عنوان مقاله : یادگیری php : مفاهیم وب (Web Concepts)

یادگیری php : مفاهیم وب (Web Concepts)

یادگیری php : مفاهیم وب (Web Concepts)

 

یادگیری php : مفاهیم وب (Web Concepts)

 

یادگیری php : مفاهیم وب (Web Concepts)…

این جلسه نشان می دهد چگونه PHP می تواند محتوای پویا را با توجه به نوع مرورگر، اعداد تصادفی تولید شده یا ورودی کاربر فراهم کند. همچنین نشان می دهد که چگونه مرورگر مشتری می تواند هدایت شود.

شناسایی مرورگر و پلت فرم

پی اچ پی برخی از متغیرهای محیطی مفید را ایجاد می کند که می تواند در صفحه phpinfo.php مشاهده شود که برای تنظیم محیط PHP استفاده می شود.

یکی از متغیرهای محیطی که توسط پی اچ پی تعیین شده است HTTP_USER_AGENT است که مرورگر و سیستم عامل را مشخص می کند.

پی اچ پی یک تابع getenv () را برای دسترسی به ارزش تمام متغیرهای محیطی فراهم می کند. اطلاعات موجود در متغیر محیط HTTP_USER_AGENT می تواند برای ایجاد محتوای پویا مناسب برای مرورگر استفاده شود.

مثال زیر نشان می دهد که چگونه می توانید یک مرورگر کلاینت و سیستم عامل را شناسایی کنید.

توجه – تابع preg_match () در جلسه ی expression expression  بحث خواهد شد.

همانطور که می بینید نتایج زیر را در دستگاه من تولید می کند. این نتیجه ممکن است بسته به آنچه که شما استفاده می کنید متفاوت باشد.

که نتایج زیر را تولید می کند:

 

 

نمایش تصاویر به صورت تصادفی

تابع PHP rand () برای تولید یک عدد تصادفی استفاده می شود. این تابع می تواند اعداد را  در محدوده داده تولید کند. ژنراتور عدد تصادفی باید برای جلوگیری از الگوی منظم اعداد تولید شود. این کار با استفاده از تابع srand () انجام می شود که تعداد دانه را به عنوان استدلال آن تعیین می کند.

مثال زیر نشان می دهد که چگونه می توانید هر زمان، تصویری از چهار تصویر را نمایش دهید:

که نتیجه ی زیر را تولید می کند:

 

با استفاده از فرم های HTML

مهمترین چیزی که هنگام پرداخت با اشکال HTML و پی اچ پی متوجه می شود این است که هر فرم عنصر در یک صفحه HTML به طور خودکار برای اسکریپت های PHP شما در دسترس خواهد بود.

مثال زیر را با قرار دادن کد منبع در script test.php امتحان کنید.

که نتیجه ی زیر را تولید می کند:

متغیر پی اچ پی به طور پیش فرض متغیر $ _PHP_SELF برای نام اسکریپت PHP استفاده می شود و هنگامی که شما بر روی دکمه “submit” کلیک می کنید، همان اسکریپت PHP را فراخوانی می کند و نتیجه زیر را تولید می کند

متد : “POST” برای ارسال داده های کاربر به اسکریپت سرور استفاده می شود. دو روش ارسال اطلاعات به اسکریپت سرور وجود دارد که در بخش PHP GET & POST بحث شده است.

 

هدایت مرورگر

تابع header () تابع هدر HTTP خام را به مرورگر می دهد و می تواند برای هدایت آن به مکان دیگری استفاده شود. اسکریپت redirection باید در بالای صفحه باشد تا مانع از بارگذاری هر قسمت دیگر صفحه شود.

هدف توسط سرصفحه Location: به عنوان argument برای تابع header () مشخص شده است. پس از فراخوانی این تابع، می توان از تابع exit () برای متوقف کردن تجزیه بقیه کد استفاده کرد.

مثال زیر نشان می دهد که چگونه می توانید درخواست مرورگر را به یک صفحه وب دیگر هدایت کنید. با قرار دادن کد منبع در اسکریپت test.php، این مثال را امتحان کنید.

که نتیجه ی زیر را تولید می کند:

گرافیست آشنا به وب ، علاقه مند به تولید محتوا ، مسلط به زبان انگلیسی

پیوستن

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *