عنوان مقاله : چه خبر هفته؟! (شماره ۴۶ – بازار تکنولوژی )

چه خبر هفته؟! (شماره ۴۶ – بازار تکنولوژی )

چه خبر هفته؟! (شماره ۴۶ – بازار تکنولوژی )

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۴۶ – بازار تکنولوژی )

 

با چه خبر هفته ی شماره ۴۶ با موضوع بازار تکنولوژی در خدمت شما دوستان هستیم:

 

 

AMD جزئیات پردازنده‌‌های جدید Ryzen Raven Ridge را منتشر کرد

 

 

 

 

 

 

ای‌ام‌دی جزئیات مربوط به APU-‌های دسکتاپ جدید خود موسوم به Ryzen Raven Ridge را منتشر کرد.

 

 

ای‌ام‌دی در جریان رویدادی که پیش از آغاز به‌کار رسمی نمایشگاه CES امسال برگزار کرد، اطلاعاتی پایه‌ای را در رابطه با APU-‌های جدید Raven Ridge را به‌اشتراک گذاشت؛ اما اکنون پس از گذشت نزدیک به دو هفته، جزئیات بیشتری را در رابطه با این پردازنده‌ها در وب‌سایت خود منتشر کرده است. APU-‌های جدید از معماری Zen در کنار هسته‌های گرافیکی وگا بهره می‌برند و برخی از بهبودهای حاصل‌شده در پردازنده‌های +Zen، نظیر Precision Boost 2 نیز در آن‌ها به‌چشم می‌خورد.

 

 

پردازنده‌های سری Raven Ridge از حافظه‌های DDR4 با فرکانس ۲۹۳۳ مگاهرتز پشتیبانی می‌کنند که پیشرفت قابل توجهی نسبت به پردازنده‌های عادی رایزن با پشتیبانی از حافظه‌های ۲۶۶۶ مگاهرتزی محسوب می‌شود. این پردازنده‌ها از سیستم Infinity Fabric ای‌ام‌دی برای اتصال یک CCX یا «هسته‌های درهم‌تنیده» چهار هسته‌ای و هسته‌های گرافیکی وگا بهره می‌برند و همان‌طور که پیش‌تر نشان داده شده است، افزایش فرکانس حافظه باعث بهبود فرکانس Infinity Fabric نیز می‌شود.

مجموعه‌ی بهبودهای یادشده در نهایت عملکرد APU‌ در اجرای بازی‌ها را نیز ارتقاء می‌دهد که شاخصه‌ای پراهمیت برای پردازنده‌ای با هسته‌های گرافیکی Vega محسوب می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که تغییرات اِعمال‌شده در طراحی APU، میزان تأخیر در کش‌های سطح دو و سه موجود در پردازنده‌های تردریپر را نیز کاهش دهد.

APU-‌ها در مادربرد‌های مبتنی بر AM4 موجود، به‌کار می‌روند و واحد پردازش گرافیکی یکپارچه‌ی وگا از خروجی‌های نمایشگر استفاده خواهد کرد. ای‌ام‌دی در جریان رویداد خود در نمایشگاه CES، فرایند اورکلاک پردازنده‌ی مرکزی و واحد پردازش گرافیکی را به‌ نمایش گذاشت؛ بنابراین امکان اِعمال تغییرات دلخواه نیز در ای‌پی‌یو‌های جدید ای‌ام‌دی وجود دارد. سیستم‌ خنک‌کننده‌ی Wraith Stealth موجود در باندل این پردازنده‌‌ها، امکان اورکلاک نمونه‌های ۶۵ واتی را نیز فراهم می‌کند.

اطلاعات موجود در وب‌سایت ای‌ام‌دی، به فرکانس پایه‌ی پردازنده‌های ریون ریج نیز اشاره دارند. پردازنده‌های چهار هسته و هشت ترد Ryzen 5 2400G با توان طراحی گرمایی نهایی ۶۵ واتی عرضه می‌شوند و فرکانس پایه‌ی ۳.۵ گیگاهرتزی آن‌ها تا سقف ۳.۹ گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند. پردازنده‌های چهار هسته و چهار ترد Ryzen 3 2200G نیز فرکانس پایه‌ی ۳.۶ گیگاهرتز و فرکانس بیشینه‌ی ۳.۷ گیگاهرتز را ارائه می‌‌دهند.

ای‌ام‌دی APU-‌های جدید خود را به همراه فناوری Precision Boost 2 عرضه می‌کند که عملکرد آن‌ها را در پردازش‌های چند تردی بهبود خواهد داد. پردازنده‌های کنونی رایزن تنها امکان افزایش فرکانس دو-هسته یا تمام-هسته‌ای را فراهم می‌کنند؛ اما الگوریتم‌های Precision Boost 2 راهکارهای افزایش فرکانس پیچیده‌تری را ارائه می‌دهند که براساس تعداد تردهای فعال عمل می‌کنند. به‌لطف این قابلیت، افزایش فرکانس در مقیاس یک تا هشت ترد انجام می‌شود و این ویژگی، عملکرد چند تردی رایزن را بیش از پیش بهبود می‌دهد. ای‌ام‌دی در حال حاضر اطلاعاتی را در خصوص افزایش فرکانس چند-هسته‌ای ارائه نداده است.

ای‌ام‌دی در جریان رویداد خود، اسلایدهایی را به‌نمایش گذاشت که از برتری هسته‌های گرافیکی وگا در برابر واحد پردازش گرافیکی یکپارچه‌ی پردازنده‌های اینتل حکایت داشتند؛ اما نمی‌توان تنها به ادعای ای‌ام‌دی اتکا داشت. پردازنده‌های جدید این شرکت در تاریخ ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) روانه‌ی بازار خواهند شد.

 

 

اولین ربات فروشنده‌ در انگلستان، بعداز یک‌هفته شغل خود را از دست داد

 

 

 

 

به نظر می‌رسد با سلطه‌ی ربات‌ها بر جهان فاصله‌ی زیادی داریم. رباتی که به‌طور آزمایشی در فروشگاهی در انگلستان مورد استفاده قرار می‌گرفت، پس از یک‌هفته شغل خود را از دست داد.

فروشگاه «مارجیوتا» در شهر ادینبرو در اسکاتلند روباتی موسوم به «فابیو» را به عنوان فروشنده به استخدام خود در‌آورده بود؛ اما فابیو تنها یک هفته بعد و به دلیل ناتوانی در انجام مسئولیت‌هایش شغل خود را از دست داد. این ربات محصول شرکت ژاپنی سافت‌بانک است و استخدام آن بخشی از یک پروژه‌ی تحقیقاتی است که توسط دانشگاه «هریوت وات» در حال اجرا است؛ این پروژه‌ی تحقیقاتی نیز بخشی از مستند «شش ربات و ما» است که توسط بی‌بی‌سی تولید می‌شود.

 

النا مارجیوتا، مدیر فروشگاه مارجیوتا می‌گوید:

فکر می‌کردیم که این ربات عضوی فوق‌العاده خواهد بود و به مشتریان ما نشان می‌دهد که همواره می‌خواهیم کاری نو و جذاب انجام دهیم. متاسفانه فابیو آن‌گونه که انتظار داشتیم کار نمی‌کرد. به‌نظر می‌رسید که مردم در عمل از آن دوری می‌کنند.

متاسفانه فابیو به مشتریان کمک چندانی نمی‌کرد. برای مثال وقتی از او پرسیده می‌شد که یک محصول در کدام قسمت از فروشگاه قرار دارد، فابیو تنها به مشتریان می‌گفت که محصول مورد نظرشان را در کدام بخش از فروشگاه می‌توانند پیدا کنند؛ اما آن‌ها را تا بخش مورد نظر مشایعت نمی‌کرد. مسئولان فروشگاه پس از مدتی مسئولیت ساده‌تری بر عهده‌ی فابیو قرار دادند و تصمیم گرفتند از وی برای ارائه‌ی نمونه‌ی غذا به مشتریان استفاده کنند؛ فابیو در این زمینه نیز نمی‌توانست به خوبی انسان‌ها کار کند.

مارجیوتا می‌گوید:

مکالمات فابیو [با مشتریان] به خوبی انجام نمی‌شد. یکی از مشکلات (نیز) محدودیت‌های حرکتی این ربات بود. این ربات نمی‌توانست در فروشگاه حرکت کند و مشتریان را به سمت محصولات مورد نظرشان راهنمایی کند.

اما فابیو خیلی هم بدشانس نبود؛ چرا که در میان همکارانش بسیار محبوب بود. این مسئله از دیدگاه محققان نکته‌ی تعجب برانگیزی است. اولیور لمون، مسئول آزمایشگاه تعاملات در دانشگاه هریوت وات می‌گوید:

یکی از چیزهایی که انتظار نداشتیم این بود که کارکنان فروشگاه رابطه‌ی خیلی خوبی با این ربات داشته باشند. این موضوع خوب بود؛ چرا که انتظار داشتیم که عکس این مسئله اتفاق بیفتد و آن‌ها (کارکنان) تهدیدی را از سوی ربات احساس کنند، به این دلیل که این (ربات) درگیر رقابت شغلی با آن‌ها بود.

 

 

پروژه‌‌ اندرومدا و تبلت تاشو مایکروسافت

 

 

 

 

پروژه‌ی اندرومدا، آخرین تلاش مایکروسافت برای بقا در بازار گوشی‌های هوشمند است. در این مقاله با این پروژه بیشتر آشنا می‌شویم.

 

سال گذشته مایکروسافت با پروژه‌ای به نام اندرومدا دوباره برسر زبان‌ها افتاد. این پروژه با هدف قراردادن محصولات انعطاف‌پذیر و سیستم‌عامل نام آشنای ردموندی‌ها یعنی ویندوز، آخرین تلاش مایکروسافت برای باقی‌ماندن در بازار تولید‌کنندگان گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود.

اندرومدا چیست؟

پروژه‌ی اندرومدا از دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکیل شده است. در بخش نرم‌افزاری این پروژه، مایکروسافت نسخه‌ای متفاوتی از سیستم عامل ویندوز ۱۰ را برای به‌کارگیری در نسل جدید تلفن‌های هوشمند ارائه می‌دهد. نسخه جدید و متفاوت ویندوز ۱۰ با نام Andromeda OS شناخته می‌شود.

در بخش سخت‌افزاری، مایکروسافت در حال تلاش برای ارائه نوع جدیدی از دستگاه‌های قابل‌حمل است. برخی شایعات نشان می‌دهد مایکروسافت هرگز درپی تولید محصولی با عنوان گوشی موبایل نبوده و حاصل پروژه‌ی اندرومدا تبلت تاشو خواهد بود.

طبق شایعات، مایکروسافت در حال تلاش برای هدف قرار‌دادن بازار محصولات آموزشی و صنعتی مختص مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات است. احتمال می‌رود این شایعات به دلیل عرضه محصولاتی نظیر سرفیس استودیو و سرفیس پرو قوت گرفته باشند.

 

سخت‌افزار

برخلاف آنچه انتظار می‌رود، حاصل پروژه اندرومدا، یک تبلت تاشو است که از پردازنده‌ای برپایه آرم و دو صفحه‌نمایش منعطف در کنار‌هم تشکیل می‌شود. طبق اخبار منتشر شده، محصول نهایی این پروژه از قلم هوشمند، قابلیت برقراری تماس و ارسال پیام‌های متنی پشتیبانی می‌کند.

انتظار می‌رود مایکروسافت محصول مورد بحث را در دو مدل با ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی و با پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ روانه بازار کند. همان‌طور که می‌دانید بهره‌گیری از پردازنده‌ای برپایه آرم نشان از شارژدهی قابل‌توجه این محصول خواهد بود. طبق ادعای برخی کارشناسان، این تبلت قادر است تا با یکبار شارژ، یک روز کامل را دوام بیاورد.

 

 

 

 

نرم‌افزار

سیستم‌عامل اندرومدا، نخستین تلاش مایکروسافت برای ارائه تجربه جدیدی از ویندوز ۱۰ و هسته‌ی آن است که به‌واسطه طراحی نوین در بخش رابط‌کاربری، در دستگاه‌های مختلف تجربه متفاوتی را ارائه می‌کند. در این محصول استفاده از دو نمایشگر در کنار هم سبب می‌شود به کاربران حسی مشابه استفاده از مجله یا کتاب القا شود.

همچنین بهره‌گیری از دو صفحه‌نمایش درکنار هم لذت استفاده از نرم‌افزارها و ویژگی‌های منحصربه فرد ویندوز را دوچندان می‌کند. همچنین گفته می‌شود ردموندی‌ها درپی ارائه ویژگی‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی نظیر وایت‌بورد و ویندوز اینک و کانتینیوم در این محصول هستند.

در نهایت باید گفت پروژه‌ی اقوا کننده مایکروسافت می‌تواند آخرین راه‌حل برای نجات این شرکت در بازار بی‌رحم و روبه افول گوشی‌های هوشمند باشد. متاسفانه هنوز هیچ خبر رسمی از  قیمت تقریبی یا زمان دقیق عرضه این محصول منتشر نشده است اما انتظار می‌رود پاییز امسال شاهد عرضه اندرومدا باشیم.

 

 

اپل در آپدیت بهار iOS بخشی برای سوابق پزشکی اضافه می‌کند

 

 

 

 

 

اپل برنامه‌های بیش‌تری برای رسیدگی به وضعیت سلامت ما دارد و قصد دارد خدمات سلامتی بیش‌تری را برای مشتریان خود فراهم کند.

 

سوابق پزشکی، چه دیجیتالی باشند چه روی کاغذ، معمولا در دفاتر پزشک‌های مختلف نگهداری می‌شوند.

 

اپل راه حلی برای این مسئله دارد و اعلام کرده است ویژگی جدیدی را با عنوان سوابق پزشکی در آپدیت iOS بعدی خود در بهار پیش‌رو معرفی خواهد کرد. سوابق پزشکی که در آغاز کار در دوازده مرکز پزشکی در دسترس بیماران خواهد بود، تمام سوابق بیماری و سلامت فرد مانند آلرژی، وضعیت واکسیناسیون، شرایط درمان، نتایج آزمایشگاهی، داروهای مصرفی، روند درمان و وضعیت اعضای حیاتی بدن را کنار هم قرار می‌دهد و زمانی که این اطلاعات به‌روزرسانی شوند، بیمار اطلاعیه‌ای دریافت خواهد کرد.

این ویژگی جدید در راستای تلاش‌های اپل در فراهم کردن اطلاعات سلامت بیش‌تر برای مردم از طریق ابزارهای خود، مانند شمارش قدم در آیفون و بررسی ضربان قلب در ساعت اپل است.

اپل افزود جزئیات سوابق پزشکی توسط رمز عبور آیفون کاربر رمزگذاری و محافظت می‌شوند.

این ویژگی سلامت جدید جزئی از آپدیت iOS گسترده‌تری خواهد بود که شامل پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی واقعیت افزوده و کنترل باتری برای آیفون‌ها است.

 

 

 کلایمت کوین به نخستین ارز دیجیتال با آلایندگی صفر تبدیل می‌شود

 

 

 

 

 

با افزایش ارزش ارزهای مجازی، نگرانی زیادی نسبت به تأثیر استخراج این ارزها بر محیط زیست به وجود آمده است.

 

کلایمت کوین (Climatecoin) ارز مجازی است که از پلتفرم اتریوم بهره می‌برد. این ارز مجازی به واسطه‌ی همکاری با بازار معاملات کربن (CTX) می‌خواهد برای مقابله با تغییرات آب و هوایی تلاش کند. انتظار می‌رود کلایمت کوین با این طرح به نخستین پلتفرم مبتنی بر بلاک چین در جهان تبدیل شود که به تجارت اعتبار کربن می‌پردازد.

انتشار گازهای گلخانه‌ای در محیط زیست تأثیرات منفی دارد و یکی از راهکارهای کشورهای جهان برای مقابله با این مسئله، استفاده از اعتبار کربن است. اعتبار کربن رویکردی است که بیشتر کشورهای جهان از طریق یک معاهده بین‌المللی به نام پیمان کیوتو روی آن توافق نظر دارند.

 

ایده‌ی اعتبار کربن این است که هر کس برای انتشار کربن محدودیت‌هایی دارد. اگر کشوری بخواهد کربنی بیش از محدودیت خود مصرف کند، باید اعتبار کربن خریداری کند. هر اعتبار به‌عنوان مجوزی برای انتشار میزان مشخصی کربن به کار می‌رود. به‌عنوان مثال، یک اعتبار ممکن است که برابر با انتشار یک تن دی‌اکسید کربن باشد. اگر کشوری اعتبار کربن اضافه داشته باشد، می‌تواند در بازارهایی مانند سیستم تجارت الکترونیک اتحادیه اروپا (ETS)، آن را با کشور دیگر معامله کند.

این سیستم، میزان انتشار کربن را به‌صورت داوطلبانه متعادل نگه می‌دارد. در این سیستم، شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان توانایی پرداخت هزینه‌ی مشخصی برای جبران انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند. به‌عنوان مثال، یک شرکت هواپیمایی ممکن است از مسافران خود بخواهد هنگام خرید بلیط ۲۰ دلاری اضافه بپردازند و این هزینه‌ی اضافه را برای جبران انتشار گازهای ناشی از پرواز مورد استفاده قرار دهد. پول حاصل از خرید و فروش اعتبار کربن، در پروژه‌هایی که به محیط زیست کمک می‌کنند، همچون پروژه‌های مرتبط به انرژی‌های پاک یا حفاظت از جنگل‌ها هزینه می‌شود.

 

این اعتبار به خریداران امکان کاهش میزان انتشار گازهای تولیدی خود را به صورتی کاملا مؤثر می‌دهد. در واقع وقتی شرکتی که به محیط زیست آسیب می‌رساند، در مقابل پولی برای انجام فعالیت‌های مثبت در زمینه‌ی محیط زیست هزینه می‌کند. با افزایش ارزش ارزهای مجازی، طی ماه‌های گذشته، تأثیرات منفی استخراج ارزهای مجازی روی محیط زیست هم توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. بر اساس گزارشی که PowerCompare (یک شرکت انگلستانی فعال در زمینه‌ی مقایسه تعرفه‌های انرژی) منتشر کرده است، اگر استخراج‌کنندگان بیت کوین، یک کشور بودند، از لحاظ مصرف برق در رتبه ۶۱ ام جهان جای می‌گرفتند.

 

 

 

 

اگر استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، یک کشور بودند، از لحاظ مصرف برق در رتبه ۶۱‌ام جهان جای می‌گرفتند

کلایمت کوین در نظر دارد که علاوه‌ بر کمک به افراد فعال در بازار نوظهور ارزهای مجازی، به مقابله با تغییرات آب و هوایی هم یاری برساند. هر مقدار توکن یا سهام مجازی معادل مقدار مشخصی اعتبار کربن است و صاحبان این ارز مجازی می‌توانند از آن برای خرید اعتبار کربن در بازار معاملات کربن (CTX) استفاده کنند. به گفته‌ی مؤسسان شرکت کلایمت کوین، پول حاصل از فروش توکن در کسب‌و‌کارهای فعال در زمینه‌ی محیط زیست سرمایه‌گذاری می‌شود و به این ترتیب، کلایمت کوین به نخستین ارز رمزنگاری شده‌ای تبدیل می‌شود که دارای شاخصه آلایندگی خنثی یا کربن صفر است.

در گذشته، طرح‌های تجارت کربن به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن مورد انتقاد قرار گرفته بودند. اما قیمت سیستم تجارت الکترونیک اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۸ تقریبا تا ۷۰ درصد کاهش یافت و منجر به ایجاد تغییراتی اساسی در این سیستم شد. برنامه‌های جبران خسارت‌ها هم به همین ترتیب مورد انتقاد قرار گرفته بودند؛ چرا که بسیاری از کارشناسان اقتصادی از آن به‌عنوان ابزار روابط عمومی یاد می‌کردند که می‌توانست به شرکت‌ها امکان دور زدن و پرهیز از رسیدگی از مشکلات محیط زیستی بدهد. مورد دیگر اینکه، پیگیری سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌ها تقریبا غیر ممکن است؛ چرا که شرکت‌ها می‌توانند ادعا کنند که از این پول برای اهداف زیست‌محیطی استفاده کرده‌اند؛ اما در مقابل به سادگی این پول به سرمایه خود اضافه کنند.

هم‌اکنون بلاک‌چین، بهترین فناوری دفتر کل توزیع‌شده‌ی در دسترس است. دفترکل توزیع‌شده برای پیگیری کربن و جبران خسارت‌ها می‌تواند راهکاری عالی باشد و مشکلات عدیده‌ای را حل کند. و همان‌طور که می‌دانید، با توجه به اینکه سطح دی‌ اکسیدکربن سیاره در حال افزایش است، هر گونه اقدامی که بتواند به مسئله‌ی انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین کمک کند، اهمیت خاصی دارد.

چه خبر هفته؟! (شماره ۴۶– بازار تکنولوژی )

تا چه خبر هفته ای دیگر، بدرود…

منبع: zoomit

گرافیست آشنا به وب ، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *