عنوان مقاله : چه خبر هفته؟! (شماره ۵۶– خبر های تازه )

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۶– خبر های تازه )

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۶– خبر های تازه )

 

 

 

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۶– خبر های تازه )

 

 

 

 

چه خبر هفته؟! (شماره ۵۶– خبر های تازه )….

 

فیروزآبادی: تا این لحظه تصمیم قطعی برای فیلترینگ تلگرام گرفته نشده است

 

 

هر روز شاهد انتشار اخبار متفاوتی در رابطه با فیلتر شدن تلگرام هستیم. در جدیدترین اظهار نظر، ابوالحسن فیروزآبادی اعلام کرده که هنوز تصمیم قطعی برای فیلتر تلگرام گرفته نشده است.

 

ابوالحسن فیروزآبادی اظهار داشت: «علت صحبت درمورد فیلترینگ تلگرام برای زمان‌بندی کارهایی است که باید درباره پیام‌رسان‌ها انجام شود.»

فیروزآبادی تأکید کرد که اقدامات صورت‌گرفته در مورد تلگرام ایجابی بوده است. وی در این خصوص چنین اظهار نظر کرد: «نگاه ما این است که فضای مجازی فراتر از یک پیام‌رسان است و یک گستره سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و حتی زیست‌محیطی است و در این زمینه نگاه ما باید توسعه‌ای باشد.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه اتکا به یک سکو در این عرصه، ناپایدار است، گفت: «اینکه ما کل رسانه و فعالیت اجتماعی‌مان را روی یک رسانه ناپایدار گذاشتیم، صحیح نیست.»

وی تجدید نظر در رابطه با تلگرام را حتمی و لازم می‌داند.

فیروزآبادی در پایان اعلام کرد که هنوز تصمیمی قطعی در رابطه با اینکه تلگرام چه زمانی فیلتر خواهد شد، گرفته نشده است. جمعه گذشته روس‌ها به‌‌روشنی اعلام کردند که پس از پایان ضرب‌الاجل تلگرام برای ارائه کلید‌های رمزنگاری، این پیام‌رسان را در کشور روسیه فیلتر خواهند کرد.

 

 

 

شیائومی برنامه فروش بیش‌ از ۱۰۰ میلیون گوشی هوشمند را در سر دارد

 

 

 

براساس گفته‌ی منابع تایوانی، تولیدکننده‌‌ی چینی شیائومی قصدِ فروش بیش‌ از ۱۰۰ میلیون گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۸ دارد.

اوایل سال جاری میلادی، مؤسسه IDC در گزارشی از کاهش ۵ درصدی تولید گوشی‌های هوشمند شیائومی خبر داد. حال یک منبع آگاه تایوانی، اطلاعات جدیدی فاش کرده است که گزارش IDC را نقض می‌کند. برطبق این اطلاعات، این تولیدکننده‌ی چینی قصد دارد تولید گوشی‌ هوشمند را در سال ۲۰۱۸ افزایش بدهد.

اوپو، ویوو، شیائومی و هواوی، جزو تولیدکنندگان مطرح چینی هستند که قصد دارند در سال جاری میلادی، فروشِ محصولاتِ خود را به بازارهای جهانی گسترش دهند. در این بین، شیائومی برنامه‌ریزی بلندپروازانه‌ای انجام داده و در صدد فروش بیش‌ از ۱۰۰ میلیون گوشی‌ هوشمند تا ماه دسامبر است.

برطبق گزارش‌های رسمی، برندهای می و ردمی که هر دو تحت نظر شیائومی تولید می‌شوند، نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ موفق به فروش بیش‌ از ۱۰ میلیون واحد شده‌اند. با یک حساب سرانگشتی، اگر بازار در ماه‌های آتی همانند نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ باشد، می‌توان انتظار فروش ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دستگاه تا پایان سالِ جاری داشت. شیائومی سال میلادی قبل، موفق به فروش ۹۰ میلیون دستگاه گوشی هوشمند شد؛ بنابراین عبور از مرز ۱۰۰ میلیون دستگاه، چندان دور از انتظار نخواهد بود.

در آن‌‌سو، هواوی به‌عنوان بزرگ‌ترین رقیب هم‌وطنِ شیائومی، موفق به فروش ۱۵۰ میلیون دستگاه گوشی‌ هوشمند در سال گذشته شد که از این تعداد، تنها ۹۰ میلیون مربوط به زادگاه این تولیدکننده، یعنی چین بود. این شرکتدرست مانند شیائومی، قصد دارد در سال جاری تولید خود را افزایش دهد و فروشش را به ۲۰۰ میلیون واحد برساند. اوپو و ویوو که در جایگاه‌ پایین‌تری نسبت به هواوی و شیائومی قرار دارند، امسال همانند سال‌های پیشین، بر عرضه‌ی دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه با ویژگی‌های به‌روز تمرکز خواهند داشت؛ بنابراین انتظار نمی‌رود که فروش این دو تولیدکننده، تفاوت چشمگیری با آمار سال‌های گذشته داشته باشد.

 

 

وزیر ارتباطات: ضعف مراکز داده و ماهر در واکنش به حمله سایبری شب گذشته

 

 

وزیر ارتباطات در رابطه با حمله سایبری شب گذشته به مراکز داده، در یک جلسه اضطراری اعلام کرد که در اطلاع‌رسانی مرکز ماهر به شرکت‌ها و پیکره‌بندی مراکز داده ضعف وجود داشته است.

 

محمد جواد آذری جهرمی در توییتر نوشت:

‏لحظاتی پیش جلسه اضطراری بررسی حمله شب گذشته خاتمه یافت و تا ساعاتی دیگر بیانیه رسمی نتایج از سوی روابط عمومی وزارت ارتباطات منتشر خواهد شد. هسته شبکه ملی اطلاعات در شرکت ارتباطات زیرساخت و نیز شبکه اپراتورهای موبایل به دلیل توجه به هشدار و انجام اقدامات از حمله در امان بوده‌اند.

بر اساس گزارش وزیر ارتباطات، حدود ۳۵۰۰ مسیریاب از مجموع چند صد هزار مسیریاب شبکه کشور متأثر از حمله شده‌اند. عملکرد شرکت‌ها در دفع حمله و بازگردانی به شرایط عادی مناسب ارزیابی شده است. در اطلاع‌رسانی مرکز ماهر به شرکت‌ها و نیز در پیکره‌بندی مراکز داده، ضعف وجود داشته است.

از شب گذشته و به دلیل نقص امنیتی سوئیچ‌های سیسکو، ۱۶۸ هزار رایانه در جهان مورد حمله قرار گرفتند. این حمله سایبری به دیتاسنترهای داخلی ایران نیز رسوخ کرده است.

 

 

اپل به اتهام سوءاستفاده از پتنت ضربان سنج اپل واچ تحت تعقیب قرار گرفت

 

 

 

گزارش جدیدی منتشر شده که نشان‌دهنده‌‌ی شکایت شرکت آمنی مدسای (Omni MedSci) از اپل است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، این شرکت واقع در میشیگان، به دلیل استفاده‌ی اپل از یک فناوری در سیستم ضربان سنج اپل واچ، از این شرکت شکایت کرده است. فناوری مورد نظر مربوط به لیزرهای مادون قرمز با پهنای باند پایین و متوسط است. این فناوری در اپل واچ مورد استفاده قرار گرفته و بنابر بر ادعای آمنی مدسای، حقوق این شرکت زیر پا گذاشته شده است.

آمنی مدسای اعلام کرده است که در این رابطه دو بار طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ با اپل به گفتگو نشسته؛ ولی در هر دو بار گفتگوها از سوی اپل با توافق همراه نبوده است. آمنی مدسای مدعی است که پس از به توافق نرسیدن دو شرکت برای استفاده از این فناوری، اپل محصولی  راهی بازار کرده که دقیقا از فناوری مورد نظر استفاده می‌کند.

آمنی مدسای با ثبت شکایت خود، مدعی شده که سه پتنت این شرکت زیر پا گذاشته شده است. آمنی مدسای در پی دریافت غرامتی است که به موجب زیر پا گذاشتن پتنت‌ها توسط اپل باید پرداخت شود.

آمنی مدسای توسط محمد اسلام بنیان‌ گذاشته شده است. بنا بر اطلاعات ارائه‌شده، وی یکی از افرادی است که تخصص ویژه‌ای برای پیروز شدن در جنگ‌های پتنتی دارد. یک نشریه‌ی محلی، محمد اسلام را فردی معرفی کرده که ۶ شرکت را تا امروز مبتنی بر پتنت‌های خود تأسیس کرده است. محمد اسلام در دانشگاه میشیگان راه‌های پیروز شدن در نبرد پتنتی را به دانشجویان مهندسی تدریس می‌کند.

باید دید آیا وی موفق خواهد شد اپل را در این مجادله‌ی پتنتی شکست دهد یا خیر؟

 

 

گوشی‌ های سامسونگ از اوایل اردیبهشت مشمول رجیستری می‌شوند

 

 

 

حمیدرضا دهقانی نیا، معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اعلام کرد که نیمه‌ی دوم سال ۹۶ حدود نیمی از برندهای گوشی در بازار موبایل مشمول طرح رجیستری شدند و شواهد نشان می‌دهد که اجرای این طرح موفقیت‌آمیز بوده است؛ چرا که در این بازه‌ی زمانی، شاهد نرخ روبه‌رشد واردات رسمی گوشی و افزایش عایدی دولت از محل واردات این کالا بوده‌ایم.

 

وی با بیان اینکه نسبت به مدت مشابه سال قبل (نیمه دوم سال ۹۶ نسبت به نیمه دوم سال ۹۵) واردات رسمی گوشی موبایل از رقم ۸۳۰ میلیارد ریال به ۱۸۸۴ میلیارد ریال افزایش داشته است، گفت:

برمبنای این آمار، واردات رسمی گوشی موبایل به کشور ۲.۵ برابر رشد داشته است.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا با تأکید بر ادامه‌ی روند اجرای طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های وارداتی (رجیستری)، اعلام کرد که احتمالا جلسه‌ی تصمیم‌گیری برای زمان اجرای این طرح امروز یا روز چهارشنبه هفته جاری با حضور متولیان این طرح تشکیل می‌شود و برای زمان رجیستری برندهای باقی‌مانده، تصمیم‌گیری نهایی خواهد شد.

دهقانی نیا تأکید کرد:

سامسونگ به‌عنوان یکی از برندهایی که سهم بالایی در بازار ایران دارد، از اوایل اردیبهشت‌ماه مشمول طرح رجیستری می‌شود؛ اما زمان قطعی آغاز اجرای طرح برای این برند و سایر برندهای باقی‌مانده در جلسه‌ی راهبری رجیستری مشخص خواهد شد.

خاطرنشان می‌کنیم که رجیستری پرچم‌داران جدید سامسونگ با نام‌های گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس از اسفند سال گذشته اجرایی شده است و گفته‌ی دهقانی‌نیا به سایر گوشی‌های هوشمند این برنده کره‌ای مربوط می‌شود.

تا چه خبر هفته ی دیگر، بدرود…

منبع: zoomit

گرافیست آشنا به وب ، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *