عنوان مقاله : چه خبر هفته؟! (شماره ۵۵– اخبار تکنولوژی )

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۵– اخبار تکنولوژی )

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۵– اخبار تکنولوژی )

 

 

 

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۵– اخبار تکنولوژی )

 

 

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۵– اخبار تکنولوژی )….

با چه خبر هفته ی شماره  ۵۵ با موضوع اخبار تکنولوژی در خدمت شما دوستان هستیم:

 

علاءالدین بروجردی: تلگرام تا پایان فروردین با پیام رسان داخلی جایگزین می‌شود

 

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خبر از جایگزین شدن تلگرام با یک سامانه ملی مشابه داد.

 

علاء الدین بروجردیِ، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: «تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد و فکر می کنم این اتفاق حداکثر تا پایان ماه جاری بیافتد.» بروجردی با اشاره به موضوع از مدار خارج شدن «تلگرام» اظهار داشت:

این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد.

وی تصریح کرد: «این موضوع به لحاظ امنیت ملی ما مهم است، با توجه به نقش مخربی که تلگرام در بحران‌های سال گذشته در کشور داشت و هم اینکه ما امروز در فضای مجازی به این توانمندی رسیده‌ایم که یک سامانه ملی را تعریف کنیم؛ مانند سروش و ظرفیت های دیگر.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «ممکن است تعداد مشترکین سروش ۳ میلیون باشد و تعداد مشترکین تلگرام چهل میلیون؛ اما این تعداد سرریز می‌شوند. وقتی تلگرام از مدار خارج شد مردم به یک سامانه ملی روی می‌آورند.»

وی تصریح کرد: «در رابطه با نگرانی‌هایی که رسانه‌های بیگانه بیشتر به آن دامن می‌زنند که سامانه‌های داخلی ایمن نیست یا مسائلی از این گونه، به لحاظ بسترسازی فنی و سالم بودن محیط آن، کار گسترده‌ای دارد صورت می‌گیرد.»

بروجردی خاطرنشان کرد: «این تصمیم اتخاذ شده که تلگرام جای خود را به یک سامانه ملی بدهد و فکر می‌کنم حداکثر تا پایان ماه جاری (فروردین‌ماه) این اتفاق خواهد افتاد.»

به‌روزرسانی: ظاهرا به‌گفته‌ی رمضانعلی سبحانی‌فر، رئیس کمیته‌ی ارتباطات مجلس و نماینده‌ی پارلمان در کمیته‌ی تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، زمان فیلتر تلگرام مشخص نیست. به‌اعتقاد سبحانی‌فر نباید اخباری به جامعه پمپاژ شود که امنیت روانی مردم را مخدوش کند.

 

 

 

 

 

تجربه فراگیر؛ توجیهی برای بریدگی نمایشگر وان پلاس ۶

 

 

 

 

 

مدیر عامل وان‌پلاس اذعان می‌کند که بریدگی نمایشگر وان پلاس ۶، مصالحه‌ای است که چینی‌ها با هدف ارائه‌ی بهترین تجربه‌ی دیداری برای کاربران انجام داده‌اند.

 

وان‌پلاس از شما می‌خواهد به‌اندازه‌ی این شرکت، بریدگی نمایشگر را باور داشته باشید. دیگر بر کسی پوشیده نیست که نمایشگر وان‌پلاس ۶ مانند بسیاری از پرچم‌داران فعلی، به تقلید از آیفون ۱۰، بریدگی خواهد داشت؛ بنابراین اکنون باید مدیران وان‌پلاس روی مدیریت پیامدهای اتخاذ چنین تصمیمی تمرکز کنند یا دلیل انتخاب چنین ظاهر بحث‌برانگیزی برای پرچم‌دار آتی خود را شرح دهند.

کارل پی، یکی از بنیانگذاران وان‌پلاس، پیش‌تر درباره‌ی مزایای استفاده از بریدگی نمایشگر توضیحاتی ارائه کرده بود. حال پیت لائو، مدیرعامل این شرکت، از زاویه‌ی دیگری به دفاع از اتخاذ چنین تصمیمی پرداخته است. لائو می‌گوید: «ما صرفا به دنبال استفاده از بریدگی نمایشگر نبوده‌ایم و قصد ما استفاده از بهترین نمایشگر موجود بوده که دستیابی به آن، مستلزم اضافه‌‌ شدن بریدگی است.»

لائو توضیح می‌دهد که اولویت‌ وان‌پلاس هنگام انتخاب اجزای نمایشگر، همیشه ارائه‌ی بهترین تجربه‌ی دیداری، بهترین روشنایی، بهترین دقت رنگ و مواردی از این دست بوده است؛ از طرف دیگر وان‌پلاس باید مطمئن باشد که تأمین‌کننده‌ی نمایشگر به اندازه‌ی کافی قطعه و ظرفیت برای تأمین‌ پنل‌ مورد نیاز وان‌پلاس در طول عمر گوشی پرچم‌دار این شرکت داشته باشد. وان‌پلاس به چنین نمایشگری دست پیدا کرده که برای طراحی مبتنی بر بریدگی بهینه شده است؛ بنابراین چینی‌ها به استفاده از آن ترغیب شده‌اند.

 

 

 

بسیاری وان‌پلاس را به کپی‌برداری از اپل متهم می‌کنند؛ اما لائو این وضعیت را یک موقعیت برد-برد می‌داند. استفاده از این زبان طراحی، چند ردیف از پیکسل‌ها را برای نمایش محتوای بیشتر اضافه می‌کند که بدین ترتیب، اعلان‌ها و آیکون‌های استتوس از سر راه برداشته می‌شوند. مدیر اجرایی وان‌پلاس به چند راهکار ممکن دیگر اشاره می‌کند و معتقد است که این راهکارها ایده‌آل نیستند.

برای مثال به اعتقاد لائو، قرار دادن دوربین جلو در هر جایی غیر از بخش میانی لبه‌ی بالای گوشی، استفاده از این دوربین را دشوار می‌کند و دقت آن را کاهش می‌دهد، از این‌رو دوربین جلوی می میکس شیائومی که در پایین نمایشگر قرار دارد، در محل بهینه‌ای جای نگرفته است. از طرف دیگر کاهش ابعاد بریدگی نمایشگر تا اندازه‌ی یک دایره، کاهش کیفیت تصویر را در پی دارد که استفاده از چنین راهکاری را پیش‌تر در اسنشال‌فون شاهد بودیم. در نهایت، ایده‌ی دوربینی که از بدنه‌ی گوشی بیرون بیاید و دوباره در جای خود قرار گیرد – که ویوو در کنگره‌ی جهانی موبایل ۲۰۱۸ به نمایش درآورد – چندان قابل اطمینان نیست.

بر اساس ادعای لائو، سیستم‌عامل OxygenOS برای سازگاری با بریدگی نمایشگر بهینه شده و مشکلات احتمالی با چینش مجدد آیکون‌ها یا حالت سازگاری در اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها در وضعیتی که نمایشگر افقی باشد، برطرف شده است؛ البته او به حالت تمام صفحه هنگامی که گوشی در حالت عمودی باشد اشاره‌ای نکرده است؛ اما احتمالا وان‌پلاس این مسئله را نیز برطرف خواهد کرد.

 

دستیابی هکرها به اطلاعات ۱۵۰ میلیون حساب کاربری MyFitnessPal

 

 

 

 

طبق اعلام آندر آرمور، هکرها به اطلاعات ۱۵۰ میلیون نفر از کاربران MyFitnessPal از جمله نام‌ کاربری، آدرس‌ ایمیل و رمز هش‌شده دست یافته‌اند.

 

آندر آرمور، تولیدکننده‌ی لباس‌های ورزشی، روز گذشته اعلام کرد که هکرها با نفوذ به یکی از سرویس‌های زیرمجموعه‌ی این شرکت موسوم به MyFitnessPal، به اطلاعات ۱۵۰ میلیون نفر از کاربران آن دست یافته‌اند. ظاهرا اطلاعاتی که در اختیار هکرها قرار دارد، نام‌ کاربری، آدرس‌ ایمیل و رمز عبور هش‌شده را در بر می‌گیرد و اطلاعات مالی مهمی همچون شماره کارت اعتباری، کارت‌ شناسایی و شماره‌ی تأمین اجتماعی را شامل نمی‌شود.

Under Armour در سال ۲۰۱۵، سرویس پایش رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی MyFitnessPal را هنگامی که ۸۰ میلیون کاربر داشت، با پرداخت مبلغ ۴۷۵ میلیون دلار تصاحب کرد. تعداد کاربران این سرویس از آن زمان تاکنون بیش از دو برابر شده است و بخشی از این موفقیت به رویکرد جامعی بازمی‌گردد که آندر آرمور در مورد اپلیکیشن‌ها و دستبندهای سلامتی اتخاذ می‌کند و به موجب این رویکرد، تمام موارد یادشده برای پایش کالری و فعالیت‌های ورزشی، قابلیت اتصال به MyFitnessPal دارند.

اگرچه اطلاعات حساسی در اختیار هکرها قرار ندارد؛ اما تعداد قابل توجه حساب‌های هک‌شده، منجر به کاهش ۴ درصدی ارزش سهام آندر آرمور در معاملات پایانی روز گذشته‌ی بازار بورس شده است. طبق اعلام آندر آرمور، این شرکت هفته‌ی گذشته از رخ دادن این حمله‌ی هکری در ماه فوریه مطلع شده و اکنون در حال تلاش برای آگاه‌ساختن کاربرانی است که تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود که آندر آرمور با پلیس و مؤسسات فعال در حوزه‌ی امنیت اطلاعات نیز برای یافتن منبع این حمله‌ی هکری، همکاری خواهد کرد.

در بیانیه‌ی آندر آرمور چنین آمده است:

چهار روز پس از اطلاع یافتن از مشکل پیش‌آمده، آندر آرمور آگاه‌سازی کاربران MyFitnessPal از طریق ارسال ایمیل و پیام‌های درون‌اپلیکیشنی را آغاز کرد. متن پیام ارسال‌شده به کاربران MyFitnessPal، توصیه‌هایی در رابطه با امنیت حساب کاربری و چگونگی محافظت از اطلاعات را در بر می‌گیرد. آندر آرمور از کاربران می‌خواهد تا رمز عبور حساب کاربری خود را هرچه سریع‌تر تغییر دهند.

 

 

اینتل رتبه نخست حوزه نیمه هادی را از سامسونگ پس می‌گیرد

 

 

بر اساس پیش‌بینی مؤسسات تحقیقاتی، درآمد سامسونگ از بخش تراشه‌های حافظه امسال کاهش می‌یابد و این موضوع مجدد اینتل را صدرنشین خواهد کرد.

 

در سه‌ماه‌ی دوم سال ۲۰۱۷، سامسونگ موفق شد درآمد و سود عملیاتی بیشتری نسبت به اینتل کسب کند و در نتیجه به ۲۵ سال یکه‌تازی اینتل بین تولیدکنندگان تراشه پایان دهد. تا پایان سال ۲۰۱۷، سامسونگ به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تراشه در جهان بر اساس درآمد تبدیل شد، این اتفاق دستاوردی بزرگ برای شرکت کره‌ای به‌حساب می‌آید؛ چرا که پردازنده‌های اینتل در بیشتر رایانه‌های دنیا به کار می‌روند. هرچند سامسونگ نیز پردازنده تولید می‌کند؛ اما پردازنده‌های این شرکت غالبا در تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جایگاه نخست سامسونگ در بازار تراشه‌ به دلیل فعالیت گسترده‌ی این شرکت در بخش تولید تراشه‌ی حافظه است. برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که رتبه‌ی سامسونگ امسال افت خواهد کرد و احتمالا اینتل جایگاه خود را پس می‌گیرد. شرکت تحقیقاتی IHS Markit داده‌های سالانه‌ی مربوط به صنعت نیمه‌هادی‌ها در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد که این داده‌ها نیز نشان می‌دهند سامسونگ از لحاظ درآمد موفق شده است از اینتل پیشی بگیرد. شرکت کره‌ای در مقایسه با سال گذشته رشد درآمد ۵۳.۶ درصدی تجربه کرده است.

سامسونگ بر بازار تراشه‌های حافظه غلبه دارد؛ به‌طوری‌ که امروزه سخت بتوان گوشی هوشمند یا تبلتی را پیدا کرد که ماژول حافظه‌ی رم آن سامسونگ نباشد. غول دنیای فناوری موفق شده است جایگاه خود را در بازار هارد درایو نیز ارتقاء ببخشد؛ بنابراین، درآمد سامسونگ وابستگی زیادی به تراشه‌های حافظه‌ی این شرکت دارد و بخش اعظم درآمد اینتل به ریزپردازنده‌هایی وابسته است که برای رایانه‌های شخصی و سرورها تولید می‌کند. تحلیل‌گران آی‌اچ‌اس و گارتنر اعتقاد دارند که پیشتازی سامسونگ به پایداری پیشتازی اینتل نخواهد بود.

درآمد بالای سامسونگ در سال گذشته به دلیل بالا رفتن قیمت تراشه‌های حافظه بوده است. از آن‌جایی که دوسوم درآمد سامسونگ از این بخش است، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند امسال با افت قیمت حافظه‌ی فلش NAND، درآمد سامسونگ نیز کاهش یابد. به اعتقاد این تحلیل‌گران، با افزایش ظرفیت تولید شرکت‌های چینی حافظه‌ی DRAM نیز در سال آینده دچار کاهش قیمت خواهد شد و این موضوع جایگاه نخست سامسونگ را متزلزل می‌کند. سامسونگ همواره فعالیت شرکت‌های چینی در حوزه‌ی تولید حافظه را زیر نظر داشته و تاکنون از این جناح ضربه نخورده است. شرکت کره‌ای به افزایش ظرفیت تولید خود برای پاسخگویی به تقاضای بازار در آینده ادامه می‌دهد.

 

 

 

وان‌ پلاس ۶ در بالای نمایشگر خود بریدگی خواهد داشت

 

 

 

 

 

وان‌پلاس با انتشار یک تصویر، تأیید کرده است که گوشی پرچم‌دار وان‌پلاس ۶ با بریدگی در بالای صفحه‌نمایش عرضه خواهد شد.

 

بر اساس اطلاعاتی که به‌صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری The Verge قرار گرفته است، گوشی پرچم‌دار آینده وان‌پلاس در بالای نمایشگر خود بریدگی خواهد داشت. با این‌حال، وان‌پلاس ادعا می‌کند جانشین وان‌پلاس ۵ تی محصولی فراتر از یک کپی ساده از آیفون ‍۱۰ اپل خواهد بود و در همین رابطه، توضیحاتی در اختیار وب‌سایت The Verge قرار گرفته است.

کارل پی، رئیس وان‌پلاس، ادعا می‌کند اینکه بریدگی بالای نمایشگر چقدر بزرگ باشد، بسته به انتخاب‌هایی دارد که به‌عنوان یک شرکت انجام می‌دهد. مانند هر سازنده دیگری که ادعا می‌کند حذف حاشیه‌ی بالای نمایشگر و جایگزین کردن آن با بریدگی، باعث افزایش فضای قابل دسترس در نمایشگر می‌شود؛ وان‌پلاس نیز چنین ادعایی در مور بریدگی بالای صفحه‌نمایش دارد و ادعا می‌کند که فضای خالی در اطراف بریدگی، برای نوار نوتیفیکیشن و نوار وضعیت کاربرد خواهد داشت.

لازم به‌ ذکر است که پیش از عرضه آیفون ‍۱۰، اسنشال فون و شارپ آکواس اس ۲ با بریدگی بالای صفحه‌نمایش عرضه شده بودند؛ بااین‌حال آیفون ‍۱۰ در ذهن بسیاری به‌عنوان بنیان‌گذار این رویه شناخته می‌شود. البته الگوبرداری سازندگان گوشی‌های اندروید از آیفون ‍۱۰ اپل، تنها باعث بد جلوه کردن محصول آن‌ها می‌شود؛ زیرا نسخه‌های موجود از سیستم‌عامل اندروید، با بریدگی بالای صفحه‌نمایش در گوشی‌های هوشمند هم‌خوانی ندارد. این موضوع باعث خواهد شد هشدارها یا بخشی از برنامه‌ها به زیر بریدگی بالای نمایشگر انتقال پیدا کند و یک فاجعه به بار بیاورد. البته سیستم‌عامل اندروید پی (Android P) از بریدگی در بالای صفحه‌نمایش پشتیبانی خواهد کرد و چینش المان‌ها در نوار وضعیت بسته به طراحی بریدگی، تغییر پیدا می‌کند.

در همین رابطه، یکی از نویسندگان وب‌سایت The Verge با اشاره به تقلید سازندگان گوشی اندروید از طراحی بریدگی بالای آیفون ‍۱۰، اعلام می‌کند:

مشکل بزرگ من این است که سازندگان اندروید با تقلید بی‌شرمانه از آیفون، سیستم‌عامل اندروید را بد جلوه می‌دهند.

با این‌حال، کارل پی مدعی است بریدگی بالای صفحه‌نمایش پرچم‌دار وان‌پلاس ۶ متفاوت خواهد بود. البته وی همچنین معتقد است که نمی‌توان بریدگی را بسیار کوچک کرد؛ زیرا این موضوع بر عملکرد گوشی از جمله دوربین سلفی، بلندگوی مخاطب یا حسگرهای ضروری و چراغ LED هشدار که کاربران تمایل زیادی به آن دارند، تأثیر خواهد گذاشت. رئیس وان‌پلاس مدعی است که فعلاً نیازی به فناوری عمق‌سنج وجود ندارد؛ این فناوری، احراز هویت کاربران را با تابش هزاران پرتوی مادون قرمز به سمت صورت امکان‌پذیر می‌کند. به همین جهت، بریدگی بالای نمایشگر گوشی وان‌پلاس ۶ کوچک‌تر از آیفون ‍۱۰  و بزرگ‌تر ار اسنشال فونخواهد بود.

رئیس وان‌پلاس اطمینان داده است که بریدگی بالای صفحه‌نمایش پرچم‌دار جدید این شرکت با برنامه‌های مختلف هم‌خوانی خواهد داشت. این شرکت نزدیک به هزار برنامه را در پلی استور مورد ارزیابی قرار داده است تا از سازگاری آن‌ها با طراحی پرچم‌دار جدیدش اطمینان حاصل کند. این شرکت، آیکون زمان را به سمت چپ بریدگی منتقل کرده است تا در سمت راست، فضای بیشتری برای آیکون‌های نوار وضعیت وجود داشته باشد. یکی از مشکلاتی که کاربران با بریدگی بالای نمایشگر آیفون ‍۱۰ دارند، نمایش آن در هنگام پخش ویدیو یا مشاهده تصاویر است؛ با این‌حال در وان‌پلاس ۶ این مشکل برطرف شده و زمانی‌که فیلم مشاهده کنید، بریدگی بالای نمایشگر مخفی خواهد شد.

 

همان‌طور که گفته شد؛ بریدگی بالای صفحه‌نمایش کمک می‌کند فضای بیشتری در دسترس کاربر قرار داشته باشد زیرا نوار وضعیت و هشدارها در فضای خالی اطراف آن به نمایش گذاشته می‌شوند. با حذف نوار ناوبری پیش‌فرض سیستم‌عامل اندروید و جایگزین کردن آن با ژست‌های حرکتی (مانند آنچه در آیفون ‍۱۰ دیده‌ایم)؛ وان‌پلاس ۶ فضای بیشتری در دسترس کاربران قرار می‌دهد. در گوشی‌ وان‌‌پلاس ۵ تی، امکان بازگشت به محیط سیستم‌عامل با استفاده از ژست‌های حرکتی مهیا شده است؛ هرچند، این حرکت را می‌توان یک کپی از ایده اپل نامید که جایگزین دکمه‌ی فیزیکی هوم در گوشی‌ آیفون ‍۱۰ شده است.

رئیس وان‌پلاس در نهایت به علت عدم حذف حاشیه‌ی پایین نمایشگر از گوشی‌های اندروید با بریدگی اشاره می‌کند؛ این در حالی است که آیفون ‍۱۰ در پایین صفحه‌نمایش خود، حاشیه‌ای ندارد. کارل پی، معجزه این طراحی را به دلیل استفاده از نمایشگر اولد انعطاف‌پذیر در پرچم‌دار ‍۱۰۰۰ دلاری اپل می‌داند. برای توضیح بیشتر، باید اشاره کرد که در پایین صفحه‌نمایش، اتصالات نمایشگر به برد اصلی گوشی قرار دارد؛ هرچند اپل با استفاده از صفحه‌نمایش اولد انعطاف‌پذیر، این اتصالات را به پشت گوشی منتقل کرده است. سازندگان اندروید به این جهت نمی‌توانند گوشی‌های هوشمند دارای بریدگی خود را بدون حاشیه‌ در پایین صفحه‌نمایش ارائه دهند که محصولات آن‌ها به پنل اولد انعطاف‌پذیر مجهز نیست و ضمن اینکه پیروی از الگوی اپل، باعث افزایش چشمگیر قیمت گوشی‌های پرچم‌دار اندروید خواهد شد.

با توجه به اطلاعاتی که اخیراً از گوشی وان‌پلاس ۶ به‌ دست آمده است، احتمالاً این مدل زودتر از نسل قبل معرفی خواهد شد؛ به همین جهت، ممکن است در بهار ۹۷ به‌صورت رسمی از آن رونمایی شود. ضمن اینکه پرچم‌دار ۲۰‍۱۸ وان‌پلاس، بیشترین نسبت ابعاد نمایشگر به بدنه را در میان گوشی‌های هوشمند این سازنده دارد. مدتی پیش اعلام شد که وان‌پلاس ۶ با صفحه‌نمایش ۶.۲ اینچی از نوع OLED عرضه خواهد شد و حداقل ۶ گیگابایت رم دارد؛ ضمن اینکه تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام، قدرت پردازشی این گوشی را تأمین می‌کند.

 

 

گرافیست آشنا به وب ، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *