنند.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط یکی از منابع نزدیک به اپل، کوپرتینویی‌ها با تقبل هزینه‌ی دعاوی این چهار کمپانی، از آن‌ها برای کشاندن کوالکام به دادگاه حمایت می‌کند.

به نظر می‌رسد اختلاف دو کمپانی و عدم پرداخت حق پتنت کوالکام تأثیر پررنگی در درآمدزایی کوالکام خواهد داشت. تحلیل‌گران پیش‌بینی خود از درآمد کوالکام طی سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ را از ۶ میلیارد دلار به ۵.۲ میلیارد دلار کاهش داده‌اند. استیو مالنکوف، مدیرعامل کوالکام، عنوان کرده است که اختلاف با اپل در بیرون از راهروهای دادگاه و با مذاکره بین طرفین حل خواهد شد.

 

 

مدیرعامل اچ ام دی گلوبال در آستانه رونمایی نوکیا ۸ استعفا داد

 

 

آرتو نوملا، یکی از کهنه‌کارترین کارمندان نوکیا که سمت مدیر عاملی اچ‌ام‌دی گلوبال را بر عهده داشت، از سمت خود استعفا داد.

در فاصله‌ی اندکی تا رونمایی نسل جدید گوشی پرچم‌دار با برند نوکیا که اولین پرچم‌د‌ار کمپانی فنلاندی طی ۶ سال اخیر خواهد بود، مدیرعامل اچ‌ام‌دی گلوبال که حق استفاده از برند نوکیا را در اختیار دارد، از سمت مدیرعاملی این کمپانی استعفا داد. آرتو نوملا یکی از کهنه‌کارترین متخصصین نوکیا بود که هدایت اچ‌ام‌دی گلوبال را بر عهده داشت. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، فلورین سیشه، رئیس هیئت مدیره‌ی اچ‌ام‌دی گلوبال، بر صندلی مدیریت تکیه خواهد زد.

سم چین، یکی از مدیران رده بالای اچ‌ام‌دی گلوبال، در خصوص عملکرد آرتو نوملا چنین اظهار نظر کرده است:

آرتو نوملا نقش پررنگی در ایجاد اچ‌ام‌دی گلوبال بازی کرده است. وی یکی از مهره‌های اصلی در ایجاد تیم اصلی و همچنین عرضه‌ی اولین محصول با برند نوکیا توسط HMD Global بوده است. من از تمام زحمات آرتو تشکر می‌کنم و امیدوارم وی در ادامه مسیر زندگی خود موفق باشد.

خروج مدیرعامل این کمپانی زمانی اتفاق افتاد که اخبار و شایعات حکایت از رونمایی اولین پرچم‌دار این کمپانی در آینده‌ی نزدیک دارند. پس از انتشار تصاویر و رندرهای مختلف از نوکیا ۸، ساعاتی پیش تصویری از این گوشی در وب‌سایت چینی نوکیا نیز منتشر شد که البته انتشار این تصویر چندان طولی نکشید و در فاصله‌ی کوتاهی از وب‌سایت چینی نوکیا حذف شد. بر اساس شنیده‌ها، نوکیا ۸ با بهره‌گیری از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ و دوربین دوگانه با لنز زایس راهی بازار خواهد شد.

آرتو نوملا در ماه‌های اخیر تأکید کرده بود که این کمپانی در پی توسعه‌ی گوشی‌هایی با برند نوکیا نیست که درگیر رقابت با سایر محصولات از نظر رزولوشن دوربین یا مشخصات فنی باشد؛ بلکه اچ‌ام‌دی گلوبال در نظر دارد با توجه به تجربیات کاربری ارزشمند مشتریانش، گوشی‌های هوشمند جدیدی راهی بازار کند. اچ‌ام‌دی گلوبال دلیل استعفای آرتو نوملا را مسائل شخصی آرتو و اعضای هیئت مدیره خوانده است. باید دید ادامه‌ی مسیر برای HMD Global و گوشی‌های این کمپانی با برند نوکیا چگونه رقم خواهد خورد.

 

ال جی تأمین‌کننده‌ی انحصاری باتری‌ L شکل آیفون ۹ خواهد بود

 

 

ظاهرا اپل شرکت ال‌جی را به‌عنوان تأمین‌کننده‌ی انحصاری باتری‌های آيفون ۲۰۱۸ خود انتخاب کرده است.

چند ماه دیگر تا معرفی گوشی هوشمند مورد انتظار آیفون ۸ اپل باقی مانده؛ اما از مدت‌ها قبل شایعات مختلفی در مورد این محصول منتشر شده است. حال گزارش جدیدی در این مورد منتشر شده که بیان می‌دارد شرکت ال‌جی تنها کمپانی تأمین‌کننده‌ی باتری‌های آیفون بعدی اپل خواهد بود.

اکونومیک دیلی کره به نقل‌ از یک منبع ناشناس، گزارش داده که شرکت اپل، کمپانی ال‌جی را به‌عنوان تأمین‌کننده‌ی انحصاری باتری‌های مورد نیاز برای نسل بعدی آیفون در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده است. منبع مورد بحث گفته است که ظاهرا شرکت ال‌جی صدها میلیارد سرمایه‌گذاری کرده تا بتواند کارخانه‌های تولید باتری اختصاصی خود را ایجاد کند و بدین ترتیب آماده باشد تا در اوایل سال آینده، تولید باتری‌ را با تمام ظرفیت خود آغاز کند. این منبع ناشناس همچنین اعلام کرده است که شرکت ال‌جی باتری‌های مورد نیاز برای گوشی هوشمند آیفون ۹ اپل را هم تولید خواهد کرد. انتظار می‌رود آیفون ۹ در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ معرفی شود. بر اساس گزارش مورد اشاره، آیفون سال آینده‌ی شرکت اپل به یک ماژول باتری مجهز خواهد شد که قابلیت خم شدن یا امکان تغییر شکل‌ به حالت L دارد. تا زمان معرفی آیفون سال آینده، این گوشی همچنان به باتری‌های لیتیوم-یونی مستطیلی استاندارد مجهز خواهد بود.

شایعات در مورد باتری‌های L شکل آیفون زمانی مطرح شد که تحلیل‌گر معروف، مینگ‌چی کو، در ماه آوریل پیش‌بینی کرد که اپل در طراحی آیفون ۸ از باتری دوسلولی بهره خواهد گرفت. هنگامی که باتری آیفون شکل بهینه‌ای داشته باشد، مسلما فضای داخلی این دستگاه به حداکثر ممکن خواهد رسید و بدین ترتیب تحولاتی در کوچک‌سازی و یکپارچه کردن اجزای داخلی آیفون به وجود خواهد آمد. از دیگر مزایای باتری L شکل، افزایش سرعت شارژ است. درهرصورت اینکه شرکت اپل در آیفون ۸ نیز از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی باتری بهره خواهد گرفت یا نه، در حال حاضر هنوز مشخص نیست.

بسیاری از منابع خبری و نیز تحلیل‌گران انتظار دارند که نسل بعدی گوشی هوشمند آیفون در کنار مدل‌های به‌روزرسانی شده‌ی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس در پاییز سال جاری معرفی شود. در برخی شایعات گفته شده است که آیفون ۸ از تکنولوژی‌‌هایی مثل نمایشگر تمام صفحه‌ی اولد، دوربین جلویی سه‌بعدی، شارژ بی‌سیم و سنسور اثر انگشت تعبیه‌شده در زیر نمایشگر بهره خواهد برد.

 

اینتل واحد محصولات پوشیدنی خود را منحل می‌کند

 

 

کمپانی اینتل در ماه نوامبر، ۸۰ درصد از اعضای تیم توسعه‌ی ساعت هوشمند Basis را اخراج کرد و اکنون کل واحد محصولات پوشیدنی خود را منحل می‌کند.

 

بر اساس اظهارات یک منبع آگاه، کمپانی اینتل واحد فناوری‌های پوشیدنی خود را تعطیل و توسعه محصولات پایشگر سلامت و تناسب اندام را متوقف خواهد کرد.

این شرکت در طول چند سال گذشته به‌صورت آهسته، در حال کاهش تمرکز خود بر محصولات پوشیدنی بوده است و از سال ۲۰۱۴ به بعد، از ذکر آن‌ها در گزارش‌های مالی شرکت نیز خودداری کرده است.

در نوامبر گذشته، وب‌سایت تک‌کرانچ گزارش داد پس از آنکه تصاحب ساعت تناسب اندام Basis توسط اینتل بر اساس انتظارات موفقیتی در بر نداشت، این شرکت تصمیم به خروج از عرصه‌ی محصولات پوشیدنی گرفت؛ البته اینتل در آن زمان خروج خود را انکار کرد.

اما بر اساس گفته‌های این منبع آگاه به شبکه‌ی CNBC، غول تولید‌کننده‌ی پردازنده در همان ماه نوامبر نزدیک به ۸۰ درصد از اعضای تیم ‌Basis را از ادامه‌ی کار بازداشت و به اکثر کارکنان آن این فرصت را داد تا به دیگر بخش‌های شرکت نقل مکان کنند. اینتل تاکنون از واکنش و اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

اینتل در گذشته امیدوار بود تا سلطه‌ی خود را در عرصه پوشیدنی‌ها در کنار بازیگرانی چون اپل و فیت‌بیت تحکیم کند. در سال ۲۰۱۴، این شرکت با همکاری افراد معروفی همچون فیفتی‌سنت به تبلیغ و نمایش ایرباد پایشگر ضربان قلب خود پرداخت.

مدیرعامل اینتل، برایان کرزانیچ در ژانویه‌ی ۲۰۱۴، طی نطقی خبری در نمایشگاه CES به خبرنگاران گفت:

من می‌خواهم [یک روز] امکان جا گذاشتن تلفن همراه در خانه فراهم شود. ما این امکان را به وجود خواهیم آورد.

اینتل در وب‌سایت خود، همچنان در کنار همکاری با ساعت‌سازانی چون Tag Heuer، به تبلیغ چیپ‌ست Curie ادامه می‌دهد. این چیپ‌ست برای اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیاء نظیر پوشیدنی‌ها توسعه داده شده است.

انتظار می‌رود اینتل، در ۲۷ ژوئیه (۵ مرداد)، گزارش مالی سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری خود را منتشر کند.

 

ناسازگاری به‎روزرسانی جدید ویندوز ۱۰ با رایانه‌های مجهز به تراشه Clover Trail اینتل

 

 

شرکت اینتل، به پشتیبانی از پردازنده‌ Clover Trail اتم پایان داده است و به‎روزرسانی کریترز مایکروسافت با برخی از دستگاه‎های قدیمی مجهز به این پردازنده‌ سازگاری ندارد.

فناوری به‌سرعت با موارد جدیدتری جایگزین می‌شود و رایانه‌های شخصی از این موضوع مستثنا نخواهند بود. همین موضوع باعث شده است برخی از رایانه‎های شخصی مجهز به پردازنده‎های Clover Trail اتم اینتل مانند HP Envy X2، در نصب جدیدترین به‎روزرسانی سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ یعنی آپدیت کریترز با مشکل مواجه شوند. پس از دریافت این نسخه، اخطاری مبنی بر «ویندوز ۱۰ دیگر روی این رایانه  پشتیبانی نمی‎شود» به نمایش گذاشته خواهد شد و از کاربران می‌خواهد « این برنامه را حذف کنند».

مایکروسافت در همین رابطه، تأیید کرده است که رایانه‎های مجهز به پردازنده Clover Trail، از آخرین نسخه به‎روزرسانی‎های سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌کنند و علت آن، عدم انتشار فرم‌ورهای جدید برای این مدل‎ها از سوی شرکت اینتل است. در همین رابطه، اعلام شده است:

این مدل‌ها، توسط اینتل پشتیبانی نمی‎شود و بدون پشتیبانی از درایورهای ضروری، ممکن است مدل‎های مذکور نتوانند آپدیت کریترز ویندوز ۱۰ را بدون تأثیر بر عملکرشان اجرا کنند.

بااین‌حال، ردموندی‏‌ها اعلام کرده‌اند که پشتیبانی از دستگاه‎های مجهز به پردازنده Clover Trail اتم اینتل به پایان نرسیده است. بر همین اساس، انتشار «به‌روزرسانی‌های امنیتی» برای این دستگاه‌ها که همچنان می‌توانند از آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ استفاده کنند؛ تا ژانویه سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت. در ماه ژانویه ۲۰۲۳، هم‌چنین پشتیبانی از دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل ویندوز ۸٫۱ نیز به پایان می‎رسد.

تراشه‌های Clover Trail اتم اینتل با پردازنده دو هسته‎ای برای رقابت با چیپ‌ست‌های مبتنی بر ARM مانند پردازنده‎های اسنپدراگون، معرفی شده بود. با اینکه تراشه‌های مذکور از نظر مصرف انرژی، بهینه‎ شده‌اند؛ از قدرت کافی برخوردار نبودند و اینتل، تصمیم گرفت نسل جدید تراشه‎های اتم را با نام Bay Trail ارائه دهد. Cherry Trail، آخرین نسل از تراشه‎های اتم، به دستگاه‎هایی مانند سرفیس ۳، Acer Predator و تعدادی از تبلت‎های هیبریدی دیگر قدرت می‌دهد.

لازم به ذکر است که تنها تراشه‎های Clover Trail از قدرت کافی برای پردازش المان‌های جدید به‌روزرسانی کریترز ویندوز ۱۰ برخوردار نیستند. با اینکه چنین ناسازگاری در دریافت آپدیت کریترز وجود دارد، پیش از دریافت به‎روزرسانی مذکور متوجه آن نخواهید شد و تنها پس از دریافت یک فایل حجیم سه گیگابایتی، مشخص می‎شود که دستگاه شما از قدرت کافی برای اجرای نسخه جدید سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ برخوردار نیست. در همین حال، به کاربران پس از دریافت آپدیت کریترز،  اطلاع داده می‎شود که باید «این برنامه را حذف کنند»؛ درحالی‌که برنامه‎ مشخصی برای حذف وجود ندارد.

 

گلکسی نوت ۸ اول شهریور ماه رونمایی می‌شود

 

 

سامسونگ ساعاتی پیش رسما اعلام کرد که گلکسی نوت ۸ روز اول شهریورماه (۲۳ آگوست) رونمایی می‌شود.

سامسونگ ساعاتی پیش دعوت‌نامه‌ی مراسم رونمایی از گلکسی نوت ۸ را ارسال کرد. این کمپانی در نظر دارد نسل جدید پرچم‌دار خود را روز ۲۳ آگوست (اول شهریورماه) طی مراسمی که ساعت ۱۹:۳۰ برگزار می‌شود، رونمایی کند. دعوت‌نامه این مراسم شامل تصویری است که می‌توان در آن قلم S Pen را مشاهده کرد.

گلکسی نوت ۸ قرار است طی مراسمی در شهر نیویورک پیش از آغاز نمایشگاه ایفا برلین رونمایی شود. سامسونگ اطلاعات دیگری  جز انتشار دعوت‌نامه ارائه نکرده است. خبری که هفته گذشته در رابطه با روز معرفی گلکسی نوت ۸ منتشر شد نیز حکایت از این داشت که این گوشی روز ۲۳ آگوست (اول شهریورماه) رونمایی می‌شود.

در ماه‌های اخیر شایعات متعددی از این گوشی هوشمند منتشر شده است که استفاده از الگوی طراحی مشابه با سری گلکسی اس ۸ را نوید می‌دهند. بر اساس اطلاعاتی تاکنون در رابطه با این گوشی هوشمند منتشر شده است، می‌توان انتظار داشت که گلکسی نوت ۸ با بهره‌گیری از یک صفحه‌ی نمایش ۶.۳ اینچی، تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۶ و حافظه‌ی رم ۶ گیگابایتی راهی بازار شود.

 

در حال حاضر ۵۵ درصد از گوشی های هوشمند از سنسور اثر انگشت بهره‌ می‌برند

 

 

امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند دارای سنسور اثر انگشت هستند. در حقیقت پیدا کردن یک گوشی بدون سنسور اثر انگشت، سخت‌تر از یک گوشی با قابلیت تشخیص اثر انگشت شده است.

بر اساس یک مطالعه از شرکت Strategy Analytics، به نظر می‌رسد حدود ۵۵ درصد از گوشی‌های هوشمند فروخته‌شده در سطح جهان، با قابلیت سنسور اثر انگشت همراه هستند. این مطالعه همچنین نشان داد که در حدود ۹۰ درصد از این گوشی‌های هوشمند، سنسور در قسمت جلوی گوشی استفاده شده است و تعداد اندکی از آن‌ها در پشت گوشی قرار دارد.

در سال ۲۰۱۳،  تعداد گوشی‌های مجهز به سنسور اثر انگشت تنها ۳ درصد بود. این میزان در سال ۲۰۱۴ به ۱۰ درصد افزایش یافت، در سال ۲۰۱۵، ۲۳ درصد و در سال ۲۰۱۶ به ۴۰ درصد رسید. در واقع در چهار سال گذشته، سنسور اثر انگشت به چیزی بیشتر از یک ویژگی برجسته برای فروش گوشی‌ هوشمند تبدیل شده است و می‌توان از  آن به عنوان یکی از ویژگی‌های مورد نیاز در هر گوشی‌ هوشمندی نام برد.

Strategy Analytics در گزارش خود خاطرنشان می‌کند با اینکه این سنسورها سال‌به‌سال محبوب‌تر می‌شوند، ولی در آینده تعداد دکمه‌های اثر انگشت کاهش خواهد یافت؛ زیرا بیشتر تولیدکنندگان به استفاده از سنسور اولتراسونیک ترغیب شده‌اند که می‌تواند زیر صفحه نمایش جا بگیرد. این همان چیزی است که کوالکام سخت در حال تلاش روی آن است و اخیرا سنسوری جدید طراحی کرده که می‌تواند زیر صفحه نمایش گوشی کار کند. همچنین طبق این مطالعه می‌توان پیش‌بینی کرد که تا پایان سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۱.۴۵ میلیارد گوشی هوشمند مجهز به سنسور اثر انگشت به فروش می‌رسد.

 

 

 

 

تنها چند سال پیش بود که تولیدکنندگان شروع به استفاده از سنسور اثر انگشت در محصولات خود کردند. تا زمانی که گوگل تصمیم گرفت به‌صورت رسمی از این سنسورها در اندروید (از نسخه‌ی مارشملو) حمایت کند و هم‌زمان با آن، اپل سنسور اثر انگشت را به آیفون و سپس به آیپد اضافه کرد.

در حال حاضر اکثر گوشی‌های هوشمند حتی نمونه‌های پایین‌رده و اقتصادی مانند موتو E4 نیز سنسور اثر انگشت دارند. سنسورهای اثر انگشت در چند سال اخیر بسیار محبوب شده‌اند و این استقبال دلیل بسیار پیچیده‌ای ندارد؛ این قابلیت منجر به افزایش ایمنی دستگاه‌ها شده است و همچنین به کاربران اجازه می‌دهد به‌سرعت در برنامه‌های مختلف وارد حساب کاربری خود شوند؛ به‌ویژه در برنامه‌های مالی (مثل اپلیکیشن‌های بانکی) یا انواع پرداخت تلفن همراه مانند اندروید پِی، اپل پی و سامسونگ پی.

بدون شک استفاده از سنسور اثر انگشت در حال افزایش است؛ اما آن چیزی که تغییر خواهد کرد، نحوه‌ی تعبیه‌ی این سنسورها در گوشی‌های هوشمند و سایر محصولات طی سال‌های آینده است.

 

جی‌پی مورگان: آیفون ۸ در ماه سپتامبر به‌صورت محدود عرضه می‌شود

 

 

گزارش جدید جی‌پی مورگان، حاکی از این موضوع است که آیفون ۸ در ماه سپتامبر به‌صورت محدود عرضه خواهد شد.

آیفون ۸ به‌عنوان پرچم‎دار جدید اپل وارد بازار خواهد شد. مدتی است که این محصول، به سوژه‌ای داغ برای شایعه‎پردازان بدل شده است. با وجود شایعات قبلی مبنی بر تأخیر در عرضه آیفون ۸ تا اواسط پاییز، تحلیل‌گر مؤسسه‌ی جی‌پی مورگان اعلام کرده است که اپل، آیفون ۸ را تا پیش از پایان ماه سپتامبر روانه بازار خواهد کرد. با این وجود، آیفون پرچم‎دار جدید اپل در تعداد محدودی عرضه می‎شود.

راد هال، از مؤسسه‌ی جی‌پی مورگان، اعلام کرده که اپل به زمان رونمایی از آیفون‌های جدید خود متعهد است؛ اما به دلیل مشکلات مربوط به ادغام نمایشگر اولد و تاچ‌ آی‌دی، آیفون پرچم‎دار امسال اپل در تعداد محدودی عرضه خواهد شد. پیش‌تر پیش‌بینی شده بود که اپل، نزدیک به ۹ میلیون واحد آیفون ۸ را برای فروش تا پایان ماه سپتامبر آماده خواهد کرد؛ اما مؤسسه‌ی جی‌پی مورگان در جدیدترین گزارش، پیش‌بینی خود را کاهش داده و مدعی است مقدار در نظر گرفته‌شده برای عرضه اولیه آیفون ۸ تنها دو میلیون واحد خواهد بود.

راد هال، هم‎چنین در ادامه اعلام کرده است که به دلیل تولید محدود آیفون ۸، قیمت متوسط فروش آیفون‌های اپل به ۶۲۹ دلار خواهد رسید؛ این در حالی است که در پیش‌بینی پیشین این مؤسسه‌، اعلام شده بود که آیفون‎های جدید با متوسط قیمت ۶۸۱ دلار به فروش می‎رسد. با این وجود و با تولید انبوه آیفون ۸، کوپرتینویی‎ها می‎توانند میانگین قیمت فروش آیفون‎های جدید خود را افزایش دهند.

با توجه به اینکه آیفون ۸ تا ماه اکتبر به‌صورت انبوه تولید نمی‌شود، اپل در اولین فصل از سال مالی جدید خود (فصل منتهی به تعطیلات سال نوی میلادی) می‌تواند گوشی‌های آیفون را با قیمت بیشتری به فروش برساند. متوسط قیمت فروش گوشی‌های آیفون در سال مالی ۲۰۱۸، به ۷۵۹ دلار خواهد رسید. هم‌چنین محدودیت عرضه در آیفون ۸ باعث شده است جی‌پی مورگان ادعا کند که درآمد اپل در سه‌ماهه پایانی سال مالی ۲۰۱۷، نزدیک به ۷ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت و در سال مالی ۲۰۱۸، کوپرتینویی‎ها ۱۷ میلیارد دلار بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی درآمد کسب می‌کنند.

باید منتظر ماند و دید شایعات تأخیر در عرضه آیفون پرچم‎دار جدید اپل تا چه اندازه صحت دارند. با این وجود، آیفون ۷ اس و آیفون ۷ اس پلاس، احتمالاً در اوایل پاییز عرضه خواهند شد؛ البته تغییرات این دو مدل، مانند آیفون ۸ چشمگیر نیست.

 

دستاوردهای ایرانسل در حوزه‌ی اینترنت اشیاء

 

 

 

ایرانسل در راستای اجرایی شدن فاز سوم شبکه‌ی ملی اطلاعات، گزارشی از دستاوردهای خود در حوزه‌ی اینترنت اشیاء ارائه کرد.

هوشمند سازی اشیاء، مفاهیمی چون خانه‌ی هوشمند، شهر هوشمند، حمل و نقل هوشمند، سلامت هوشمند و… را در برمی‌گیرد که امروزه با استقبال زیادی نیز مواجه شده است؛ اما برای پیاده‌سازی چنین مفهومی در سطح وسیع، به شکل‌گیری شبکه‌‌ای از دستگاه‌های مرتبط با هم نیاز است که قادر به تبادل اطلاعات با هم باشند؛ مفهومی که در شکل فنی‌تر به آن اینترنت اشیاء(IoT) گفته ‌می‌شود.

آنچه برای تحقق IoT و M2M (ارتباط دستگاه به دستگاه) لازم است، سامانه‌ای است که بتواند اطلاعات ارسالی تعداد زیادی دستگاه را دریافت، پردازش و اجرا کند. در همین راستا، شرکت ایرانسل هم‌زمان با رونمایی از پروژه‌های فاز سوم شبکه‌ی ملی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از اولین شبکه‌ی گسترده‌ی باند باریک (NB-IoT) به‌صورت تجاری بهره‌برداری و گزارشی از پیشرفت پروژه‌هایش در حوزه‌ی اینترنت اشیاء طی یک سال گذشته ارائه کرد.

 

 

ایرانسل فعالیت خود در پروژه‌ی کنتورخوانی هوشمند برق را از شهریورماه سال ۹۵ آغاز کرد و به دنبال آن اولین سایت آزمایش NB-IoT را در آبان‌ماه همان سال راه‌اندازی کرد.

با توجه به اهمیت زیرساخت در اجرایی کردن اینترنت اشیاء، ایرانسل زیرساخت ابری اینترنت اشیاء را راه‌اندازی کرد و سرانجام در اسفندماه ۹۵ اولین قرارداد شهر هوشمند با سازمان منطقه‌ی آزاد انزلی بسته شد.

کنتورخوانی هوشمند از دیگر پروژه‌های ایرانسل در حوزه‌ی اینترنت اشیاء بود. این پروژه در فروردین سال جاری با امضای تفاهم‌نامه با تولیدکنندگان داخلی کنتور کلید خورد و در تیرماه ۹۶ با بهره‌برداری از اولین شبکه‌ی گسترده‌ی NB-IoT راه‌اندازی شد. جدیدترین پروژه‌ی این شرکت در حوزه‌ی IoT، راه‌اندازی سامانه‌ی مدیریت هوشمند حمل و نقل ایرانسل است.

اهم دستاوردهای ایرانسل در حوزه‌ی اینترنت اشیاء

  • میزبانی از یک میلیون و ۱۰۰ هزار اتصال M2M در شبکه‌ی ایرانسل
  • ارائه‌ی سرویس بستر امن همراه برای بیش از ۵۰۰ هزار اتصال دستگاه به دستگاه
  • امضای تفاهم‌نامه با شرکت ملی گاز برای اجرای پایلوت کنتورخوانی ۵ هزار اتصال دستگاه به دستگاه
  • همکاری نزدیک با شرکت‌های داخلی فعال در حوزه‌ی اینترنت اشیا‌ء
  • فراهم‌سازی بستر ارتباطی قرائت از راه دور بیش از ۱۳۰ هزار کنتور برق

 

تا چه خبر هفته و اخبار دیگر، بدرود…

منبع: zoomit

 

گرافیست آشنا به وب ، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *