عنوان مقاله : آموزش کار با Cheat Engine

آموزش کار با Cheat Engine

بخش اول : معرفی 

Cheat Engine یک برنامه برای تغییر مقادیر بازی ها و برنامه ها میباشد که با دلفی ساخته شده و بسیار حرفه ای است ، در واقع شما با استفاده از این برنامه میتوانید مقادیر حافظه را به عدد دلخواه خودتون تغییر بدید.

برای مثال میخواهید مقدار پول خودتون یا … را به ۹۹۹۹۹ تغییر بدید،برای اینکار بهترین گزینه استفاده از Cheat Engine می باشد ، حتی میتوانید برای بازی مورد نظرتون ترینر بسازید که در ادامه براتون توضیح میدم.

برای دانلود نسخه ۶٫۷ برنامه با لینک مستقیم بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود Cheat Engine 6.7

برای دانلود برنامه از وب سایت اصلی آن به لینک روبرو مراجعه کنید : Www.Cheatengine.Org

بخش دوم : نحوه کار با برنامه

پس از اینکه برنامه رو نصب کردید برنامه رو اجرا کنید و سپس به محل نصب برنامه بروید و فایل Tutorial-i386.exe را اجرا کنید.این فایل اموزش توسط خود Cheat Engine تهیه شده و بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده.

پس از اجرای برنامه بر روی ایکن ذره بین کلیک کنید و برنامه مورد نظر که قصد تغییر مقادیرش را دارید را اجرا کنید.

توجه کنید که در این اموزش ما خود فایل Tutorial-i386 را انتخاب میکنیم و اموزش میدهیم.

 

 

 

حالا مطمئن شوید که Scan Type در حالت Exact Value باشد و تیک Hex را در صورت فعال بودن بر دارید.

حالا به فایل Tutorial که قبلا باز کرده اید بروید و Next را بزنید.خب حالا مقدار ۱۰۰ را مشاهده میکنید،این عدد در اینجا نقش پول شما یا مقدار HP شما در بازی را دارد.

برای شروع در برنامه Cheat Engine عدد ۱۰۰ را در قسمت Value وارد میکنیم و بر روی First Scan کلیک میکنیم.

خب حالا تعداد زیادی از مقادیر حافظه را با مقدار ۱۰۰ مشاهده میکنید که هر کدام آدرس مختلفی دارند،عدد ۱۰۰ مورد نظر ما در آدرس خاصی ذخیره شده است که باید آن را پیدا کنیم،برای اینکار باید تغییری در مقدار عدد در بازی بدهیم،برای مثال از جون خود کم کنید یا کمی از پول های خود خرج کنید تا عدد تغییر کند،سپس عدد جدید را وارد کنید و Next Scan را بزنید.

اگر با همین آموزش جلو میروید به Tutorial بروید و بر روی Hit Me کلیک کنید تا مقدار ۱۰۰ تغییر کند سپس مقدار جدید را وارد کنید.

حالا همانطور که مشاهده میکنید عدد مورد نظر ما پیدا شده و الان میتوانیم آن را تغییر دهیم،برای اینکار دوبار روی آن کلیک کنید تا در پایین اضافه شود،سپس روی عدد ۹۵ در قسمت Value دوبار کلیک کنید و مقدار جدید را وارد کنید ( برای مثال ۱۰۰۰) و بر روی Hit me کلیک کنید تا عدد تغییر کند و عدد جدید را از حافظه بخواند.

همانطور که مشاهده میکنید عدد شما به ۱۰۰۰ تغییر کرد.

در برخی بازی ها ممکن است لازم شود که بیشتر از یکبار عدد را تغییر دهید و آن را وارد کنید و سپس Next Scan را بزنید تا آدرس مورد نظر شما را پیدا کند و ممکن است بیش از یک آدرس برای شما پیدا کند برای مثال ۳ تا،شما میتوانید روند تغییر عدد را ادامه دهید تا آدرس نهایی را پیدا کنید و یا اینکه هر سه تا را به مقدار مورد نظر خودتون تغییر بدید.

 

بخش سوم : تغییر مقادیری که عدد آنها نامعلوم است

در این قسمت نحوه پیدا کردن مقادیر نامعلوم را بررسی میکنیم،برای مثال زمان هایی که تنها چیزی که دارید یک نوار بارگذاری (Loading Bar) است.

نوار بارگذاری در بازی هایی مثل Mortal Kombat نقش Hp شما را دارند.

فایل Tutorial را باز کنید و بر روی Next کلیک کنید،حالا یک نوار بارگذاری در پایین صفحه مشاهده میکنید که هیچ نظری راجع به مقدارش ندارید.

در این موارد باید از گزینه Unknown initial value استفاده کنید .

به Cheat Engine بروید و بر روی New Scan کلیک کنید. گزینه Unknown initial value را از قسمت Scan Type انتخاب کنید و بر روی First Scan کلیک کنید.

 

حالا به Tutorial بروید و بر روی Hit me کلیک کنید تا کمی از نوار بارگذاری کم شود. حالا در Cheat Engine گزینه Decreased value را انتخاب کنید و Next Scan را بزنید.

از این گزینه زمانی استفاده میشود که شما میدانید نوار بارگذاری بین چه مقادیری است ، برای مثال اینجا میدانیم که ارقام بین ۰ تا ۵۰۰ است.

این کار را چند بار تکرار کنید تا عدد مورد نظر را پیدا کنید ، یعنی تا جایی پیش بروید که اعدادی که بین ۰ و ۵۰۰ هستند را پیدا کنید و با هربار کلیک بر روی Hit me از مقدار آنها کم شود.

سپس بر روی عدد پیدا شده دوبار کلیک میکنیم و و آنرا به لیست پایین برنامه اضافه میکنیم،بعد با کلیک بر روی قسمت Value آن،عدد را به مقدار مورد نظر تغییر میدهیم.

در اینجا برای باز شدن گزینه Next باید حتما عدد را به ۵۰۰۰ تغییر بدهید.

 

 

حالا بار دیگر بر روی Hit me کلیک کنید تا تغییر را مشاهده کنید،همانطور که میبینید نوار بارگذاری شروع به پر شدن میکند.

از این روش میتوان در بازی هایی که Hp بازیکن را با نوار بارگذاری نشان میدهند استفاده کرد.

بخش چهارم : اعداد اعشاری

اگر قصد تغییر اعداد اعشاری را دارید در این قسمت با ما همراه باشید.

در Tutorial بر روی Next کلیک کنید،حالا دو قسمت Health و Ammo را مشاهده میکنید که به صورت اعشاری یعنی Float و Double تعریف شده اند.

برای تغییر مقدار Health در قسمت Value Type گزینه Float را انتخاب کنید و مقدار اولیه را وارد میکنیم سپس بر روی First Scan کلیک میکنیم.

یک بار بر روی Hit me کلیک میکنیم و سپس مقدار جدید را وارد کرده و بر روی Next Scan کلیک میکنیم.

همانطور که میبینید عدد مورد نظر ما پیدا شد،حالا باید آن را به لیست پایین اضافه کنیم و مقدارش را به عدد دلخواه(در این آموزش به ۵۰۰۰) تغییر دهیم.

باری دیگر بر روی Hit me کلیک کنید و خواهید دید که مقدار عدد به مقدار وارد شده تغییر میکند.

حالا برای تغییر Ammo همین روند را انجام میدهیم با این تفاوت که به جای Float گزینه Double را انتخاب میکنیم.بر روی New Scan کلیک کنید و طبق آموزش بالا مقدار Ammo را نیز به ۵۰۰۰ تغییر دهید.

تفاوت Float و Double:  از هر دو برای ذخیره اعداد اعشاری استفاده می شود با این تفاوت که نوع داده float تا حدود ۷ رقم اعشار را در خود ذخیره میکند و نوع داده double دو برابر float یعنی تا حدود ۱۵ رقم اعشار را در خود ذخیره میکند.

 

بخش پنجم : تغییر مقادیری که در یکجا ذخیره نمی شوند

در برخی موارد با هر بار تغییر مقدار عدد جدیدی جایگزین میشود و شما هرچه قدر مقدار را تغییر میدهید بازهم تاثیری ندارد و عدد به مقدار وارد شده تغییر نمیکند.

ابتدا در Tutorial بر روی Next کلیک کنید،بر روی Change Value کلیک کنید،مشاهده میکنید که هر بار عددی تصادفی به شما میدهد.

به Cheat Engine بروید و همه چیز را در حالت عادی بگذارید (یعنی Scan Type را روی Exact Value و Value Type را روی ۴ یا ۸ بگذارید.)

حالا مقداری که در Tutorial مشاهده میکنید را وارد کنید و بر روی First Scan کلیک کنید،سپس در Tutorial بر روی Change Value کلیک کنید و حالا عدد جدید را وارد Cheat Engine کنید و Next Scan را بزنید.

خانه بدست امده را به لیست پایین اضافه کنید و بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه Find out what writes to this address کلیک کنید.

اگر از شما سوالی پرسید بر روی Yes کلیک کنید .اکنون یک پنجره جدید برای شما باز می شود. باری دیگر بر روی Change Value کلیک کنید تا نوشته جدیدی به پنجره باز شده در Cheat Engine اضافه شود.

یکسری نوشته جدید مانند “eax”, “ebx”, “ebp”, “xxx” یا … . حالا نوشته جدید را انتخاب کنید و بر روی Replace کلیک کنید.

پنجره جدیدی برای شما باز میشود که تعدادی نوشته در ان نوشته شده است،تمامی نوشته ها را پاک کنید . بر روی Ok کلیک کنید تا پنجره بسته شود.

حالا بر روی Stop و سپس Close کلیک کنید و به Tutorial بروید و بر روی Change Value کلیک کنید،همانطور که مشاهده میکنید دیگر مقدار آن تغییر نمیکند و حالا میتوانید با Cheat Engine آن را به مقدار دلخواه تغییر دهید.

 

امیدوارم این آموزش براتون مفید واقع بشه.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *