عنوان مقاله : یادگیری ویندوز سرور ۲۰۱۲ : پاورشل

یادگیری ویندوز سرور ۲۰۱۲ : پاورشل

یادگیری ویندوز سرور ۲۰۱۲ : پاورشل

 

  ویندوز پاورشل یک خط فرمان و زبان برنامه نویسی است که برای مدیریت سیستم طراحی شده است. این لینوکس آنالوگ به عنوان Bash Scripting نامیده می شود. ویندوز پاورشل به کارکنان فناوری اطلاعات کمک می کند تا کنترل و اتوماسیون اداری سیستم عامل ویندوز و برنامه های کاربردی را که در محیط ویندوز سرور اجرا می شود، کنترل کنند.

 

دستورات ویندوز پاورشل، که cmdlets نام دارد، به شما اجازه می دهد که کامپیوتر را از خط فرمان مدیریت کنید. ارائه دهندگان ویندوز پاورشل به شما امکان دسترسی به فروشگاه های داده، مانند رجیستری و فروشگاه گواهی را می دهد و به راحتی می توانید به سیستم فایل دسترسی داشته باشید.

 

علاوه بر این، ویندوز پاورشل دارای تجزیه کننده اصطلاح غنی و یک زبان برنامه نویسی کامل است. بنابراین به زبان ساده شما می توانید تمام وظایفی که با GUI انجام می دهید را کامل کنید، و خیلی چیز های بیشتر…

 

آیکون پاورشل را می توان در نوار وظیفه و در منوی استارت یافت. فقط با کلیک روی آیکون، پاورشل باز خواهد شد.

 

 

برای باز کردن آن، فقط روی آیکون آن کلیک کنید و سپس صفحه زیر باز می شود و به این معنی است که پاورشل برای شما آماده است.
آخرین نسخه ی پاورشل ۵٫۰ است و برای بررسی اینکه چه چیزی در سرور ما نصب شده است، ما دستور زیر را تایپ می کنیم – :$PSVersionTable
همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است می دانیم که PSVersion 4.0 داریم.
برای به روز رسانی به آخرین نسخه که در آن Cmdlets های بیشتری دارد، ما باید Windows Management Framework 5.0 را از لینک زیر دانلود و نصب کنیم:

پاورشل ISE

محیط اسکریپ ویندوز پاورشل ISE ، یک host application برای ویندوز پاورشل است. در ویندوز پاورشل ISE  شما می توانید دستورات و نوشتن، تست و اشکال زدایی را در یک رابط کاربر گرافیکی مبتنی بر ویندوز با ویرایش چندگانه، تکمیل تب ،نحوه ی رنگ آمیزی، اجرای انتخابی، کمک به حساسیت متن و پشتیبانی از زبان های لاتین را اجرا کنید.
شما می توانید از آیتم های منو و میانبرهای صفحه کلید برای انجام بسیاری از کارهایی که در کنسول ویندوز پاورشل انجام می دهید استفاده کنید. برای مثال، هنگامی که یک اسکریپت را در پاورشل  ISE اشکالزدایی می کنید، برای تعیین نقطه breakpoint در یک اسکریپت،  بر روی خط کد راست کلیک کنید، و سپس بر روی Toggle Breakpoint کلیک کنید.
برای باز کردن آن شما فقط به Start  و Search بروید و سپس PowerShell را مانند تصویر زیر تایپ کنید.
سپس روی Windows PowerShell ISE کلیک کنید. یا بر روی فلش رو به پایین، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، کلیک کنید.
این کار تمام برنامه های نصب شده روی سرور را لیست می کند و سپس بر روی Windows PowerShell ISE کلیک کنید.
جدول زیر باز خواهد شد.

این سه بخش دارد که عبارتند از : PowerShell Console با شماره ۱، سپس شماره پرونده اسکریپت  با شماره ۲  و سوم ماژول فرماندهی است که می توانید در آن ماژول را پیدا کنید.

هنگام ایجاد اسکریپت می توانید مستقیما اجرا کنید و نتیجه را مانند مثال زیر مشاهده کنید:

دستورات پایه ی پاورشل

 

دستورات بسیاری برای پاورشل وجود دارد و پرداختن به همه ی این دستورات در این آموزش بسیار دشوار است، ما بر برخی از دستورات مهم و پایه ی پاورشل تمرکز خواهیم کرد.

اولین قدم این است که به فرمان Get-Help بروید که به شما توضیح میدهد که چگونه دستور و پارامتر آن را بدهید.

برای دریافت فهرست به روز رسانی ها :

دریافت HotFix و برای نصب hot fix که به شرح زیر است

Get-HotFix -id kb2741530

گرافیست آشنا به وب ، دانشجوی رشته ی گرافیک در مقطع کارشناسی ارشد، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *