عنوان مقاله : چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ –  خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

با چه خبر هفته ی شماره ۳۰ و موضوع خبرهای نو! در خدمت شما دوستان هستیم:

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

AMD در سال ۲۰۱۸ از لیتوگرافی ۱۲ نانومتری استفاده می‌کند

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

سرپرست بخش فناوری AMD‌ اخیرا در کنفرانس گلوبال فاندریز از مهاجرت به لیتوگرافی ۱۲ نانومتری در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

 

کنفرانس اخیر گلوبال فاندریز اخبار مهمی برای دوستداران برند AMD‌ به همراه داشت. مارک پیپرمستر، مدیر بخش فناوری AMD‌، در این کنفرانس از مهاجرت تولید پردازنده‌های رایزن و وگا از لیتوگرافی فعلی ۱۴ نانومتری فین‌فت به نمونه‌ی ۱۲ نانومتری LP خبر داد. مسئولین گلوبال فاندریز نیز در این کنفرانس از عملیاتی شدن پروسه‌ی ۱۲ نانومتری LP از ابتدای سال ۲۰۱۸ خبر دادند.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

 

نشریه‌ی tom’s hardware با پرس‌و جو از مسئولین AMD اعلام کردند که تمامی پردازنده‌های رایزن و وگا همگی در سال آینده از این فرآیند تولید بهره خواهند برد. البته هنوز مشخص نیست آیا نسل جدید پردازنده‌های Zen از این معماری بهره خواند برد یا AMD نمونه‌ی بهینه‌شده‌ی آن را با نام +Zen بر مبنای این لیتوگرافی تولید خواهد کرد. پیش از این غول دنیای تراشه‌ها از استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری برای تولید Zen 2 خبر داده بود.

اخیرا طبق اطلاعات فاش شده از AMD، عرضه‌ی نسل دوم پردازنده‌های سری Zen در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است. این در حالی است که اینتل نیز برای تولید پردازنده‌های خود برمبنای فرآیند ۱۰ نانومتری، سرمایه‌گذاری زیادی کرده و خبر از عرضه‌ی آن در سال ۲۰۱۸ داده است. بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود در وهله‌ی اول، پردازنده‌های رایزن ۱۲ نانومتری در برابر انواع ۱۰ نانومتری اینتل قرار خواند گرفت و سپس در ادامه نسل دوم Zen با لیتوگرافی ۷ نانومتری به رقابت با پردازنده‌های ۱۰ نانومتری اینتل بپردازد. حرکت AMD به لیتوگرافی ۱۲ نانومتری قدم مهمی در ادامه‌ی رقابت این شرکت با پردازنده‌های جدید کافی‌ لیک اینتل خواهد بود که بهبود‌های زیادی تجربه کرده‌اند.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

اینتل مدت زیادی است که در فرآیند تولید، جلوتر از رقبای خود است. اما با برنامه‌ی جدید AMD و گلوبال فاندریز، در آینده‌ی نزدیک شاهد رقابت نزدیک‌تری خواهیم بود. شرکت‌های جدید تولید تراشه اعم از سامسونگ، TSMC و گلوبال فاندریز، با سرمایه‌گذاری زیاد در حال کاهش فاصله‌ی خود با بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی تراشه در جهان هستند.

در طرف دیگر، انویدیا در حال حاضر از معماری ۱۲ نانومتری فین‌فت TSMC برای تولید تراشه‌های گرافیکی خود بهره می‌برد. در صورت تولید پردازند‌ه‌های وگا با لیتوگرافی ۱۲ نانومتری گلوبال فاندریز، شاهد رقابت جذاب‌تری در عرصه‌ی پردازنده‌های گرافیکی خواهیم بود.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

پاول دوروف: عملکرد تلگرام در ایران با وجود حکم دادستانی تغییری نمی‌کند

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

پاول دوروف شب گذشته با انتشار مطلبی در کانال خود اعلام کرد که با وجود اعلام جرم دادستانی، سیاست تلگرام در قبال ایران تغییری نمی‌کند.

 

پاول دوروف، مدیرعامل و بنیان‌گذار تلگرام، شب گذشته مطلبی در کانال تلگرام خود منتشر کرد که در آن به تشریح سیاست‌های این سرویس در قبال ایران و روسیه پرداخته است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط دوروف، سیاست کاری و عملکرد تلگرام در قبال ایران و روسیه که پاول دوروف در آن‌ها تحت تعقیب قرار گرفته است، تغییری پیدا نمی‌کند.

دوروف با اشاره به تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران، کشورمان را به‌عنوان یکی از مناطق جذاب برای سفر معرفی کرده است؛ حال آنکه با توجه به تحت تعقیب قرار گرفتن وی به دلیل اعلام جرم دادستانی، سفر نکردن به ایران را مشکل چندان بزرگی نمی‌داند. دوروف به این نکته اشاره کرده است که سرویس تلگرام در ایران بیش از ۴۰ میلیون کاربر دارد که می‌توانند روزانه اخبار جدید و پیام‌های خود را به‌صورت امن در تلگرام دریافت کنند.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

انتشار به‎روزرسانی اندروید اوریو برای گوشی‌ های نوکیا تا پایان سال ۲۰۱۷

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

یکی از مدیران ارشد اچ‌ام‌دی، تأیید کرده است که اندروید اوریو تا پایان سال برای گوشی‌های هوشمند نوکیا منتشر خواهد شد.

 

شرکت اچ‌ام‌دی گلوبال، به‌صورت رسمی تأیید کرده است که تمامی گوشی‌های اندروید نوکیا در سال ۲۰۱۷ به نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید یعنی اندروید ۸.۰ اوریو به‏‌روزرسانی خواهند شد. به همین جهت، خریداران گوشی‌های اندروید نوکیا هم‌اکنون انتظار دارند که نوکیا ۸، نوکیا ۶، نوکیا ۵ و نوکیا ۳ به اندروید اوریو به‌‏روزرسانی شود.

آن‌طور که پیدا است، حداقل سه مدل گوشی‌ اندروید نوکیا تا پایان سال جاری میلادی به نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید یعنی اندروید ۸.۰ اوریو به‏‌روزرسانی خواهند شد. مارک تراندل، مدیر ارشد اچ‌ام‌دی در استرالیا، نیوزیلند و اندونزی تأیید کرده است که گوشی‌های نوکیا ۳، نوکیا ۵ و نوکیا ۶ تا پایان سال ۲۰۱۷ نسخه جدید سیستم‏‌عامل اندروید را دریافت خواهند کرد.

پرچم‌دار جدید نوکیا یعنی نوکیا ۸ نیز مدتی پیش با سیستم‌عامل اندروید ۸.۰ اوریو در آزمون گیک‌بنچ رؤیت شد و حتی تصاویر رسمی از طرف اچ‌ام‌دی گلوبال از این گوشی ارائه شده بود که وعده می‌داد نوکیا ۸ به‌محض کامل شدن به‌روزرسانی اندروید اوریو ۸.۰، آن را دریافت خواهد کرد.

 

اگر شرکت اچ‌ام‏‌دی بتواند به وعده‌ی خود جامه‌ی عمل بپوشاند و به‌روزرسانی‏ اندروید اوریو در موعد مقرر برای گوشی‌‏های جدید نوکیا در سال ۲۰۱۷ منتشر شود، انتظار داریم نوکیا ۳ به‌عنوان ارزان‌قیمت‌ترین مدل، نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید یعنی اندروید اوریو را اجرا کند. همچنین نوکیا ۸ در صورت به‌‏روزرسانی به اندروید ۸.۰ اوریو تا طی چند هفته آینده، ارزان‏‌قیمت‌ترین گوشی پرچم‌داری خواهد بود که به این نسخه از سیستم‌‌عامل اندروید گوگل مجهز می‌شود.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که به‌روزرسانی اندروید اوریو ۸.۰ در ابتدا برای نسخه‌های فاقد قرارداد نوکیا منتشر خواهد شد. بااین‌حال، ممکن است شرکت اچ‌ام‌دی تمهیداتی اتخاذ کند تا اپراتورها به‌روزرسانی جدید سیستم‌عامل اندروید را در سریع‌ترین زمان ممکن برای تمامی گوشی‌های اندروید نوکیا در سال ۲۰۱۷ ارائه دهند.

علاوه بر اچ‌ام‌دی گلوبال، شرکت سونی نیز مدتی پیش اعلام کرد که اندروید اوریو ۸.۰ را برای گوشی‌های جدید خود از جمله مدل‌های میان‌رده اکسپریا X، اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Plus منتشر می‌کند. به‌‏طور مشابه، انتظار می‌رود گوشی‌های پی ۱۰ (و مدل پلاس)، آنر ۸، میت ۹، نوا ۲ (و مدل پلاس) و پی ۱۰ لایت هواوی، نسخه جدید سیستم‌‏عامل اندروید را دریافت کنند.

در سیستم‌عامل اندروید ۸.۰ اوریو، قابلیتی به نام «نقطه‌های اعلان» وجود دارد که آخرین هشدارها را به‌سرعت به کاربران نمایش خواهد داد؛ کافی است در صورت دریافت یک هشدار که روی آیکون با نمایش نقطه اعلام خواهد شد، انگشت خود را روی آیکون آن برنامه نگه‌ دارید تا هشدارها به شکل یک حباب نمایش داده شود. علاوه‌ بر این ویژگی، قابلیت دیگری به نام «تصویر در تصویر» وجود دارد که برای نمایش دو برنامه در کنار یکدیگر کاربرد خواهد داشت؛ به‌عنوان مثال، این قابلیت پخش ویدیوهای یوتیوب را به‌صورت کوچک در کنار سایر برنامه‌ها امکان‌پذیر می‏‌کند. اموجی‌های جدید به همراه راهکاری برای نظارت بیشتر بر مصرف شارژ باتری توسط برنامه‌ها، از دیگر تغییرات صورت‌گرفته در نسخه جدید سیستم‏‌عامل اندروید است.

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

دبی نمونه اولیه تاکسی‌ پرنده را با موفقیت آزمایش کرد

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

با سرمایه‌گذاری شهر دبی و تکنولوژی کمپانی‌های آلمانی، رؤیای ماشین‌ پرنده در آینده‌ای نزدیک به واقعیت تبدیل می‌شود.

 

دبی برای اولین بودن در راه‌اندازی تاکسی‌های پرنده بسیار مصمم است. به همین منظور چند وقت پیش خبر از تست‌های میدانی برای اولین نمونه‌ی تولیدشده داد. این ماشین پرنده ۱۸ روتوره با ظرفیت ۲ سرنشین توسط شرکت آلمانی ولوکوپتر که تحت حمایت دایملر است، تولید شده و مانند هلی‌کوپتر، عمودپرواز است. ولیعهد شهر دبی، شیخ حمدان بن محمد، با این وسیله حدود ۵ دقیقه در ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح زمین پرواز کرد.

هرچند نمایش کوتاهی بود ولی دبی و ولووکوپتر تمام سعی خود را می‌کنند تا بتوانند زمان گردش این وسیله را تا ۳۰ دقیقه افزایش دهند. آن‌ها تجسم می‌کنند که در زمانی نه‌چندان دور مردم قادر باشند در ایستگاه‌های مخصوص، مانند تاکسی‌سرویس‌های اوبر با یک اپلیکیشن درخواست تاکسی پرنده کنند. همچنین برای احساس امنیت هر چه بیشتر مسافران، در نظر دارند برای این پرنده باتری و روتورهای یدکی به همراه چتر نجات تعبیه کنند.

به گفته مدیر عامل شرکت ولوکوپتر، فلوریان رویتر، مدل فعلی توانایی پرواز بر اساس مختصات جی‌پی‌اس دارد؛ اما این شرکت در نظر دارد در آینده توانایی‌های بیشتری فراهم کند تا مطمئن شود که این دستگاه توانایی اجتناب از تصادف با دیگر وسایل پرنده داشته باشد.

اگر همه‌چیز به‌خوبی پیش برود، می‌توان امید داشت در ۵ سال آینده شاهد پرواز این تاکسی‌ها در شهر دبی باشیم.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

تعداد کاربران اپل موزیک از مرز ۳۰ میلیون نفر گذشت

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

جیمی آیون در مصاحبه‌ای با بیلبورد اعلام کرده که تعداد کاربران اپل موزیک که ماهانه آبونمان این سرویس را پرداخت می‌کنند از مرز ۳۰ میلیون نفر عبور کرده است.

 

جیمی آیوین، یکی از متخصصان اپل که پس از تصاحب بیتس به این شرکت پیوسته در مصاحبه‌ای با بیلبورد اعلام کرد که تعداد کاربران اپل موزیک از مرز ۳۰ میلیون نفر عبور کرده است؛ بنابراین تعداد کاربران سرویس استریم موسیقی اپل نسبت به آمار ۲۷ میلیون نفری ارائه‌شده توسط این شرکت در ماه ژوئن، ۳ میلیون نفر افزایش یافته است. در حالی که آخرین آمار ارائه‌شده توسط اسپاتیفای نشان می‌دهند که ماهانه ۶۰ میلیون نفر از سرویس پریمیوم استریم موسیقی این شرکت استفاده می‌کنند؛ البته ۸۰ میلیون نفر دیگر نیز سرویس اسپاتیفای را به‌صورت رایگان مورد استفاده قرار می‌دهند که شامل پخش آگهی می‌شود.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

اپل در نظر دارد تا سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را برای تبلبغ هرچه بیشتر سرویس موسیقی خود انجام دهد. جدیدترین آگهی ویدیویی اپل موزیک اکتبر سال جاری پخش خواهد شد. اپل اخیرا آگهی ویدیویی جدیدی را برای اپل واچ سری ۳ با پشتیبانی از LTE منتشر کرده که تمرکز اصلی آن روی ویژگی‌های اپل موزیک روی این ساعت هوشمند است.

اپل موزیک در آینده‌ی نزدیک با اپل واچ سری ۳ مجهز به LTE هماهنگی بیشتری پیدا خواهد کرد؛ به‌طوری که پلی‌لیست‌های اپل موزیک به‌صورت خودکار برای مشترکان این سرویس روی اپل واچ نیز در دسترس خواهد بود.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

گوگل اسیستنت برای تلویزیون‌ های اندرویدی منتشر شد

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

گوگل اسیستنت از روز گذشته روی پلتفرم تلویزیون‌های اندرویدی نیز در دسترس خواهد بود و Nvidia Shield TV به‌عنوان نخستین دستگاه، این به‌روزرسانی را دریافت می‌کند.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

دستیار صوتی Google Assistant بعد از اندروید، iOS و اسپیکرهای هوشمند گوگل هوم، از روز گذشته روی تلویزیون‌های هوشمند اندرویدی نیز در دسترس است و Shield TV انویدیا اولین تلویزیون مجهز به این قابلیت محسوب می‌شود. در ماه‌های آینده، تلویزیون‌های اندرویدی براویای سونی نیز این قابلیت را دریافت خواهند کرد.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

گوگل اسیستنت روی اندروید تی‌وی می‌تواند دستوراتی در خصوص پخش محتوا مانند فیلم‌ها، شوهای تلویزیونی، کلیپ‌های یوتیوب و موزیک را اجرا کند. این دستیار برای شروع از HBO Now و Netflix پشتیبانی می‌کند. می‌توانید چیزی را به اسم نام ببرید یا عبارت‌هایی نامشخص مانند «فیلم‌هایی درباره‌ی صعود به قله‌ی اورست» را مورد جستجوی صوتی قرار دهید. برای موسیقی، دستیار صوتی از Youtube Music ،Google Play Music، اسپاتیفای و پاندورا پشتیبانی می‌کند.

علاوه‌براین، دستیار صوتی گوگل به شما این امکان را می‌دهد که از اخبار جا نمانید و حتی رویدادهای تقویمتان را بررسی می‌کند و می‌توانید در این خصوص نیز از آن سوال بپرسید. برنامه‌های مخصوص دستیار صوتی گوگل روی تلویزیون اندرویدی نیز قابل اجرا خواهند بود و با گوگل اکسپرس قادر به خرید و سفارش اجناس از Walgreens Walmart و سایر فروشگاه‌ها خواهید بود.

البته دستگاه‌های خانه‌ی هوشمند نیز می‌توانند از طریق دستیار صوتی گوگل حتی از روی تلویزیون اندرویدی نیز کنترل شوند. اگر کنسول Shield دارید، می‌توانید یک دوره‌ی سه ماهه‌ی استفاده‌ی رایگان از YouTube RED داشته باشید و از ویدیوها و موسیقی‌های بدون تبلیغات لذت ببرید. آپدیت نرم‌افزاری اضافه شدن دستیار صوتی به Shield TV از روز گذشته ارائه می‌شود.

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

اکسون ام گوشی تاشوی زد تی ایی اواسط اکتبر معرفی می‌شود

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

زد‌تی‌ایی به زودی گوشی تاشویی را با نام Axon M معرفی کند. این گوشی مجهز به دو صفحه نمایش است و از پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ و چهار گیگابایت رم بهره می‌برد.

 

۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) روز پرمشغله‌ای برای زد‌تی‌ایی خواهد بود؛ چرا که از هر دو برند نوبیا و اکسون گوشی‌های جدیدی را معرفی خواهد کرد. به احتمال زیاد در این بین، جذاب‌ترین گوشی Axon M خواهد بود؛ چرا که این گوشی به دو نمایشگر مجهز است؛ نمایشگرهایی که باز می‌شوند و تشکیل یک صفحه نمایش بزرگ را می‌دهند. بر خلاف گلکسی ایکس که احتمالا از یک صفحه نمایش قابل انعطاف بهره می‌برد، ZTE از دو پنل مجزا استفاده خواهد کرد که هر دو رزولوشن فول اچ‌دی را ارائه می‌کنند. این پنل‌ها احتمالا حاشیه‌ی تصویر کمی در نقطه‌ی اتصال خواهند داشت.

 

این گوشی که اسم رمز آن Axon Multy است بعد از باز شدن سایز صفحه‌ای برابر با ۶.۸ اینچ و رزولوشن ۲۱۶۰x۱۹۲۰ پیکسل پیدا می‌کند. بی‌شک چنین ابعادی برای یک گوشی هوشمند بزرگ است؛ اما این مسئله چندان مشکل‌ساز نخواهد بود. گوشی جدید زدتی‌ایی با تمام این اوصاف قرار است بعد از تا شدن از می‌میکس ۶.۴ اینچی شیائومی کوچک‌تر باشد.

اکسون ام در حالت تاشده، در پنل پشت و جلوی خود، صاحب نمایشگر خواهد بود که در این مورد Meizu Pro 7 را کنار می‌زند و حتی از یوتافون هم پیشی می‌گیرد. چرا که تصویر صفحه‌ی پشتی، برخلاف یوتافون، تصویری تمام رنگی و با رزولوشن بالا است.

اکسون ام در ایالات متحده‌ی آمریکا تحت شبکه‌‌ی AT&T باشد و به قیمت ۶۵۰ دلار به فروش برسد. بر اساس گزارش‌های اخیر، اکسون ام به پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ یا شاید ۸۲۱، ۴ گیگابایت رم و ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی داخلی مجهز است. باتری این گوشی ۳۱۲۰ مگاآمپری اعلام شده است که با توجه به داشتن دو صفحه نمایش گنجایش زیادی به نظر نمی‌رسد.

 

الکسا دستیار صوتی خودروهای بی ام و می‌شود

 

 

 

بی‌ام‌و به‌زودی امکان استفاده از الکسا، دستیار صوتی آمازون را برای مشتریان خودروهایش فراهم خواهد کرد.

 

آمازون نفوذ دستیار دیجیتالی خود موسوم به الکسا را تنها به خانه‌های مردم محدود نکرده و اکنون در حال ارائه‌ی این فناوری درون خودروها است. بی‌ام‌و، غول خودروساز آلمانی اخیرا اعلام کرده است که سال آینده، دستیار صوتی آمازون را در تمام محصولات خود (از جمله خودروهای برند مینی) ارائه خواهد داد. کاربران می‌توانند از این دستیار صوتی برای انجام وظایف معمول الکسا نظیر اعلام اخبار یا کنترل خانه‌ی هوشمند و همچنین قابلیت‌های مخصوص رانندگی از جمله مسیریابی یا یافتن کسب‌وکارها استفاده کنند. در اکثر مثال‌ها، واکنش‌های صوتی با نمایش «کارت‌های بصری» مرتبط در نمایشگر خودرو همراه خواهد بود.

این اقدام آمازون، به هیچ وجه تصمیم غیرمنتظره‌ای محسوب نمی‌شود. این شرکت قصد دارد پیش از آنکه زمان بیشتری را از دست بدهد، جای پای خود را در صنعت خودرو بیش از پیش محکم کند. در حال حاضر اپل و گوگل به لطف سیستم‌های کارپلی و اندروید اوتو، حضور قدرتمندی در این عرصه دارند و اگر آمازون نیز اقداماتی جدی در این رابطه انجام ندهد به زودی میدان را به رقبای خود واگذار خواهد کرد. با وجود مثبت بودن این خبر، محدودیت جغرافیایی دسترسی به الکسا می‌تواند برای آمازون مشکل‌ساز باشد. در نتیجه این شرکت برای رقابت با سلطه‌ی اپل و گوگل باید برای حل این مشکل نیز چاره‌اندیشی کند.

 

 

FCC: تراشه رادیو اف ام باید در آیفون فعال شود

 

 

 

رگولاتوری آمریکا (FCC) از اپل خواسته است تا به‌منظور افزایش امنیت مردم، از تراشه‌های رادیو اف‌ام در آیفون استفاده کند.

 

اگرچه برخی از گوشی‌های هوشمند رده‌بالای موجود در بازار همچنان از رادیو اف‌ام پشتیبانی می‌کنند؛ اما استفاده از این ویژگی در گوشی‌ها به مرور در حال کاهش یافتن است و ظاهرا رگولاتوری آمریکا (FCC) از این موضوع چندان خوشنود نیست. اف‌سی‌سی اخیرا از شرکت اپل درخواست کرده است تا تراشه‌های رادیو اف‌ام را در آیفون‌ فعال کند. این درخواست به‌تازگی و توسط آجیت پای، رئیس هیئت‌مدیره‌ی FCC مطرح شده است. پای در بخشی از بیانه‌ی خود در این رابطه می‌گوید:

حال زمان آن فرا رسیده است تا اپل در این زمینه گام جدیدی بردارد و اولیت خود را بر امنیت مردم آمریکا قرار دهد.

مسلما رادیو یکی از بهترین ابزارهای اطلاع‌رسانی در زمان وقوع بلایای طبیعی است؛ زیرا در هنگام رخ دادن این‌گونه حوادث، احتمال بروز مشکل و عدم کارکرد شبکه‌های بی‌سیم وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به طوفان‌های عظیم هاروی اشاره کرد. در چنین مواقعی می‌توان همچنان از رادیو اف‌ام استفاده کرد و افراد قادر خواهند بود از طریق این فناوری در شرایط مختلف از اخبار و اطلاعات ضروری آگاهی یابند.

با توجه به اینکه امروزه بیشتر کاربران با استفاده از گوشی‌های هوشمند و از طریق سرویس‌های استریم به شبکه‌های رادیویی مورد علاقه‌ی خود دسترسی دارند، میزان استفاده از رادیو اف‌ام کم‌کم در حال کاهش است. پای اولین شخصی نیست که از اپل درخواست کرده است تا از چیپ‌های رادیو اف‌ام در آیفون استفاده کند. به گزارش رویترز، پیش از این سناتور بیل نلسون نیز طی بیانه‌ای از کوپرتینونشین‌ها درخواست کرده است تا چیپ‌ست‌های رادیو اف‌ام را در آیفون‌های خود فعال کند. در ادامه‌بخشی از بیانه‌ی نلسون را با هم می‌خوانیم:

کاربران باید قادر باشند تا در شرایط اضطراری به اطلاعات مهم و حیاتی دسترسی داشته باشند.

شایان ذکر است که انجمن ملی برادکست نیز درخواستی مشابه برای اپل ارسال کرده است. با وجود اینکه گوشی‌های هوشمند امروزه نسبت به هر زمان دیگری بیشتر توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما فناوری‌های ساده‌ای مثل تلویزیون و رادیو اف‌ام همچنان به عنوان راه‌های اصلی برای انتقال اطلاعات مهم و ضروری به عموم کاربران از جمله افرادی که به گوشی‌های هوشمند یا شبکه‌های بی‌سیم دسترسی ندارند یا در نواحی روستایی زندگی می‌کنند یا آنکه از عهده‌ی مخارج استفاده از خدمات بی‌سیم بر نمی‌آیند، کاربرد دارند.

اخیرا مشکلی مشابه مورد آنچه در بالا ذکر شد، رخ داده است و سرویس پخش خارج از محدوده (PBS) در برخی نواحی آمریکا با مشکلاتی مواجه شده است. این سرویس‌های پخش‌کننده نیاز به ساختارهای حیاتی به‌نام Translator دارند. Translator-ها در واقع امکانات کم قدرتی هستند که وظیفه‌ی آن‌ها پخش کانال برای جمعیت‌های محلی است. اف‌سی‌سی از هزینه‌ی دقیق سوئیچ کردن فرکانس‌ در سه مورد از Translator-هایی که با مشکل مورد اشاره مواجه شده‌اند، اطلاع دقیقی ندارد. این یعنی احتمال دارد دسترسی مردم به سرویس OTA PBS در نواحی روستایی قطع شود.

از آنجا که PBS یکی از روش‌های مهم‌ و حیاتی برای ارائه‌ی اطلاعاتی مثل وضعیت آب و هوا، امنیت اجتماعی و خبرهای مهم محسوب می‌شود، مسلما عدم دسترسی افراد به این سرویس می‌تواند بر امنیت مردم تاثیرات زیادی داشته باشد.

 

 

گوگل اولترا پیکسل با دوربین دوگانه، حسگر اثر انگشت جدید و بدون دکمه‌های ناوبری عرضه می‌شود

 

 

گوگل اولترا پیکسل بنا بر شایعات به دوربین دوگانه و اسکنر اثرانگشت زیر صفحه‌ای مجهز خواهد بود. همچنین دکمه‌های ناوبری برای اولین بار جایشان را به اشاره‌های حرکتی می‌دهند.

 

رویداد معرفی گوگل پیکسل ۲ چهارشنبه‌ی هفته‌ی آینده برگزار می‌شود. انتظار می‌رود غول دنیای فناوری در این رویداد، به همراه گوشی‌های پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس‌ال از اسپیکر هوشمند گوگل هوم مینی و لپ‌تاپ پیکسل‌بوک نیز پرده‌برداری کند. اما براساس شایعاتی که اخیرا منتشر شده، گوگل در حال کار روی دستگاه پیشرفته‌تری به نام گوگل پیکسل اولترا است.

آرون مِینی (Arun Maini) از کانال یوتیوب Mrwhosetheboss ویدیویی منتشر کرده است که در آن درباره‌ی ایمیلی که از یک منبع ناشناخته دریافت کرده، صحبت می‌کند. منبع مینی در این ایمیل تصاویر و ویدیوهایی را درباره‌ی گوشی هوشمند به‌ نام اولترا پیکسل افشا می‌کند که پیش از این اطلاعاتی درباره‌ی آن در دست نبود.

 

 

در یکی از عکس‌های یادشده، تصویری از اولترا پیکسل را می‌بینیم که در یک لپ‌تاپ به نمایش در آمده است. این تصویر، پنل جلوی گوشی اولتراپیکسل را با حاشیه‌‌های بسیار باریک نشان می‌دهد (چیزی شبیه به آنچه که از Pixel 2 XL انتظار داریم) که با طراحی زیبا و تصویر زمینه‌ای هماهنگ همراه شده است.

در کنار گوشی، برند آن را تحت عنوان Ultra pixel شاهد هستیم و در زیر آن، عبارت Phone by Google را می‌بینیم. فونت به کار رفته با فونتی که گوگل در سایر نوشته‌های تبلیغاتی‌اش به کار برده است، مطابقت دارد؛ اما استفاده از «p» کوچک در Ultra pixel کمی شک‌برانگیز است. این موضوع می‌تواند یک اشتباه تایپی از سمت گوگل باشد یا نشانگر این موضوع باشد که کل تصویر یادشده، جعلی است. می‌توانید ویدیوی آرون مینی را مشاهده کنید تا خودتان قضاوت کنید.

 

مینی در ادامه عنوان می‌کند که اولتراپیکسل به دوربین دوگانه و «گونه‌ی جدیدی از حسگر اثر انگشت» مجهز خواهد بود. اطلاعات دقیقی برای اینکه بگوییم منظور از «گونه‌ی جدیدی از اسکنر انگشت» چیست، در دست نداریم؛ اما این احتمال وجود دارد که گوگل حسگر اثر انگشت را در زیر نمایشگر اولتراپیکسل کار بگذارد. فناوری مورد نیاز برای انجام چنین کاری وجود دارد؛ اما هنوز به تولید انبوه نرسیده است. نمی‌توان مطمئن بود که گوگل لزوما از این فناوری استفاده خواهد کرد؛ اما احتمال این اتفاق به شدت بالا است.

آخرین و شاید جالب‌ترین نکته این است که اولتراپیکسل احتمالا دکمه‌های هوم، بک و منوی اندروید را با سیستمی مبتنی بر ژست‌های حرکتی عوض خواهد کرد. عکس دیگری که مینی دریافت کرده است، نشان می‌دهد که سوایپ به سمت بالا در اولتراپیکسل صفحه‌‌ی چندوظیفگی را فعال خواهد کرد و در مثالی دیگر تصویری از سه گوشی در کنار هم را می‌بینیم با عبارت «آینده‌ی اندروید سیال (Fluid) است».

بنابراین این احتمالا گوگل در حال کار روی گوشی اولتراپیکسل برای عرضه‌ی همزمان آن با پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس‌ال است تا این گوشی به عنوان پرچم‌دار واقعی گوگل لقب بگیرد. این حرکت مشابه کاری است که اپل اخیرا با آیفون ۱۰ انجام داد. با توجه به میل گوگل به شکست اپل حرکت فوق به هیچ وجه تعجب‌آور نخواهد بود.

اما در مورد حذف دکمه‌های ناوبری اندروید داستان کمی متفاوت است. شکی نیست که تغییراتی اساسی در مسیر تعامل با سیستم عامل اندروید را در آینده‌ی نه چندان دور شاهد خواهیم بود؛ اما از آنجایی این اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنویم می‌توان انتظار داشت که فعلا این ‌دکمه‌ها سر جایشان بمانند.

چه خبر هفته؟! (شماره ۳۰ – خبر های نو!)

تا چه خبر هفته ای دیگر، بدرود…

منبع: zoomit

گرافیست آشنا به وب ، دانشجوی رشته ی گرافیک در مقطع کارشناسی ارشد، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *